Unia Europejska pomoże zwolnionym w tyskim Fiacie

  Unia Europejska pomoże zwolnionym w tyskim Fiacie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Unijna pomoc może dotrzeć do 777 zwolnionych z Fiata osób
  1/2
  przejdź do galerii

  Unijna pomoc może dotrzeć do 777 zwolnionych z Fiata osób ©Marzena Bugała-Azarko

  Jest szansa na unijną pomoc dla osób, które straciły pracę w tyskiej fabryce Fiata oraz we współpracujących z nią zakładach. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformało wczoraj, że wystąpiło do Komisji Europejskiej o 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. To czwarty przypadek, gdy Polska występuje o taką formę pomocy (wcześniej skorzystali z niej zwolnieni w Wielkopolsce i na Podkarpaciu).
  Jak szacuje resort, z pomocy może skorzystać 777 osób. Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi wniosek, który złożyło ministerstwo, pieniądze otrzymają powiatowe urzędy pracy na pokrycie połowy wydatków poniesionych na szkolenia i staże zawodowe, kursy z zakresu przedsiębiorczości, prace interwencyjne, wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy oraz dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Paweł Durleta z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach zastrzega jednak, że na decyzję Brukseli przyjdzie nam jednak długo poczekać.


  - Procedura rozpatrywania tego typu wniosków nieraz zajmuje około 280 dni - mówi Durleta.

  Pieniądze z EPG uruchamiane są w sytuacji zwolnień grupowych, które są konsekwencją zmian strukturalnych w światowym handlu związanych z globalizacją i których ofiarą musi paść przynajmniej 500 pracowników w ciągu 4 miesięcy.

  Przypomnijmy tymczasem, że od stycznia do marca w tyskiej fabryce Fiata pracę straciło 1450 osób. Zwolnienia objęły również zakłady z nią kooperujące. Redukcja załogi była konsekwencją drastycznego spadku zamówień - w porównaniu do roku 2011 liczba wyprodukowanych w ubiegłym roku w Tychach samochodów zmalała o 25 procent i wyniosła ponad 348,5 tysięcy aut (po dziewięciu latach fabryka zakończyła też produkcję pandy classic). W tym roku trend spadkowy nadal się utrzymuje - z Tychów ma wyjechać niespełna 300 tysięcy pojazdów.  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo