Ważne
  Gaz będzie droższy i to już jesienią. Przez obniżkę PGNiG...

  Gaz będzie droższy i to już jesienią. Przez obniżkę PGNiG dopłaca do paliwa

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gaz będzie droższy i to już jesienią. Przez obniżkę PGNiG dopłaca do paliwa

  ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Niedługo cieszyliśmy się obniżką cen gazu ziemnego. Wszystko wskazuję, że podwyżka czeka nas już jesienią Od 1 października ceny mogą wzrosnąć o ok. 5 proc.
  Gaz będzie droższy i to już jesienią. Przez obniżkę PGNiG dopłaca do paliwa

  ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło właśnie do Urzędu Regulacji Energetyki nowy wniosek w sprawie taryf gazowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dla odbiorców indywidualnych ceny miałyby wzrosnąć o ok. 5 proc.

  - PGNiG zgodnie z obowiązującym prawem, złożyło do Prezesa URE nowy wniosek taryfowy, bo aktualna taryfa gazowa obowiązuje do 30 września - informuje rzecznik prasowy PGNiG Joanna Zakrzewska.
  - Czy będzie to podwyżka, obniżka czy może stawki pozostaną takie same - o tym fakcie decyduje Prezes URE po wnikliwych analizach danych makroekonomicznych i rynku finansowego. Na etapie analizy wniosku taryfowego przez URE, PGNiG - jak zawsze - nie udziela komentarza - dodała.
  URE potwierdza, że wniosek został złożony w ubiegłym tygodniu, ale również nie ujawnia szczegółów.

  Zdaniem ekspertów rynku paliwowego - podwyżka jest zasadna.

  - PGNiG ponosi kilkuprocentowe straty na dostawach gazu dla odbiorców indywidualnych, z kalkulacji wynika, że ceny gazu powinny być wyższe o około 5 proc. - uważa Andrzej Szczęśniak, niezaleźny ekspert rynku paliw. Jak dodał - mamy dziś do czynienia z sytuacją, że Kowalski płaci dużo mniej niż odbiorcy hurtowi. - Obniżka to efekt decyzji premiera z listopada 2012 r., który nakazał obniżenie cen dla odbiorców indywidualnych, by podkreślić sukces negocjacji z Gazpromem. Skala obniżki dla indywidualnych odbiorców na skutek tych politycznych nacisków była duża. A że gaz dla odbiorców indywidualnych stanowi około jednej trzeciej sprzedaży PGNiG - to bardzo wpływa na poziom wyników spółki - dodał Szczęśniak.

  To oznaczałoby, że już niedługo cieszylibyśmy się obniżką. Przypomnijmy: weszła ona w życie z początkiem roku, po tym jak w grudniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowy cennik. Ceny gazu dla przemysłu spadły wówczas od 2 do 4 proc., a dla odbiorców detalicznych - o ok. 10 proc.

  Jak jesienna podwyżka wpłynie na kieszeń przeciętnego odbiorcy? Policzmy. Według statystyk PGNiG przeciętna polska rodzina, która zużywa paliwo gazowe tylko do przygotowania posiłków (tzw. grupa W-1) i płaci miesięcznie ok. 24-25 zł. Gdyby ceny gazu wzrosły o 5 proc., to - musiałaby wydać o ok. 15 zł w skali roku więcej.

  Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz do przygotowania posiłków i podgrzania wody, zużywający średnio ok. 565 m sześć. rocznie, opłacajacy miesięcznie rachunki w wysokości 90-95 zł, muszą liczyć się, że po podwyżce zapłacą o ok. 54-57 zł więcej w skali roku.

  Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (W-3) i średnio zużywają 2, 274,0 m sześc. /rok, płacąc przy tym miesięcznie ok. 330-340 zł, po podwyżce musieliby wydać więcej o 200 zł rocznie.

  W przyszłości zdaniem ekspertów ceny gazu mogą jeszcze bardziej wzrosnąć. Między innymi dlatego, że od 1 listopada wprowadzona zostanie akcyza na gaz ziemny. Polska musi implementować postanowienia Dyrektywy Energetycznej w zakresie opodatkowania tym podatkiem. Na razie jednak podatek dotyczyć będzie tylko niektórych kategorii odbiorców hurtowych. - Początkowo odbiorcy indywidualni będą z niej zwolnieni, ale spodziewam się, że po kolejnych wyborach zostanie wprowadzona również i dla nich - uważa Szczęśniak.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jakie zarobki

   Zgłoś naruszenie treści

   tymczasem zwykli pracownicy narzekają na pensje. za zjazd pod ziemię tyle, co pracownik na kasie - http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,79250. dobre co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CO zrobiłby przedsiębiorca

   KOT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

   No właśnie jak to dobrze być monopolistą ... podnosi się ceny i już przy normalnej spółce /prywatnej/ szukano by oszczędności a tutaj nic piękne wynagrodzenia, piękne siedziby, samochody wszystko...rozwiń całość

   No właśnie jak to dobrze być monopolistą ... podnosi się ceny i już przy normalnej spółce /prywatnej/ szukano by oszczędności a tutaj nic piękne wynagrodzenia, piękne siedziby, samochody wszystko górna półka kto za to płaci my.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziecko luksus

   maniek1981 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   a poziniej gadaja ze ludzi w polsce na nic nie stac nic tylko podwyszki i zarabiaj teraz 1600zl brutto przeciez ta kwota to na oplaty tylko starczy a co dalej ja sie nie dziwie ze unas polki nie...rozwiń całość

   a poziniej gadaja ze ludzi w polsce na nic nie stac nic tylko podwyszki i zarabiaj teraz 1600zl brutto przeciez ta kwota to na oplaty tylko starczy a co dalej ja sie nie dziwie ze unas polki nie chca rodzic dzieci przeciez jak na te czasy to luksus jeszcze z tymi zarobkami jak obecniezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zarabiaj teraz 1600zl cI CO O TYM DECYDUJOM

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   TYLE NA KOLACYE WYDAJOM.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PAFlaK Z CARguLYM POdpisaLI W MOSKFFIE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

   WYNIKI NAyDROŻSZY GAZ .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   słusznie że drożeje!!!!!musi drożeć

   szczotka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 27

   przecież w PGNiGe,wieprze z PEŁO i GUMOFILCOKI są zatrudniane i zarabiają jak szejki,a zapłacić za to musi niewolnik który zarabia 1000,-zeta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   By żyło się lepiej - wszystkim

   jakub (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 27

   Kolejny sukces PO ! :D O litościwy władca Tusek nas uraczy kolejnym cudem :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama