Na weekend do uroczego słowackiego Bardejowa

  Na weekend do uroczego słowackiego Bardejowa

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bardejów
  1/2
  przejdź do galerii

  Bardejów ©Katarzyna Pachelska

  Nieduży Bardejow (Bardejov), położony wśród malowniczych pagórków tuż przy granicy z Polską, może poszczycić się tyloma zabytkami co niejedno wielkie miasto. Nic dziwnego, że starówka Bardejowa jest od 13 lat wpisana na listę UNESCO. To dobry cel weekendowego wypadu, bo jeden dzień można spędzić w mieście, a drugi: w położonym tuż obok uzdrowisku Bardejovské Kúpele, gdzie można odpocząć wśród zieleni i szemrzącej wody. Uzdrowisko jest znane z kwaśnych wód, w których leczyły się koronowane głowy, np. słynna cesarzowa Sisi.
  Bardejow, zwany słowackim Kazimierzem Dolnym, leży dokładnie 250 km od Katowic, dojazd tam samochodem zajmie około 3 godzin autostradą przez Kraków, w stronę Tarnowa. Z A4 trzeba odbić na drogę 75 biegnącą przez Nowy Sącz i Krynicę-Zdrój aż do granicy.

  Samo miasteczko przeżywało rozkwit w XV w.(zawdzieczając go głównie rzemieślnictwu, głównie płóciennictwu), stając się jednym z ważnych miast królestwa węgierskiego.

  Dzisiaj słusznie szczyci się pięknym rynkiem, położonym na wzgórzu. Jego zabudowania (domy mieszczańskie, z których wiele do dziś zachowało oryginalny gotycki i renesansowy wystrój), z dominującym nad nimi kościołem św. Idziego oraz mury obronn są uwiecznione na każdej pocztówce z miasta. Budowę świątyni rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku, a obecny kształt nadano mu po pożarze w 1878 roku. Można zwiedzać kościół, a także wdrapać się na kościelną wieżę, skąd roztacza się piękny widok na starówkę i okoliczne wzgórza.

  Również na rynku mieści się ratusz, który został wybudowany w latach 1505-1509. Łączy w sobie elementy architektury późnogotyckiej i wczesnego renesansu. Jedna z płaskorzeźb na budynku przedstawia chłopca z głową między nogami i wypiętą pupą. Według legendy miała to być zemsta jednego z rzeźbiarzy, za niedotrzymanie przez starostę uzgodnionych warunków zapłaty.  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama