Mandat za podlewanie ogródka w upał!

  Mandat za podlewanie ogródka w upał!

  Monika Chruścinska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  By podlać metr kwadratowy rabaty, potrzeba 20 litrów wody
  1/2
  przejdź do galerii

  By podlać metr kwadratowy rabaty, potrzeba 20 litrów wody ©Piotr Krzyżanowski

  Macie piękny ogródek przed domem? W taki skwar roślinom, jak ludziom, bardziej chce się pić. Ale, uwaga, sprawdźcie wcześniej, czy za podlewanie swojej zielonej oazy, nie grozi Wam... grzywna. Upały dają się we znaki też sieciom wodociągowym. A to już nie przelewki. Jak rura pęknie, wody nie będzie mieć całe osiedle. Na szczęście nie wszędzie musimy skąpić wody ogródkom. W skali regionu susza w kranach nam nie grozi.
  Podlewanie ogródka:

  W Bytomiu wodociągi wystawiają nawet kurtyny wodne, aby pomóc mieszkańcom przetrwać upały. A w Mysłowicach i Ogrodzieńcu apelują: oszczędzajcie wodę, nie podlewajcie ogrodów!

  - Ograniczenie poboru wody i całkowite wstrzymanie się od podlewania ogrodów, zwłaszcza w godzinach wieczornych, pozwoli nam dostarczyć wodę do wszystkich odbiorców pod odpowiednim ciśnieniem - wyjaśnia Piotr Koźlik z MPWiK w Mysłowicach. A stan techniczny mysłowickiej sieci pozostawia wiele do życzenia.

  - Zwiększenie ciśnienia wody może spowodować uszkodzenia rurociągów, co wiązałoby się z całkowitym wstrzymaniem dostaw wody - mówi Koźlik.


  Zakaz podlewania ogrodów, pod karą grzywny, wprowadził Ogrodzieniec. Tutaj od 26 lipca szaleją pożary. We wtorek do niektórych posesji trzeba było dowozić wodę beczkowozami z Dąbrowy Górniczej. Jaworzninckie wodociągi póki co tylko przypominają, aby wieczorem racjonalnie wykorzystywać wodę do celów gospodarczych.

  - Największy pobór wody obserwowany jest od godziny 18 do 21. Związany jest m.in. z masowym podlewaniem zieleni czy myciem samochodów. Dlatego prosimy, aby, jeśli to możliwe, wodę do podlewania ogrodu zmagazynować w trakcie dnia - radzi Sławomir Grucel z jaworznickiego MPWiK-u.

  A taki ogród potrafi "wypić". Na podlanie 300 m kw. działki - jak szacuje Marek Ściążko, ogrodnik z Mysłowic - zużyjemy w taki upał nawet 6 tysięcy litrów wody (20 litrów na m kw.)! Sam ma 700 m kw. szklarni, 100 metrów "namiotów" i jeszcze ogród.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama