Tychy: Nowe trolejbusy pojadą nawet bez trakcji [ZDJĘCIA]

  Tychy: Nowe trolejbusy pojadą nawet bez trakcji [ZDJĘCIA]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trolejbusy mają monitoring
  1/4
  przejdź do galerii

  Trolejbusy mają monitoring ©arc.

  Nowa linia trolejbusowa pojawi się w Tychach na ul. Sikorskiego. - W czwartym kwartale 2014 r. zamierzamy uruchomić dodatkową linię F. Linia F 1 poprowadzona będzie od osiedla Z ulicami Sikorskiego i Stoczniowców do Hotelowca, a potem powrót ulicami Edukacji i Armii Krajowej pod wiadukt nad ul. Sikorskiego, nad którym biegnie DK 1 - mówi Zbigniew Brud, prezes Tyskich Linii Trolejbusowych.
  - I będzie linia F2 ulicami Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Edukacji, Budowlanych, Begonii, Stoczniowców, Sikorskiego aż pod wspomniany wiadukt - dodaje. Ba, w godzinach szczytu trolejbusy pojawią się także na Strefowej, choć budowy trakcji tam się nie przewiduje. - Wykorzystamy nową możliwość przejechania kilku kilometrów bez trakcji - mówi prezes Brud. - Taką możliwość mają nowe trolejbusy, które wyjechały na tyskie ulice w tym roku. Oprócz silników trakcyjnych, zasilanych przez pantografy z nadziemnej sieci, posiadają także napęd bateryjny, co umożliwia im pokonanie kilku kilometrów w sytuacji np. awarii sieci.

  Nowych trolejbusów jest piętnaście. Są niskopodłogowe, monitorowane i pełne udogodnień dla pasażerów i kierowców.
  - W starych trolejbusach kierowca mógł polegać tylko na sobie, patrzył w lusterka i sam musiał wszystkiego pilnować - mówi kierowca Tomasz Sieniek. - W komputer decyduje o wszystkim, komputer rejestruje wszystko i informuje. Na ekranie widzę, czy są drzwi otwarte, czy ktoś będzie z wózkiem wysiadał... Tu jest taki system, że gdybym zaczął zamykać drzwi, to nie grozi mi przytrzaśnięcie pasażera, ponieważ te drzwi automatycznie odbiją. Tak więc jest duża wygoda i dla kierowcy, i dla pasażera. Dodatkowo mam monitoring i cały czas widzę, co się dzieje w trolejbusie (można obraz przybliżać, powiększać) i na zewnątrz, zarówno przed i za pojazdem. Obraz jest rejestrowany, a nagrania są przechowywane przez prawie miesiąc, więc w razie jakiegokolwiek zdarzenia, można dokładnie prześledzić jego przebieg.

  Pierwszy trolejbus wyjechał na 4-kilometrową trasę 30 września 1982 roku. Dziś tras jest pięć, będzie szósta. W naszym niedawnym plebiscycie na wizytówkę Tychów wygrały właśnie trolejbusy. Nic dziwnego. Miasta, które mają w Polsce trolejbusy, są tylko trzy.  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych