Menu Region

Afera łapówkarska w górnictwie: Korupcja była, a co z...

Afera łapówkarska w górnictwie: Korupcja była, a co z procesem?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

MIW

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Kiedy rozstrzygnie się przyszłość największego procesu dotyczącego korupcji w polskim górnictwie? Na ławie oskarżonych mieli zasiąść czterej byli prezesi spółek węglowych i wielu dyrektorów kopalń. W sumie 25 osób. Ilu z nich faktycznie usłyszy zarzuty? Wiele zależy od decyzji, jaką 29 sierpnia podejmie katowicki Sąd Okręgowy. Jak mówi jego rzecznik, Jacek Krawczyk, obrońcy części oskarżonych złożyli 11 wniosków o umorzenie postępowania procesowego.

Śląsk ma węgiel, ale afery węglowe niestety też

(© Mikołaj Suchan)

AFERA ŁAPÓWKARSKA W GÓRNICTWIE:
- Ich zdaniem, oskarżeni nie popełnili przestępstwa, a stawiane im zarzuty nie są dostatecznie udokumentowane - mówi Krawczyk.

Do 29 sierpnia katowicki sąd odroczył posiedzenie, na którym będzie rozpoznawał wnioski obrony o umorzenie postępowania wobec części z 25 oskarżonych o korupcję w górnictwie. Wniosła o to prokuratura, która dotychczas nie miała możliwości zapoznania się z pismami adwokatów.


CZYTAJ KONIECZNIE:
KORUPCJA W GÓRNICTWIE: OBRONA CHCE UMORZENIA SPRAWY


Zdaniem śledczych, oskarżeni mieli przyjąć w sumie ponad 3 mln zł łapówek. Najwięcej, bo aż 600 tys. zł - wedle prokuratury - trafić miało do kieszeni Leszka J., byłego prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. O połowę mniej miał przyjąć Maksymilian K., były szef Kompanii Węglowej. Wśród oskarżonych znalazł się też następca Maksymiliana K. - Mirosław K., a także Stanisław G., były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Na ławie oskarżonych mieli ponadto zasiąść: Adam K. (były dyrektor KWK Szczygłowice, późniejszy wiceprezydent Zabrza), Janusz S. (b. dyrektor KWK Staszic), Artur K. (b. dyrektor KWK Wieczorek), Czesław K. (b. dyrektor KWK Zofiówka), Krzysztof O. (b. dyrektor KWK Krupiński), Zbigniew C. (b. dyrektor KWK Borynia) oraz kilku pracowników biura zarządu JSW.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CO DZIEJE SIĘ Z PIENIĘDZMI W GÓRNICTWIE? CZYTAJ TUTAJ


- We wszystkich przypadkach zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści materialnej podczas postępowania przetargowego - wyjaśnia Tomasz Ozimek, rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Jak dodaje, wszystkim oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone jest od roku 2008. Wówczas to do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafiło zawiadomienie o korupcyjnych praktykach w górniczych spółkach. Przekazał je współwłaściciel jednej z firm, wykonujących usługi na rzecz kopalń. Jak twierdził, w latach 2003-2008 firma zdobywała zlecenia korumpując prezesów i dyrektorów (zdecydował się poinformować o sprawie, bo pokłócił się ze wspólnikiem).

Liczący ponad 660 stron akt oskarżenia trafił do sądu w styczniu. Odczytanie go oskarżonym ma nastąpić 12 września. Prokuratorzy nie chcą spekulować, jaki wpływ na przebieg sprawy będzie miało ewentualne umorzenie przez sąd postępowania względem części oskarżonych. - Poczekajmy na decyzję sądu. Poza tym zawsze przysługuje nam prawo do złożenia zażalenia - mówi prokurator Ozimek.*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

KORUPCJA !!!

+17 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GÓRNIK- ŚLĄZAK (gość)  •

Ten wykaz osób podejrzanych o korupcję ,to nie ludzie ze śląska !!! To ludzie przyjezdni -obcy tzw. gorole ! Przyjechali na Śląsk ....za chlebem ??? Taka jest przykra prawda !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kiedy przestępcy w ancugach z Armani są ze znaku PiS, wtedy dostaną karę maksymalną!

+18 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matt (gość)  •

Kiedy hołdowali znakowi SLD, wtedy dostaną ¼ możliwego pułapu wymiaru!
Kiedy byli oczarowani PO, wtedy dostaną uniewinnienie, a śledczy i prokuratorzy dymisję!
Kiedy natomiast pochodzą z takiego znaku koedukacyjno-partnerskiego ¾ SLD i ¼ PO,
wtedy wiadome przedłużenie śledztwa. Po czym umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu lub przedawnienie. A często nawet i odszkodowanie za niezasadny areszt!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Obietnice Tuska

+10 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

"Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby. Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu. Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory. Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową. Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie. Tunel, który w wodzie tonie. Dla Małgosi suknie nowe. Za pieniądze PO składkowe. Ze związkami cud debatę. I niewinną S. Beatę. Oraz to co się już zdarza. Los z loterii do lekarza. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, g*****. No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !"

skomentuj

Pułtusk

+17 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zielony (gość)  •

PUłtusk - reszta ok

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niewinni

+13 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zielony (gość)  •

I znowu na ławie siedzą sami "niewinni", bidule

odpowiedzi (0)

skomentuj