Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Kowalczyk: Fundusz Mieszkań na Wynajem powinien inwestować w Katowicach

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk mf.gov.pl
Katowice wydają się naturalnym miejscem, gdzie Fundusz Mieszkań na Wynajem powinien inwestować. Tym bardziej, że mamy do czynienia z aglomeracją. Można mieszkać w Katowicach, a pracować np. w Gliwicach - mówi Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Kiedy Fundusz Mieszkań na Wynajem zacznie działać?
Zostanie powołany do końca roku. Do tego czasu przeprowadzimy też analizę rynkową. Pierwsze umowy wykupu gotowych mieszkań, czy umowy ich budowy mają być podpisane w pierwszym kwartale 2014 roku, tak abyśmy pierwsze realne efekty działania funduszu w postaci gotowych mieszkań do wynajmu zobaczyli najpóźniej na początku 2015 roku.

CZYTAJ KONIECZNIE:
NIEDROGIE MIESZKANIA NA WYNAJEM DLA MŁODYCH POWSTANĄ W KATOWICACH

Takie mieszkania powstaną też w Katowicach?
Podstawa to analiza rynku. Musi być spełnionych kilka warunków: popyt na mieszkania pod wynajem oraz rynek pracy. Katowice wydają się zatem naturalnym miejscem, gdzie fundusz powinien inwestować. Tym bardziej, że mamy do czynienia z aglomeracją. Można mieszkać w Katowicach, a pracować np. w Gliwicach. Na początek wytypowanych zostanie sześć lub siedem największych miast w kraju.

Kto będzie mógł zostać lokatorem mieszkania należącego do Funduszu?
W założeniu to mieszkania dla ludzi młodych, bo oni są najbardziej mobilni zawodowo. To zaś jeden z celów programu: umożliwić najem niedrogiego mieszkania tym, którzy są skłonni do przeprowadzki w poszukiwaniu pracy. Jednak nie planujemy wprowadzenia żadnych ograniczeń wiekowych. Osoba 50+ też może chcieć wynająć takie mieszkanie i nie można jej tego zabronić.

A kryterium dochodu?
Nie planujemy go, ale zapewne nie da się uniknąć kaucji. Za to zakładamy skuteczną windykację w przypadku zadłużenia lokatora. Te mieszkania mają być alternatywą dla kredytu. Osoby na początku kariery zawodowej zwykle nie mają zdolności kredytowej. Nie zawsze są też w stanie wynająć mieszkanie na wolnym rynku. Nasza propozycja to coś pomiędzy mieszkaniem komunalnym a wolnym rynkiem. Nie będą one jednak miały nic wspólnego z mieszkaniami typu socjalnego.

W jaki sposób uda się osiągnąć niskie czynsze?
BGK nie będzie na budowę mieszkań zaciągać kredytów. Uniknie więc kosztownego oprocentowania. To zaś umożliwi ustalenie konkurencyjnych stawek czynszu. Jeśli będzie podpisywać umowę z deweloperem, to ten deweloper dostanie kredyt na dużo korzystniejszych warunkach. Umowa z funduszem będzie dla banku gwarancją spłaty. Dodatkowo deweloper uniknie kosztów np. promocji, reklamy.

W materiałach resortu przy analizie brano pod uwagę koszty budowy mieszkań w Warszawie. W Śląskiem są one niższe nawet o 1/3. Czy to oznacza też niższe czynsze?
Oczywiście. Koszty wynajmu będą indywidualnie obliczane i powiązane z kosztami budowy, eksploatacji. AMC



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera