Trudno rozstać się z polskim złotym. Rośnie liczba...

  Trudno rozstać się z polskim złotym. Rośnie liczba przeciwników wprowadzenia euro

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Trudno rozstać się z polskim złotym. Rośnie liczba przeciwników wprowadzenia euro

  ©Marcin Krolak/Polskapresse

  Euro w Polsce? - Najlepiej za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat - uważa aż 30 proc. Polaków, badanych przez Ipsos. - Nigdy - mówi kolejne 33 proc. Tylko 16 proc. jest zdania, że powinniśmy je wprowadzić w ciagu kilku lat.
  Trudno rozstać się z polskim złotym. Rośnie liczba przeciwników wprowadzenia euro

  ©Marcin Krolak/Polskapresse

  Polacy nie chcą rezygnować ze złotówki. Mało tego: liczba przeciwników wprowadzenia euro rośnie. Obecnie przeciwnych wprowadzeniu euro jest 58 proc. Polaków, czyli o 2 proc. więcej niż rok temu. Liczba zwolenników wprowadzenia euro w Polsce od ubiegłym roku spadła o 1 pkt proc., do 30 proc. - wynika z badania Ipsos, zamieszczonego w najnowszym "Monitorze opinii publicznej" Ministerstwa Finansów.

  11 proc. badanych nie potrafi określić swojego stanowiska w tej kwestii - napisano w raporcie opublikowanym w poniedziałek.

  Resort finansów podaje jednak, że w badaniu zaobserwowano niewielki wzrost odsetka osób, które spodziewają się korzyści z wprowadzenia euro w Polsce. Najwięcej respondentów uważa, że największą korzyścią z wprowadzenia wspólnej waluty będzie ułatwione podróżowanie i dokonywanie zakupów w innych państwach. 20 proc. spodziewa się lepszych warunków dla handlu zagranicznego, 17 proc. uważa, że wpłynie to pozytywnie na rozwój turystyki, a tylko 11 proc., że polepszy to sytuację finansową Polski (można było wybrać kilka odpowiedzi).

  Jednocześnie prawie 30 proc. respondentów nie widzi korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty, kolejne 18 proc. nie ma na ten temat zdania - głosi raport.

  Czego się obawiamy? Aż 61 proc. badanych obawia się wzrostu cen. Co trzeci Polak obawia się pogorszenia własnej sytuacji finansowej, prawie tyle samo uważa, że przyczyni się to do powiększenia biedy i nierówności społecznej.

  Tylko 16 proc. chciałoby wprowadzenia euro w ciągu kilku lat. Zdecydowanie najwięcej osób wolałoby, by stało się to w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   getinie LeKAsTFUU NA BIEDE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   aLIKA?.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak na razie wiele krajów po przyjęcie euro nie jest zadowolonych więc po co powielać ten błąd?

   alka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   najpierw niech się wezmą za naprawę gospodarki a potem myślą o czymś więcej. ja się stresuję tym co się dzieję, więc założyłam lokaty w getinie i zawsze mam coś na gorsze czasy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ILE ZARABIA NIYMIEC A ILE POLAK oCZYWIŚĆIE BEZ FIRMY

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   AlE BYTŁA SIE NIE LIcZY.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama