Afera łapówkarska w górnictwie: Korupcja była, a co z...

Afera łapówkarska w górnictwie: Korupcja była, a co z procesem?

MIW

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Śląsk ma węgiel, ale afery węglowe niestety też
1/2
przejdź do galerii

Śląsk ma węgiel, ale afery węglowe niestety też ©Mikołaj Suchan

Kiedy rozstrzygnie się przyszłość największego procesu dotyczącego korupcji w polskim górnictwie? Na ławie oskarżonych mieli zasiąść czterej byli prezesi spółek węglowych i wielu dyrektorów kopalń. W sumie 25 osób. Ilu z nich faktycznie usłyszy zarzuty? Wiele zależy od decyzji, jaką 29 sierpnia podejmie katowicki Sąd Okręgowy. Jak mówi jego rzecznik, Jacek Krawczyk, obrońcy części oskarżonych złożyli 11 wniosków o umorzenie postępowania procesowego.
AFERA ŁAPÓWKARSKA W GÓRNICTWIE:
- Ich zdaniem, oskarżeni nie popełnili przestępstwa, a stawiane im zarzuty nie są dostatecznie udokumentowane - mówi Krawczyk.

Do 29 sierpnia katowicki sąd odroczył posiedzenie, na którym będzie rozpoznawał wnioski obrony o umorzenie postępowania wobec części z 25 oskarżonych o korupcję w górnictwie. Wniosła o to prokuratura, która dotychczas nie miała możliwości zapoznania się z pismami adwokatów.


CZYTAJ KONIECZNIE:
KORUPCJA W GÓRNICTWIE: OBRONA CHCE UMORZENIA SPRAWY


Zdaniem śledczych, oskarżeni mieli przyjąć w sumie ponad 3 mln zł łapówek. Najwięcej, bo aż 600 tys. zł - wedle prokuratury - trafić miało do kieszeni Leszka J., byłego prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. O połowę mniej miał przyjąć Maksymilian K., były szef Kompanii Węglowej. Wśród oskarżonych znalazł się też następca Maksymiliana K. - Mirosław K., a także Stanisław G., były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Na ławie oskarżonych mieli ponadto zasiąść: Adam K. (były dyrektor KWK Szczygłowice, późniejszy wiceprezydent Zabrza), Janusz S. (b. dyrektor KWK Staszic), Artur K. (b. dyrektor KWK Wieczorek), Czesław K. (b. dyrektor KWK Zofiówka), Krzysztof O. (b. dyrektor KWK Krupiński), Zbigniew C. (b. dyrektor KWK Borynia) oraz kilku pracowników biura zarządu JSW.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CO DZIEJE SIĘ Z PIENIĘDZMI W GÓRNICTWIE? CZYTAJ TUTAJ


- We wszystkich przypadkach zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści materialnej podczas postępowania przetargowego - wyjaśnia Tomasz Ozimek, rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Jak dodaje, wszystkim oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone jest od roku 2008. Wówczas to do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafiło zawiadomienie o korupcyjnych praktykach w górniczych spółkach. Przekazał je współwłaściciel jednej z firm, wykonujących usługi na rzecz kopalń. Jak twierdził, w latach 2003-2008 firma zdobywała zlecenia korumpując prezesów i dyrektorów (zdecydował się poinformować o sprawie, bo pokłócił się ze wspólnikiem).

Liczący ponad 660 stron akt oskarżenia trafił do sądu w styczniu. Odczytanie go oskarżonym ma nastąpić 12 września. Prokuratorzy nie chcą spekulować, jaki wpływ na przebieg sprawy będzie miało ewentualne umorzenie przez sąd postępowania względem części oskarżonych. - Poczekajmy na decyzję sądu. Poza tym zawsze przysługuje nam prawo do złożenia zażalenia - mówi prokurator Ozimek.*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KORUPCJA !!!

GÓRNIK- ŚLĄZAK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

Ten wykaz osób podejrzanych o korupcję ,to nie ludzie ze śląska !!! To ludzie przyjezdni -obcy tzw. gorole ! Przyjechali na Śląsk ....za chlebem ??? Taka jest przykra prawda !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kiedy przestępcy w ancugach z Armani są ze znaku PiS, wtedy dostaną karę maksymalną!

matt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

Kiedy hołdowali znakowi SLD, wtedy dostaną ¼ możliwego pułapu wymiaru!
Kiedy byli oczarowani PO, wtedy dostaną uniewinnienie, a śledczy i prokuratorzy dymisję!
Kiedy natomiast pochodzą z takiego...rozwiń całość

Kiedy hołdowali znakowi SLD, wtedy dostaną ¼ możliwego pułapu wymiaru!
Kiedy byli oczarowani PO, wtedy dostaną uniewinnienie, a śledczy i prokuratorzy dymisję!
Kiedy natomiast pochodzą z takiego znaku koedukacyjno-partnerskiego ¾ SLD i ¼ PO,
wtedy wiadome przedłużenie śledztwa. Po czym umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu lub przedawnienie. A często nawet i odszkodowanie za niezasadny areszt! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obietnice Tuska

Polak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 20

"Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote...rozwiń całość

"Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby. Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu. Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory. Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową. Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie. Tunel, który w wodzie tonie. Dla Małgosi suknie nowe. Za pieniądze PO składkowe. Ze związkami cud debatę. I niewinną S. Beatę. Oraz to co się już zdarza. Los z loterii do lekarza. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !"zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pułtusk

zielony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

PUłtusk - reszta ok

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niewinni

zielony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

I znowu na ławie siedzą sami "niewinni", bidule

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo