Lubicie szybką jazdę? Nowa Elka musi zwolnić. To nie...

  Lubicie szybką jazdę? Nowa Elka musi zwolnić. To nie wyścigi! [ZDJĘCIA]

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejka Elka w Parku Śląskim
  1/18
  przejdź do galerii

  Kolejka Elka w Parku Śląskim
  ©Mikołaj Suchan

  Przejazd Elką potrwa 5 minut? To skandal! - tak komentowali naszą publikację na temat czasu przejazdu nową kolejką linową w Parku Śląskim na odcinku Wesołe Miasteczko - Stadion Śląski Czytelnicy. Oburzeni są przede wszystkim ci, którzy pamiętają starą kolejkę. Tę samą trasę pokonywała w 23 minuty. I to była kolejka widokowa.
  Technologia się jednak zmieniała, więc kolejka może jechać szybciej. Nowa Elka, której budowa zakończyć ma się jeszcze w sierpniu, będzie miała maksymalną prędkość 5 metrów na sekundę. To szybko. Z podobną prędkością, bo 5,5 metra na sekundę, pasażerów wozi kolejka linowa na górze Żar. Długość trasy wynosi ok. 1,1 km. Nie jest to kolejka widokowa. Dowozi na szczyt góry np. narciarzy.

  Natomiast nowa kolejka gondolowa, która powstaje we Wrocławiu, aby szybko przewozić ludzi z jednego brzegu Odry na drugi, również będzie jechać z prędkością 5 metrów na sekundę. Trasa ma niecałe 500 m, a przejazd potrwa ok. 2 minut.

  Dlaczego Elka, która miała być przede wszystkim kolejką widokową, będzie jechała z podobną prędkością co kolejki przewożące ludzi w konkretny punkt? Niewiele osób skorzysta z kolejki w Parku Śląskim tylko po to, aby szybko przedostać z wesołego miasteczka do stacji Stadion Śląski i odwrotnie. Nie można nie odnieść wrażenia, że prędkość ta podyktowana jest tylko i wyłącznie... technologią. Jak będzie działać nowa Elka?

  Nasza kolejka będzie miała wyprzęgane zarówno krzesełka, jak i gondole. Te pierwsze będą zwalniać na peronie podczas wsiadania, te drugie staną zupełnie, żeby nikt nie miał problemów z wejściem do środka. W tym czasie główna lina nawet na moment nie zmieni swojej prędkości. Krzesełka i gondole będą od siebie oddalone o ponad 100 metrów, czasowo będzie to różnica ok. 22 sekund. Wszystko po to, żeby wyprzężone pojazdy nie wpadły na siebie, a pasażerowie zdążyli z nich wyjść, a inni wsiąść.

  Władze Parku Śląskiego podkreślają, że dokładny czas przejazdu Elki na trasie Wesołe Miasteczko - Stadion Śląski nie jest jeszcze znany. Poznamy go po przeprowadzeniu koniecznych testów.

  - Wtedy też zobaczymy, jakie jest odczucie zwiedzania parku z góry, właśnie w zależności od prędkości - mówił Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolej

   Jaro SJZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No szczerze jestem w szoku coś się dobrego zaczyna dziać w Śląskim Parku :) Oby funduszy wystarczyło i na kolejne pomysły. Sam z pewnością wybiorę się na przejażdżkę. Ostatni raz starą Elką był...rozwiń całość

   No szczerze jestem w szoku coś się dobrego zaczyna dziać w Śląskim Parku :) Oby funduszy wystarczyło i na kolejne pomysły. Sam z pewnością wybiorę się na przejażdżkę. Ostatni raz starą Elką był chyba na koniec lat 90 :) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ujrzec kociol czarownic.

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 27

   Chce zobaczyc te ogromne pieniadze utopione w tym kotle z Elki do zobaczenia !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Im SZYBCIYj TYM WIYNCYj

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 66

   KASy .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przy nowoczesnym ukladzie napedowym

   hajduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 62

   ma napewno zdolnosc regulacji od 0 do 5m/sek a nawet jej zwiekszenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Upały

   frugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 70

   Ciekawe jaka jest temperatura w takiej gondoli podczas upałów, chyba 5 minut w takiej saunie wystarczy hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   predkosc

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 84

   A dlaczego Pan Redaktor nie podkreślił, że MAKSYMALNA prędkość ELKI to 5m/s? Dzwoniłem dziś (jakie to łatwe nie?) do Parku i zapytałem o prędkość kolejki. Powiedzieli, że można ją dowolnie...rozwiń całość

   A dlaczego Pan Redaktor nie podkreślił, że MAKSYMALNA prędkość ELKI to 5m/s? Dzwoniłem dziś (jakie to łatwe nie?) do Parku i zapytałem o prędkość kolejki. Powiedzieli, że można ją dowolnie regulować i nie będzie jeździć szybko, tylko tak, żeby można było podziwiać widoki. "Przecież nie są idiotami i wiedzą jak jeździć ma ELKA" (cytat). Ale lepiej napisać, że skandal, że tak szybko a nawet tego nie zweryfikować...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Witam

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 63

   W tekście jest wyraźnie napisane, że to maksymalna prędkość. "Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, minimalna prędkość, z jaką Elka może jeździć, nie jest określona. Wiadomo jedynie, że maksymalnie...rozwiń całość

   W tekście jest wyraźnie napisane, że to maksymalna prędkość. "Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, minimalna prędkość, z jaką Elka może jeździć, nie jest określona. Wiadomo jedynie, że maksymalnie kolejka może pojechać 5 metrów na sekundę. To oznacza, że jest szansa, że władze Parku Śląskiego zdecydują o tym, aby jeździła wolniej, a zatem i dłużej."
   Pozdrawiam,
   Justyna Toros, Dziennik Zachodnizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzień dobry

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 59

   To po co SKANDAL?
   Żeby zwrócić uwagę na artykuł? Dla sensacji?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama