Złombol 2013 Nordkapp wystartował z Katowic do Norwegii...

Złombol 2013 Nordkapp wystartował z Katowic do Norwegii [ZŁOMBOL 2013 ZDJĘCIA, WIDEO]

Dominika Kwiatkowska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Złombol 2013 Nordkapp wystartował z Katowic do Norwegii [ZŁOMBOL 2013 ZDJĘCIA, WIDEO]
1/55
przejdź do galerii

Złombol 2013 Nordkapp ©Mikołaj Suchan

Złombol 2013 zdjęcia. Złombol 2013 Nordkapp w drodze. Wystartowali! Około 120 załóg samochodowych ruszyło z placu przed Spodkiem w ramach 7 edycji rajdu Złombol. Meta? Jeden z najdalej wysuniętych na północ punktów Europy - przylądek Nordkapp.
W sobotę rano na placu przed Spodkiem zebrały się tłumy ludzi. Wszyscy chcieli pożegnać uczestników Złombol 2013 Nordkapp, czyli ekstremalnej wyprawy starymi samochodami z okresu PRL-u. Dokładnie o godzinie 11.20 odpalono pierwszy silnik i uczestnicy rajdu Złombol 2013 Nordkapp ruszyli w daleką podróż w stronę Przylądku Północnego. Pojadą m.in. przez Litwę, Łotwę, Estonię, przeprawią się także przez Bałtyk.
Cel jest szczytny - zbiórka pieniędzy dla dzieci ze śląskich domów dziecka. Przed uczestnikami rajdu Złombol 2013 Nordkapp sporo wyzwań z jakimi będą musieli się zmierzyć na trasie. Usterki pojazdów, czy nawet załamanie nerwowe i kłótnie z kolegami – tego obawiają się przede wszystkim uczestnicy rajdu.

Wideo: X-news

Aby zostać dopuszczonym do udziału w rajdzie Złombol 2013 Nordkapp, załoga musi uzbierać minimum tysiąc złotych. Pieniądze pochodzą od firm i osób prywatnych, których naklejki widnieją na samochodach. Całość uzbieranych środków trafia do dzieci - koszty wyjazdu i przygotowania auta uczestnicy pokrywają sami.

Pan Ireneusz – uczestnik Złombol 2013 Nordkapp przyznaje, że zdecydował się na udział w akcji ze względu na szczytny cel, czyli pomoc dzieciom z domów dziecka, ale także liczy na wielką przygodę, która może go spotkać w trakcie podróży. Nie było mu też łatwo znaleźć wolnego czasu… - Były problemy, ale w końcu wygospodarowałem trochę urlopu. Oczywiście odbiło się to kosztem rodziny, ale ważne, że tu dziś jestem i możemy ruszać – mówi pan Ireneusz.

Agnieszka Majer bierze udział w Złombol 2013 Nordkapp z zupełnie innego powodu. – Pierwszy raz biorę udział w takim wydarzeniu i jest to moja podróż poślubna. Mąż nalegał, w końcu się zgodziłam i teraz bardzo się cieszę – mówi pani Agnieszka. Dodaje też, że prace nad ich pojazdem trwały aż 10 lat, dlatego w trakcie rajdu Złombol 2013 Nordkapp nic ich nie może zaskoczyć. – Nie spodziewam się awarii samochodu, mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy. Mimo to wieziemy ze sobą m.in. drugą skrzynię biegów, wszystkie klocki hamulcowe, płyny czy dodatki do paliwa… - wymienia kobieta.

Złombol 2013 Nordkapp


Rajd Złombol 2013 Nordkapp potrwa do 14 sierpnia. Dotychczasowe trasy prowadziły z Katowic do Monaco, na arktyczne koło podbiegunowe, do Azji, do słynnego Loch Ness i do Archaia Olympia w Grecji.

Uczestnicy Złombol 2013 Nordkapp na wyprawę ruszają samochodami produkcji lub konstrukcji z czasów PRL. W sobotę na linii startu zameldowały się ikony polskiej motoryzacji - fiaty 126 i 125 p, a także nysy i żuki. Były też NRD-owskie wartburgi i trabanty, radzieckie łady. Po raz pierwszy w rajdzie biorą też udział autobusy - ikarus i autosan, a w każdym z nich około 20 osób. Choć do udziału w tegorocznym Złombol 2013 Nordkapp zgłosiło się ponad 140 załóg, nie wszystkie dotarły na start.

Jak powiedziała pomysłodawczyni i współorganizatorka rajdu Martyna Kinderman, podczas dotychczasowych edycji rajdu udało się już zebrać około 900 tys. zł. Każda z edycji Złombol podsumowywana jest w grudniu. Organizatorzy Złombol dostają listy pisane przez podopiecznych domów dziecka do św. Mikołaja i starają się realizować zawarte w nich marzenia.

- Dzieci dostawały np. playstation, odtwarzacze mp4, prostownice do włosów, sztalugi, książki, przytulanki. Staramy się, by ich dzieciństwo nie kojarzyło im się tylko z domem dziecka - podkreśliła Kinderman.

Pomysłodawcy rajdu zaznaczają, że Złombol to nie wakacje w komfortowym hotelu z katalogu, ale ekstremalna wyprawa bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony organizatorów i każdy z uczestników musi być w pełni samodzielny. - Nie ma mechaników, assistance, lawet ani psychologa. Nie zapewniamy wodzireja, niańczenia, rozpatrywania skarg i zażaleń, demokracji, wygodnych noclegów ani dobrej pogody - napisali na stronie internetowej.*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zlombol 2013

katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 121 / 120

Przejechali Litwe, Lotwe i Estonie. Czeka ich przeprawa promem do Helsinek Trzymajcie sie Kochani !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zombol 2o13

katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 183 / 157

Mkna do Suwalk. Ogladam zjecia ze startu. Sa usmiechnieci, radosni. Trzymam kciuki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zlombol 2013

katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 172 / 178

Witajcie "Zlombolowcy" Dostalam wiadomosc, ze przez Czestochowe jada do Suwalk. Wszystko dobrze. Trzymam kciuki !!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo