Niebezpieczne odpady w Zabrzu. Kilkaset beczek leży tu od 5...

  Niebezpieczne odpady w Zabrzu. Kilkaset beczek leży tu od 5 lat [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niebezpieczne odpady w Zabrzu
  1/6
  przejdź do galerii

  Niebezpieczne odpady w Zabrzu ©Bartosz Pudełko

  Niebezpieczne odpady w Zabrzu: Strażacy z Zabrza zabezpieczają i badają składowisko niebezpiecznych substancji przy ul. Pyskowickiej. To kilkaset beczek i mniejszych pojemników z nieznanymi chemikaliami. Wiadomo, że leżą one w tym miejscu od co najmniej 2008 roku.
  Niebezpieczne odpady w Zabrzu: W poniedziałek o godz. 12.02 zabrzańscy strażacy wysłali 4 zastępy na ulicę Pyskowicką. Wezwali również zastęp rozpoznania chemicznego z Katowic. Powodem jest składowisko nieznanych, ale niebezpiecznych odpadów.

  CZYTAJ KONIECZNIE AKTUALIZACJA Z WTORKU, GODZ. 10.30
  NIEBEZPIECZNE BECZKI W ZABRZU: CHEMIKALIA POD KONTROLĄ


  - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego powiadomił o tym Miejskiego Komendanta Straży Pożarnej. Natychmiast podjęliśmy interwencję. W tej chwili teren jest zabezpieczony, a specjaliści pobierają próbki do badań. Nie wiemy jeszcze, co dokładnie znajduje się w beczkach - mówi Wojciech Strugacz, rzecznik zabrzańskiej straży pożarnej.

  Składowisko znajduje się na prywatnym terenie podnajmowanym przez innych przedsiębiorców. W pobliżu znajduje się m.in. skład opału i garaże. Daleko jest stąd do domostw.

  Na miejscu znajduje się ok. 640 beczek, a także mniejszych pojemników i butelek. Wiadomo, że wśród nich są m.in. rozpuszczalniki czy eter, nie wiadomo jednak w jakich ilościach i czy substancje te stanowią zagrożenie dla okolicy. Wiadomo z kolei, że byłyby niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie. Są żrące, utlaniejące się i palne.

  Interwencja strażaków ma dać odpowiedź na pytanie, czy składowisko stwarza np. zagrożenie pożarowe lub czy może zagrozić środowisku czy okolicznym działkom.

  Co więcej, to nie pierwsza interwencja strażaków w tym miejscu. W 2008 roku dokładnie tutaj. zabezpieczyli oni chemikalia. Tak, dokładnie te same, które teraz badają.

  - Wówczas substancje zostały przelane do specjalnych beczek przeznaczonych do utylizacji. Protokół otrzymała straż miejska. Właściciel powinien podjąć się utylizacji - mówi Strugacz i zaznacza, że pozostawione przez strażaków w 2008 roku beczki nie stanowiły zagrożenia.

  Czy Urząd Miejski zapomniał o ogromnym składowisku niebezpiecznych chemikaliów? Urzędnicy twierdzą, że nie.

  - W 2008 roku właściciel otrzymał nakaz zutylizowania beczek. Problem w tym, że teren należy do spółki, która fizycznie nie istnieje i trudno do niej dotrzeć. Gdy takie składowiska nie stanowią zagrożenia dla okolicy, wówczas wszystko odbywa się w trybie administracyjnym. Tutaj właśnie tak było - wyjaśnia Artur Nowakowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w Zabrzu.

  Co w takim razie wymusiło na urzędnikach kolejną interwencję w tym miejscu?

  - Ostatnie badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały podwyższenie stężenia chemikaliów w wodach wokół. Podejrzewamy, że beczki, mimo iż odpowiednio zabezpieczone, mogły zacząć przeciekać. Czekamy więc na opinię straży o aktualnym stanie składowiska i ewentualnym zagrożeniu - mówi Nowakowski.

  Akcja strażaków potrwa do godz. 18-19. Wyniki analiz powinny nadejść w ciągu najbliższych dni. Jeśli okaże się, że składowisko stanowi zagrożenie dla okolicy, wówczas miasto samo podejmie się utylizacji. Jeśli takiego zagrożenia nie będzie - ponowiona zostanie droga administracyjna.  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo