Tajemnicze groby w jasnogórskiej bazylice

Tajemnicze groby w jasnogórskiej bazylice

Janusz Strzelczyk

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Rozpoczęty w styczniu tego roku remont jasnogórskiej bazyliki przynosi coraz więcej niespodzianek. Po odsłonięciu murów gotyckich teraz archeolodzy natrafili pod posadzką na kryptę, w której były cztery drewniane trumny, tzw. dłubanki. Były w nich szczątki czterech osób: trzech dorosłych i dziecka.
- Nic konkretnego na temat tego znaleziska jeszcze nie możemy powiedzieć - mówi archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórkowska. - Nie znamy żadnych źródeł pisanych na temat tej odkrytej krypty. Próbki trumien, a także szczątki zostaną poddane badaniom laboratoryjnym. Ich wyniki powinny dostarczyć więcej informacji na ten temat.

Analiza drewna pozwoli ustalić jego gatunek, a także z którego wieku pochodzi, a analiza DNA pochowanych w krypcie osób pomoże stwierdzić, czy były spokrewnione.

Dwie trumny zachowały się w dobrym stanie, natomiast pozostałych nie można było wydobyć do badań na zewnątrz.

Kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, ojciec Jan Golonka, podkreśla, że każda z trumien jest oklejona od strony wieka i na bokach samej dłubanki kilkoma warstwami płótna.
Widać na zbliżeniu dokumentacji fotograficznej, że te warstwy zachodzą na siebie. Zauważyć można, że jej nici są grube, łączone masą klejącą. Na wiekach dwóch trumien wyznaczone są ćwiekami znaki krzyża

Na razie ustalono, że krypta jest w całości wykonana z kamienia wapiennego, ze sklepieniem łukowym, co wskazuje na jej gotycki rodowód.

Fakt, że trumny znajdowały się w specjalnie wybudowanej krypcie dowodzi, że zmarli należeli do osób zamożnych, szlachetnie urodzonych. Być może do donatorów sanktuarium. A jeśli tak, to gdzieś w annałach klasztornych może być notatka na ich temat i ich pochówku. Chyba, że krypta jest z okresu wcześniejszego, sprzed założenia klasztoru paulinów na Jasnej Górze, gdy był tu już kościół gotycki.

Odkryta krypta jest najstarszą na Jasnej Górze kryptą pochówkową.

Poza czterema trumnami, w części bazyliki pod posadzką, pod chórem odkryto ziemne pochówki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo