Ważne
  Czy nasze gminy popłyną na parkach wodnych?

  Czy nasze gminy popłyną na parkach wodnych?

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wkrótce w naszym regionie w promieniu 50 km będzie można wykąpać się aż w sześciu aquaparkach. To chyba światowy rekord!
  Oprócz działających już w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej, kolejne parki wodne mają powstać w Rudzie Śląskiej i Katowicach. Ruda już poręczyła na ten cel 230 mln zł kredytu. Podobne budowy planują też Lubliniec i Racibórz. Gminy coraz częściej liczą na to, że aquaparki rozwiążą wszystkie ich problemy - miejscowi znajdą tu pracę i rozrywkę, a gminy będą mieć zyski. Przeciwników tych pomysłów jednak nie brakuje.

  - Z grupą radnych zwróciliśmy się do Regionalnej Izby Obrachunkowej z pismem, że poręczenie kredytu inwestorowi narusza prawo - mówi radny Józef Osmenda. - To będzie wielka klapa za publiczne pieniądze. Trzeba się z tych planów jak najszybciej wycofać.


  Żeby rudzki aquapark wyszedł na swoje, każdy mieszkaniec - od niemowlaka do staruszka - musiałby go odwiedzić choć cztery razy w roku. Zarząd miasta jednak powołuje się na ankiety, z których wynika, że większość chce mieć aquapark.

  Józef Osmenda ma inne dane. Przeprowadził sondę internetową i twierdzi, że 95 proc. ankietowanych uważa budowę aquaparku za wyrzucanie pieniędzy. Ich zdaniem, wodny świat w takiej konkurencji nie zarobi na siebie i będzie gminną kulą u nogi.

  - Gmina poręcza 230 mln zł, na ponad ćwierć wieku. Co roku trzeba mieć na to około 13 mln zł, a dojdą jeszcze pewnie koszty utrzymania kompleksu. Gmina i tak jest zadłużona. W tym roku dług wynosi prawie 212 mln zł. Nie stać nas na aquapark - przekonuje radny.

  Pomysł zbudowania kompleksu basenów w Rudzie pojawił się razem ze sławą Otylii Jędrzejczak. Aquapark będzie nazywać się Oti. Ma być tak atrakcyjny, że parki wodne w Tarnowskich Górach czy Dąbrowie Górniczej stracą znaczenie.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja ankieta

   Józef Osmenda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jest prawdą,że przeprowadziłem własną ankietę wśród internatów na temat tej inwestycji.
   Jej wyniki były następujące:
   72% było przeciwnych
   9% było za
   18% nie miało zdania.
   Klub Radnych...rozwiń całość

   Jest prawdą,że przeprowadziłem własną ankietę wśród internatów na temat tej inwestycji.
   Jej wyniki były następujące:
   72% było przeciwnych
   9% było za
   18% nie miało zdania.
   Klub Radnych Lewicy Rady Miasta w Rudzie Śląskiej wystosował zapytanie do RIO Katowice czy w świetle orzeczeń Kolegiów RIO w Bydgoszczy i Olsztynie w sprawie możliwości poręczeń przez samorządowe organy stanowiące - uchwała RM Rudy Ślaskiej jest w zgodzie z prawem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama