Gowin w DZ pisze do Plury: Liderzy RAŚ wprost dystansują się...

  Gowin w DZ pisze do Plury: Liderzy RAŚ wprost dystansują się od lojalności wobec Polski

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Andrzej Banas

  Gowin do Plury: Skłaniałbym się ku niewiązaniu się z taką organizacją jak RAŚ. Jej liderzy dystansują się od lojalności wobec Polski.
  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Andrzej Banas

  Jarosław Gowin odpowiedział posłowi Markowi Plurze po czasie, ale bardzo dosadnie. Przypomnijmy poseł Plura wystosował do kandydatów na szefa PO list z pytaniami na ważne śląskie tematy. Od uzyskanych odpowiedzi uzależnił oddanie swoje głosu na jednego z nich. Premier Donald Tusk odpisał w zeszłym tygodniu, zaś poseł Jarosław Gowin dziś. Warto porównać te dwie wypowiedzi. W jednym panowie są jednak zgodni: nie ma dyskusji o autonomii. Gowin w swoich stwierdzeniach jest bardziej stanowczy, zaś Tusk odpowiada trochę na okrągło. Zresztą poczytajcie. Oto list Jarosława Gowina:

  Dziękuję za pytania, które skierowałeś do mnie, jako do kandydata na szefa PO. Cieszę się, że bezpośrednie wybory przewodniczącego stają się okazją do rzetelnej debaty na tematy programowe, także te dotyczące Śląska.

  Śląsk to niezwykle ważny dla naszego kraju region, bogaty w tradycję i siłę, jaka bije z zamieszkujących go twardych, ciężko pracujących ludzi. Śląsk to także energia, przedsiębiorczość i innowacyjność, które pozwalają na rozwój nie tylko lokalnej gospodarki, ale i całego kraju. Dlatego sprawą priorytetową z mojego punktu widzenia jest to, aby stworzyć dla tego regionu warunki do dalszego rozwoju i bogacenia się, tak aby stał się motorem napędowym dla polskiej gospodarki. Jednakże tak jak Polska potrzebuje Śląska, tak Śląsk potrzebuje Polski. To naczynia połączone – a rozwój naszego kraju uzależniony jest od tego, czy będziemy potrafili wykorzystać synergię jaka wytworzyć się może z mądrego połączenia walorów wszystkich jego regionów. Tylko w taki sposób możliwe do rozwiązania będą problemy, które trapią Śląsk.

  Usługi i przemysł nie będą się rozwijać bez ponadregionalnej współpracy i mądrego nią zarządzania. Bez tego zaś kolejne roczniki młodych ludzi, będą stały przed dylematem – bezrobocie w domu, czy rozłąka ze śląską ziemią i praca na zmywaku pod Londynem. Moja wizja państwa polskiego zakłada daleko posuniętą decentralizację władzy i uwolnienie możliwości, jakie drzemią w słabo wykorzystanym do tej pory potencjale obywatelskości jego mieszkańców.

  Moją ambicją jest również to, aby Polska stała się dobrym miejscem dla wszystkich – niezależnie od tego, jak identyfikują swoją tożsamość narodową czy etniczną. Chciałbym, żeby była ona miejscem, w którym mogą oni realizować swoje życiowe cele i pasje, a państwo im w tym służyło, a nie rzucało kłody pod nogi. Dlatego też, gdy pytasz mnie o mój stosunek do śląskiego fenomenu wielowiekowej tożsamości, odpowiadam: jestem szczęśliwy, móc patrząc na rozwój licznych organizacji skupiających zwykłych ludzi, którzy pielęgnują swoją kulturę i razem działają na rzecz swojej małej ojczyzny. Grzechem byłoby nie doceniać charakterystycznej dla Śląska samoorganizacji społecznej, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele mówi się o zaniku społecznych więzi i kryzysie społeczeństwa obywatelskiego. Uważam również, że Polska wymaga takiej reformy, która na ręce samorządu lokalnego i regionalnego złożyłaby prawo do decydowania o jak największej liczbie spraw. Tak, aby to na najniższym szczeblu zapadały decyzje dotyczące sposobu rozwiązywania problemów i kierunków rozwoju.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (80)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karbowy.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 12

   Ja Sołtys Wam to mówię trzeba sie słuchać Pana ,bo jak nie to wyśle Karbowego.
   I tu mamy zderzenie cywilizacji Polacy obecnie do czego się nie chcą przyznać są w swej masie w większości potomkami...rozwiń całość

   Ja Sołtys Wam to mówię trzeba sie słuchać Pana ,bo jak nie to wyśle Karbowego.
   I tu mamy zderzenie cywilizacji Polacy obecnie do czego się nie chcą przyznać są w swej masie w większości potomkami chłopów pańszczyźnianych.
   Stąd w nich nadal taka atencja dla Pana i Plebana.
   Pan czy Pleban powiedział i koniec dyskusji.
   Ślązak choć dupowaty lecz tej atencji nie ma bo daleko mu do potomków chłopów pańszczyźnianych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trza suchać Polskiego Pana

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 15

   Jak Polski Pan godo do Wos dupowate Ślązoki że trza sie suchać i być lojalny.
   I siedzieć mi w kącie bamącie bo Cie nauczya moresu.
   Wto to widzioł co by sie niywolnik osmielił o cosik swojego...rozwiń całość

   Jak Polski Pan godo do Wos dupowate Ślązoki że trza sie suchać i być lojalny.
   I siedzieć mi w kącie bamącie bo Cie nauczya moresu.
   Wto to widzioł co by sie niywolnik osmielił o cosik swojego Pana pytać.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba przyznać, że Gowin skierował do Plury kilka słów prawdy

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 41

   ale czy Plura cokolwiek z tego zrozumie - wątpię. No cóż, kiedy przestanie być posłem, będzie miał sporo czasu na udział w gryfnych marszach i innych ślązakowskich imprezach :D


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gliwiczanin?

   Gliwiczanin-Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

   a skąd pan do nas na Śląsk do Gliwic przyjechał panie "Gliwiczaninie"?
   -Ślązakiem pan nie jest mniemam...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szmacisko potrzebny jest

   +- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 15

   Ta szmata sandman też jest potrzebny
   wyraża to co czują i myślą oNI –
   starzy i młodzi, stare i nowe,
   tutejsze i tamte, wielcy i mikroby
   Cyckać tylko - to by było za wielkie ryzyko,
   musi być...rozwiń całość

   Ta szmata sandman też jest potrzebny
   wyraża to co czują i myślą oNI –
   starzy i młodzi, stare i nowe,
   tutejsze i tamte, wielcy i mikroby
   Cyckać tylko - to by było za wielkie ryzyko,
   musi być ściema, uzasadnienie, powody
   zresztą oNI lubią i umieją gadać,
   mają sprawny język, bogaty, tłusty,
   i tylko to, biydne polske wrzody!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patrzy ktoś

   Ecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 24

   Patrzy ktoś na serial w HBO ,,Prawdziwa krew ?" ten pan Hofman przez jedno ,,F" to wypisz wymaluj Wielebny Steve Newlin. Ta sama twarz i podobny poziom umysłowy. Spawdźcie !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   heh

   Rawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 15

   Łod kiedy to ślonsk potrzebuje Polski?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łod kiedy to ślonsk potrzebuje Polski?

   Ginter Choszuff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 25

   No właśnie? Po jakiego chuja ciągle Polakom dupę zawracacie jakąś autonomią i językiem, którego nie ma?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez wōntōw....

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 18

   ... p.Gowin doł Ślōnzŏkōm skozać, iże pod wiela G.Ślōnsk je pod zarzōndym polskim, to ze zajty dzisiejszych hercogów polskich PO, Pis abo inkszych niy dczkajōm sie ani uznanio Ślōnzŏkōw za Nacyjo...rozwiń całość

