O czym pisał DZ przed laty. Wtedy to dopiero były dziury w...

  O czym pisał DZ przed laty. Wtedy to dopiero były dziury w drogach!

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O czym pisaliśmy prawie 30 lat temu na łamach "Dziennika Zachodniego"? Nasi dziennikarze pytali wówczas między innymi o to, kiedy przestaną straszyć dziury w jezdniach. To przerażające, że ten temat jest aktualny do dziś...
  Drogi w Będzinie pozostawiały wiele do życzenia

  Drogi w Będzinie pozostawiały wiele do życzenia ©arc DZ/Marek Piekara

  14 sierpnia 1984 roku Andrzej Cygielski pisał, że gdy przyjdzie nam przemierzyć Polskę wzdłuż i wszerz samochodem, można uznać, że drogi przelotowe mamy dobre. Konfrontacja ta wypada również na plus w porównaniu z naszymi sąsiadami.
  Gdy jednak przyjdzie pojeździć lokalnymi drogami i ulicami w obrębie jakiegokolwiek z miast, to musimy już niestety radykalnie zmienić zdanie.

  - Jest to widoczne szczególnie u nas, na Śląsku, gdzie z dnia na dzień nawierzchnie asfaltowe marszczą się jak skóra słonia, bądź powstają w nich dziury - pisał Andrzej Cygielski.

  Duży wpływ na taki stan miały między innymi ciężkie pojazdy jeżdżące po naszych ulicach. Do takich zaliczał się np. autobus "Ikarus".

  Jak można przeczytać w artykule, który ukazał się w DZ w 1984 roku, kierowcy - podobnie zresztą jak teraz - zmagali się z sytuacją nie do pozazdroszczenia. Jak wynikało bowiem z danych Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Wojewódz- kiego w Katowicach, stan techniczny nawierzchni twardych oceniano jako dostateczny, ale 50 proc. wymagało kapitalnego remontu, z czego 35 proc, musiało być natychmiast naprawione, by dało się korzystać z tych dróg.
  Kierowcy musieli wówczas wykazywać się nie lada umiejętnościami, by omijać największe dziury i przypadkiem nie uszkodzić samochodu.

  Czy nie brzmi to znajomo i czy na niektórych drogach w województwie śląskim nie zmagamy się obecnie z podobnymi problemami? Kto jest kierowcą, ten wie, że tak jak narzekaliśmy na stan jezdni prawie 30 lat temu, tak narzekamy i dzisiaj. Bo mimo, że zmieniły się sposoby ich budowania, to nie brakuje miejsc, gdzie jeździć się po prostu nie da.

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jakie nazwy dla gondol kolejki Elka? ZAGŁOSUJ [PLEBISCYT ROZPOCZĘTY]
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama