Wybierasz się 15 sierpnia do Częstochowy? Przeczytaj nasz...

  Wybierasz się 15 sierpnia do Częstochowy? Przeczytaj nasz [PORADNIK PIELGRZYMA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wybierasz się 15 sierpnia do Częstochowy? Przeczytaj nasz [PORADNIK PIELGRZYMA]
  1/9
  przejdź do galerii
  Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie. Już tylko dwa dni pozostały do Święta Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Wybierasz się do Częstochowy? Mamy dla Ciebie kilka cennych porad.

  Jak przejechać przez centrum?


  W Częstochowie ruch jest znacznie utrudniony z powodu liczny prac drogowych m.in. rewitalizacji alei NMP oraz budowy nowego węzła na DK 1 w Częstochowie. Do 15 sierpnia w centrum miasta zamknięto część alei NMP.

  Jak wobec tego ominąć I i II aleję NMP? Jadąc od strony ulicy Mirowskiej, skręcamy prawo w Warszawską, później w lewo w aleją Jana Pawła II i ponownie w lewo w ulicę Popiełuszki. Ewentualnie można skręcić wcześniej w ulicę Dąbrowskiego i wjechać w III aleję NMP. My polecamy pierwszą z dróg.

  Jak nie pogubić się w objazdach?  W związku z budową nowego węzła kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Wyznaczone zostały objazdy w ramach nowej, zatwierdzonej organizacji ruchu, z trasami alternatywnymi (m.in. w związku z możliwym terminem otwarcia dla ruchu tzw. Korytarza Północnego), z których będą mogli skorzystać kierowcy przejeżdżający przez Częstochowę:

  - na relacji Katowice - Opole oraz Opole – Katowice – ulicami: Jagiellońską, Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego, św.
  ∨ Czytaj dalej
  Kazimierza, św.Barbary;

  - na relacji Warszawa - Opole: aleją Wojska Polskiego, Wałami Dwernickiego, Dekabrystów, Okulickiego, św. Krzysztofa, św. Jadwigi, Główną i Przejazdową;

  - na relacji Opole – Warszawa ulicami: Przejazdową, Główną, św. Jadwigi, św. Krzysztofa, Okulickiego, Dekabrystów, Fieldorfa-Nila, Pileckiego, Korytarzem Północnym, węzłem Makuszyńskiego-DK-1;

  Gdzie najlepiej zaparkować?


  W związku z zamknięciem dla ruchu części alei NMP, znajdujące się tam miejsce parkingowe są niedostępne. Parkować można natomiast w III alei NMP, przy ulicy Siedmiu Kamienic oraz na parkingach należących do klasztoru przy ulicy Siedmiu Kamienic oraz przy Domu Pielgrzyma. Za zatrzymanie się na nich płacimy dobrowolną ofiarę.


  Gdzie najlepiej zjeść?


  Otwarte są restauracje w Domu Pielgrzyma i w halach jasnogórskich. Restauracje i knajpki z dobrym jedzeniem znajdziemy również w III alei NMP, na ulicy Siedmiu Kamienic i ulicy Wieluńskiej. Dla wielbicieli fastfoodów czekają położone nieco dalej KFC (róg alei NMP i ul. Dąbrowskiego) i McDonalds (al. Wolności).

  Straż miejska apeluje


  Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby osoby starsze, które wybierają się na pielgrzymkę do Częstochowy na Jasną Górę miały przy sobie karteczkę z telefonem do przewodnika grupy lub najbliższego członka rodziny.

  W poprzednich latach strażnicy miejscy interweniowali wobec starszych osób, które zagubiły się na terenie Częstochowy i nie potrafiły same wrócić do autokaru czy swoich członków rodziny. Dlatego Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby osoby starsze czy też dzieci miały przy sobie karteczkę z numerem telefonu do najbliższego członka rodziny. W przypadku zagubienia osoby, funkcjonariusze Straży Miejskiej będą mogli szybko skontaktować się ze wskazaną na kartce osobą i przekazać „zagubionego” pod opiekę rodziny lub podwiozą do autokaru.

  Strażnicy miejscy przestrzegają również przed tzw. „przypinaczami”, którzy wyłudzają pieniądze w okolicach Jasnej Góry. O każdym przypadku wyłudzania pieniędzy przez tzw. „przypinaczy” należy informować pobliskie patrole Straży Miejskiej lub dzwonić na numer 986. Pod tym numerem należy też zgłaszać inne uwagi.  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *[a}http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/964342,jakie-nazwy-dla-gondol-kolejki-elka-zaglosuj-plebiscyt-rozpoczety,id,t.html;Jakie nazwy dla gondol kolejki Elka? ZAGŁOSUJ [PLEBISCYT ROZPOCZĘTY][/a]
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama