Masowa wymiana telewizorów. W ciągu dwóch lat nowy odbiornik...

  Masowa wymiana telewizorów. W ciągu dwóch lat nowy odbiornik kupi co trzecia rodzina

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Masowa wymiana telewizorów. W ciągu dwóch lat nowy odbiornik kupi co trzecia rodzina

  ©Jacek Babicz/Polskapresse

  Tylko w tym roku Polacy kupią nawet ok. 2,4 mln odbiorników telewizyjnych. To więcej niż w 2012 r. Motorem masowej wymiany okazuje się proces cyfryzacji, czyli przejścia z analogowej technologii nadawania programów telewizyjnych na cyfrową.
  Masowa wymiana telewizorów. W ciągu dwóch lat nowy odbiornik kupi co trzecia rodzina

  ©Jacek Babicz/Polskapresse

  Polacy kolejny rok szturmują sklepy z telewizorami - twierdzą zgodnie przedstawiciele handlowców i producentów odbiorników. - Tylko w tym roku sprzedaż według szacunków firm badawczych może sięgnąć od 1,9 do 2,4 mln odbiorników - prognozuje firma Toshiba.

  Potwierdzają to dane napływające z firm badawczych i sieci handlowych. Według firmy GFK, która monitoruje rynek, tylko w czerwcu sprzedaż płaskich odbiorników TV była o 5,8 proc. wyższa niż przed rokiem.

  Także statystyki GUS potwierdzają, że zarówno sklepy, jak i hurtownie ze sprzętem RTV i AGD nie narzekają na brak obrotów. Podczas gdy w ostatnim półroczu sprzedaż detaliczna utrzymuje się na poziomie niewiele wyższym od ubiegłorocznego, a wiele branż jest na poważnym minusie (np. sprzedaż paliw w niektórych miesiącach była nawet o 12,3 proc. niższa niż przed rokiem, a żywności stanęła w miejscu ), to sprzedaż w kategorii zawierającej RTV, AGD i meble rośnie. Na przykład w kwietniu była wyższa o 8,9 proc. niż przed rokiem, w maju - o 7,5 proc., a w czerwcu - o 5,7 proc.

  Na dodatek to kolejny tak dobry rok dla branży. Według rynkowych szacunków w ubiegłym roku sprzedano w Polsce około 2,2 mln nowych telewizorów. Daje to rewelacyjny wynik: łącznie w ciągu tych dwóch lat telewizory wymieni nawet 4,6 mln rodzin - mniej więcej co trzecie polskie gospodarstwo domowe.

  Co się stało, że Polacy masowo ruszyli do sklepów po odbiorniki TV? Eksperci zgodnie twierdzą: w ubiegłym roku największy wpływ na dobre wyniki sprzedażowe miały duże wydarzenia sportowe: organizowane w naszym kraju mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 i letnie igrzyska olimpijskie w Londynie.

  W tym roku motorem napędowym stał się proces przejścia z telewizji analogowej na cyfrową. - Klienci z terenów objętych cyfryzacją masowo wymieniali odbiorniki na nowocześniejsze, umożliwiające odbiór sygnału w standardzie cyfrowym - mówi Łukasz Giewartowski, kierownik działu rozwoju i zarządzania ofertą w sieci Neonet.

  Ale nie tylko cyfryzacja zachęciła Polaków do zakupów. - Wiele osób, które posiadają już płaskie telewizory, wymienia modele na nowocześniejsze. - Producenci prześcigają się w promowaniu innowacyjnych modeli. Powoli normą stają się już urządzenia m.in. z dostępem do internetu, z funkcją VOD czy możliwością odbioru obrazu w trójwymiarze - dodaje Łukasz Giewartowski z sieci Neonet.

  Podstawowym kryterium wyboru odbiornika jest cena. - Aż 64 proc. badanych rozgląda się za telewizorami w cenie od 1500 do 3000 zł - wynika z badania TNS Polska na zlecenie firmy Toshiba. Droższe modele wybrałoby tylko ok. 23 proc. ankietowanych. To ma wpływ na preferowane przekątne ekranu. - Najczęściej deklarowana wielkość to 40-42 cale - wynika z badań TNS.

  - Jeżeli chodzi o preferencje zakupowe telewizorów, to aktualnie obserwuje się zdecydowany spadek zainteresowania technologią PDP (plazma). Siłą napędową są natomiast telewizory LCD, szczególnie podświetlane diodami LED - dodaje Janusz Łapacz, kierownik grupy produktowej RTV w dziale zakupu Media Saturn Holding Polska.

  Stabilnym zainteresowaniem cieszą się telewizory 3D. - Funkcjonalność ta staje się standardem dla TV o przekątnej 40" oraz większych. Szczególnie w dużych 46/47/55" jest to funkcjonalność powszechna, a wyposażonych w nią jest osiem na 10 sprzedawanych TV o takiej przekątnej - dodaje Janusz Łapacz z Media Saturn.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przesiadka

   Lizak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Ja się właśnie niedawno przesiadłem z Samsunga na Philips i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji. Dużo osób mi odradzało, w sumie nie wiem czemu. Nowe Philipsy są świetne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gupie spoleczenstwo

   Kot789 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   a potem sie dziwia, ze spoleczenstwo w Polsce glupie i zachowuje sie jak barany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warto

   hew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 18

   Nowy telewizor warto kupować nie tylko dla tego co leci w polskiej czy zagranicznej telewizji, ale np. dla smartTV. Na Philipsie jest ipla z wieloma polskimi filmami w systemie VOD, odpalamy kiedy...rozwiń całość

   Nowy telewizor warto kupować nie tylko dla tego co leci w polskiej czy zagranicznej telewizji, ale np. dla smartTV. Na Philipsie jest ipla z wieloma polskimi filmami w systemie VOD, odpalamy kiedy chcemy, do tego wystarczy tylko ruter WiFi i już TV jest znacznie bogatsza w interesujące nas materiały.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   amstaf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Szkoda, ze ludzie nie maja swiadomosc iz to bardzo telewizory i kupuja wszystko co zaczyna sie na S przeplacajac i kupujac chlam. Philips nie dosc, ze ma bardzo dobra jakosc obrazu i wykonania to...rozwiń całość

   Szkoda, ze ludzie nie maja swiadomosc iz to bardzo telewizory i kupuja wszystko co zaczyna sie na S przeplacajac i kupujac chlam. Philips nie dosc, ze ma bardzo dobra jakosc obrazu i wykonania to jeszcze sa bardzo tanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blokada

   Chochoł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

   Znowu nawiedzony MORDERATOR blokuje Chochoła. Ćniam to ! Opinię załączę na innym portalu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Badziew

   Chochoł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   Nie kupię chłamu, który po 2 latach będzie do wymiany. W TV są przeważnie archiwa, filmy z przed 50, 40 laty. W tym wiele seriali. Zamiast tego, serwuje się 'hamerykanskie' horrory, i inne...rozwiń całość

   Nie kupię chłamu, który po 2 latach będzie do wymiany. W TV są przeważnie archiwa, filmy z przed 50, 40 laty. W tym wiele seriali. Zamiast tego, serwuje się 'hamerykanskie' horrory, i inne 'rozrywki'. W telegazecie: same USA, USA....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama