18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadmierne pocenie w upały? STOSUJ ŚRODKI NA NADMIERNE POCENIE

Maria Zawała
Maria Zawała
Nadmierne pocenie można ograniczyć
Nadmierne pocenie można ograniczyć ARC
Jak poradzić sobie z poceniem w czasie upałów? Dobre efekty daje też stosowanie tabletek doustnych dostępnych bez recepty w aptekach. - Trzeba skonsultować ich zażywanie z lekarzem - przekonuje dr Violetta Jurczyk-Stanisławska.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego się pocimy i co pomoże na pocenie się latem? Pot to płyn wydzielany przez gruczoły potowe. Znajdują się one prawie w całej skórze człowieka. Pot składa się głównie z wody. Człowiek wydziela od kilku ml do kilku litrów potu dziennie. Gdyby się nie pocił, organizm uległby przegrzaniu. Pocimy się głównie podczas upałów, oraz podczas wysiłku a także podczas stresu. Czy wiecie, że pod wpływem silnych emocji nawet bardziej niż w czasie upału. I bardziej wtedy... śmierdzi, bo, jak twierdzą lekarze, wydzielają się wtedy także hormony stresu (adrenalina i kortyzol). Pocenie się może być też objawem wielu chorób, ale dziś skupimy się tylko na tym, jak radzić sobie z poceniem, które jest wynikiem upałów.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SERWIS ZDROWOTNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Co może pomóc na pocenie sie?
Wystarczą dezodoranty i antyperspiranty.

Dezodoranty zwalczają jedynie bakterie (powód niemiłego zapachu) i działają przez kilka godzin.

Antyperspiranty, działające dłużej, zawierają składniki (głównie glin) hamujące wydzielanie potu. Powinno się je stosować wyłącznie pod pachami! Skuteczność antyperspirantów dochodzi nawet do 90 proc, ale czasem, w przypadku długotrwałego stosowania, mogą powodować podrażnienia skóry.

- Latem podczas wysokich upałów lepsze efekty daje stosowanie dezodorantów i antyperspirantów w sztyfcie niż tych w aerozolu czy roll-on, gdyż te ostatnie częściej zatykają pory - twierdzi dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, internistka.

Gdy pocenie się jest znaczne, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, które mają działanie silniejsze.

Najskuteczniejsze to m.in. Odaban, Etiaxil, Perspirex, Antidral, Driclor, Anhydrol forte, Drysol, Perspiguard. Stosuje się na noc, początkowo codziennie, następnie aplikacje zmniejsza się do 1 na 2-3 tygodnie.

- Należy pamiętać, aby używać ich zgodnie z zaleceniami na ulotce. Zawsze na umytą i dobrze osuszoną skórę. Nie wolno stosować ich chwilę po depilacji, gdyż wtedy skóra jest podrażniona - wyjaśnia dr Jurczyk-Stanisławska.

Dobre efekty daje też stosowanie tabletek doustnych dostępnych bez recepty w aptekach. - Lepiej skonsultować ich zażywanie z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem, do którego nie trzeba skierowania - przekonuje dr Violetta Jurczyk-Stanisławska.
Warto wiedzieć, że na zapach potu ma także wpływ nasza dieta. Nieprzyjemną woń zaostrzają: tłuste mięso, czosnek, cebula, kawa, herbata, ostre przyprawy, ocet i alkohol.

- Latem szczególnie trzeba się zdrowo odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców i przede wszystkim pić dwa litry wody dziennie - dodaje dr Jurczyk-Stanisławska.

Na nadmierną potliwość pomagają także zioła - herbata z mietą, melisa lub szałwia pite przed snem, ale nie dlużej niż 2-3 tygodnie i po konsultacji z lekarzem.

Nadmierne pocenie, któremu nie można zapobiec stosując antyperspiranty, wymaga konsultacji z lekarzem. W wyjątkowych sytuacjach szczególnych zaburzeń neurologicznych może być niezbędne operacyjne przecięcie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe odpowiedniej okolicy ciała.

Jak donosi na Forum Dermatologicznym (www.forumdermatologiczne.pl ) dr Joanna Buchowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, niektóre postacie nadmiernej potliwości leczy się także iniekcjami toksyny botulinowej.

Nie należy zapominać, że w aptekach i drogeriach są także dezodoranty i antyperspiranty do stóp.

Uwaga, w wypadku zaczerwienienia pod pachami, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż możemy mieć do czynienia z zapaleniem gruczołów potnych, łojowych albo mieszków włosowych - ostrzega dr Jurczyk-Stanisławska. Skutki takiego zapalenia to obrzęk i bolesność, niekiedy może się to skończyć interwencją chirurga.

Generalnie latem należy jak najczęściej brać prysznic, kończąc mycie spłukaniem się zimną wodą, oraz zakładać przewiewne ubrania z włókien naturalnych. Dotyczy to także obuwia i skarpet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!