   ... p.Gowin doł Ślōnzŏkōm skozać, iże pod wiela G.Ślōnsk je pod zarzōndym polskim, to ze zajty dzisiejszych hercogów polskich PO, Pis abo inkszych niy dczkajōm sie ani uznanio Ślōnzŏkōw za Nacyjo Ślōnsko, ani ślōnskij gŏdki za jynzyk regiōnalny, a o autonomiji ani niyma i niy bydzi żodnej diskusyje. Polŏki zdŏwajōm se sprawa stego,ico p.Gowin sōm we brifie do posła Plury powterdzo, ze ze G.Ślōnska mieli i majōm nojwiynksze profita, ze G.Śl. je nojważniejszy dlo Polski i bez GŚl. byt Polski je niymożebny.Berstōz tak ô tyn land hajowali we1921 r. besto we kōnszachtach ze Sowietami stawiali sprawa przinolezynio Ślōnska na samej szpicy, besto po 1945 bez lagry wysiedlynia i katrupiyni Ślōnzŏkōw napoczli ôdślōńszczani naszej ślōnskij Ôjcowizny, potyn bez cołki roki (do dzisio zresztōm) falszowali historyjo Ślōnska a dzisio ôba prowajdyry PO- Tusk a Gowin bez migolynio uznowajōm ize "Ślązak moze byc tylko Polakiem" i besto na roztōmajte knify przimuszajōm a dali bydōm przimuszać nos do "polskości", bydōm fciskać nōm kit ze fernajzym o "powrocie Ślaska do macierzy", historyczny G.Ślōnsk potajlowali tak, coby blank wymazać fakt, ze sam , na tej ziymi bōl kiejś inkszo ôd Poloski krajina, bydōm przimuszać Ślōnzŏkōw do jejich kultury a zwykōw. Skuli ślōnskij godki zastawiajiōm sie jakimś art. 19 (.... choby go niy szło zmiynić) i jakōmś narychtowanōm bez nich radą jęz. polskiego a po prŏwdzie ty wyrugowani ślōnskij gŏdki ze życio Ślōnzŏkōw je jejich nojważniejszym priorytetym. Ôkupat polski niy poradzi postympować inakszy, bo niy chcōm zakatrupić ślōnskij kury, kero snosi "ÔNYM złote jajca A co stego wyniko dlo Ślōnzŏkōw , kerzi niy poczuwajōm sie Polokym, Niymcym abo Czechym? Je ganc klar, iże Nacyjo Ślōnsko eli chce dali ônstoć musi zmiynić swoji nasztelowani do dzisiejszego ôkupanta, mujsi se we gowie poukłodać brutalno prowda, ize ôkupant na roztōmajte knify chce mie i moja familijo, moja ślōnsko nacyjo sharatać.Potyn kozdy Ślōnzŏk musi se ôdpedzieć sōm we swoji duszy na pytani : eli chca ślōnsko gŏdka, kultura , zwyki , ôdrymbno tozsamojś retować abo niy.Eźli rzekniesz "niy" abo "mōm to wszyjstek kajś...to bez wōntów pomogosz ôkupantowi we harataniu i cyckaniu G.Ślōnska a możno kiej poczyjesz sie we swojim pōjszodku kiej tyn "Judosz", kery za "30 sczybnikōw" przeczachrowoł Ślōnsk, siebie, swoja familijo, swojich przocieli a kamratōw i Nacyjo Ślōnsko Je klar, iże bez ôkupacyjo Ślōnzŏki muszōm jakoś zyć, jakoś zarobiać na zyci, muszōm sie szkolic, nale poradzōm tyż pochać we ôficyjalnych ferajnach ślōnskich, flyjgŏwać ślōnsko gŏdka, a zwyki, poradzōm badnōńć niy yno ta szkolno scyganiōno historyjo swojigo norodu, nale tyż ta niyzoleżno, ta richtich bez cygaństw, Ślōnzŏk upewniōny swojigo pochodzynio i tożsamojści moge pochać we kōnspiracyji, poradzi na polski muster Ligi Polskiej ze XIX w.powołać Liga Ślônsko kero bydzie lojalno dlo ôkupanta, nale bydzie ciyrpliwie czakać na "ta kfila", kero gibci abo niyskorzi dlo G.Ślōnska i Ślōnskigo Norodu wybije.Okupant poradzi Ślōnzŏkōw dali diskryminŏwać, poradzi nos sekirować, baji gnymbić, zawiyrać, katrupić, wysiedlać poradzōm siyłōm dokludzić nos choby tego kōnia do polskigo "wodopoju" yno niy przimuszōm nos śniego jejich woda, a eźli bydziesz piył, to bydzie to twōj welunek judosza i zdrajce...

   .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potworne

   19/R\20 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 21

   Czy politycy nie potrafia konstruowac wypowiedzi nie zawierajacych frazesow i wspolczesnej nowomowy?
   Np. "Moją ambicją jest również to, aby Polska stała się dobrym miejscem dla wszystkich" bla bla...rozwiń całość

   Czy politycy nie potrafia konstruowac wypowiedzi nie zawierajacych frazesow i wspolczesnej nowomowy?
   Np. "Moją ambicją jest również to, aby Polska stała się dobrym miejscem dla wszystkich" bla bla bla. "Grzechem byłoby nie doceniać charakterystycznej dla Śląska samoorganizacji społecznej, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele mówi się o zaniku społecznych więzi i kryzysie społeczeństwa obywatelskiego." Zatem grzeszysz Pan panie Gowin, stale i świadomie. Cala Platforma grzesznikow. Mozna by tak kazde jedno zdanie osmieszac. Od czytania takich sloganow bola oczy, od sluchania wiedna uszy. Na plakatach przedwyborczych pokazujecie nam wyretuszowane twarze, w wywiadach raczycie nas zmieloną PR-owską papką. Litości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gowin w DZ pisze do Plury: Liderzy RAŚ wprost dystansują się od lojalności wobec Polski

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 16

   Cóż nie wszyscy muszą być według galicyjsko-warszawskiego szymela.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic nowego

   silesian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 26

   ...hmmm Gowin na pewno zna wypowiedz Cara .Ze Polacy to ... Rosjanie .Uzywaja odmiany jezyka rosyjskiego !!! To wspolczesna kopia! zastosowana do Slazakow.Pytam sie Gowina ...dlaczego Zyd albo...rozwiń całość

   ...hmmm Gowin na pewno zna wypowiedz Cara .Ze Polacy to ... Rosjanie .Uzywaja odmiany jezyka rosyjskiego !!! To wspolczesna kopia! zastosowana do Slazakow.Pytam sie Gowina ...dlaczego Zyd albo Cygan nie jest Polakiem ? a Slazak musi ???? hehe .Panie Gowin jest pan zerem!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie musi

   Mike (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

   Ślaząk wcale nie musi być Polakiem. W ogóle nikt nie musi... Dla mnie wcale nie jesteście Polacy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   amen !!!

   topcat11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   amen !!! Świete słowa ....zero gładie i sliskie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYBORY

   MARIO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   WYBORY , WYBORY, PANOWIE JUZ NIEDŁUGO.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama