Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe żyrafy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym: Jaka naprawdę jest żyrafa? Zobaczcie

Justyna Toros
Nowe żyrafy w Chorzowie
Nowe żyrafy w Chorzowie arc
Już w tym tygodniu w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawią się długo wyczekiwane żyrafy. Będzie to 7-letni samiec Ulembo, który przyjedzie z ogrodu zoologicznego z Drezna, oraz dwie samice - 2- i 3-letnia Liani i Lindani, które przyjadą z Duisburga. Pracownicy naszego ogrodu zoologicznego mają nadzieję, że zwierzęta będą się u nas rozmnażać. A od 2011 roku w zoo w Chorzowie żyrafy nie ma ani jednej.

Jakie będą nowe żyrafy z Niemiec, dopiero się przekonamy. - Żyrafy raczej nie są agresywne, ale oczywiście ze względu na wielkość są niebezpieczne - podkreśla Alina Kloska, kierowniczka sekcji żyraf w chorzowskim zoo. Przyznaje, że każdy osobnik ma inny charakter i to widać, kiedy opiekuje się tymi zwierzętami na co dzień.

Czy plamy mają znaczenie? Nasilenie koloru jest zależne od pory roku i samopoczucia zwierzęcia. W zależności od gatunku są one bardziej postrzępione i mniej regularne.

Ogromne żyrafy potrafią bardzo szybko biegać, osiągają prędkość nawet do 55 kilometrów na godzinę. Okazuje się, że w naturalnym środowisku tylko lwy są w stanie im zagrozić. Nie próbują ich jednak gonić, ale podchodzą do wodopoju i wykorzystują okazję, gdy żyrafa schyla się po wodę. Wtedy atakują jej szyję. Bo żyrafa musi szeroko rozstawić nogi lub uklęknąć i nisko pochylić głowę, aby napić się wody. Mimo wszystko silnym kopnięciem potrafi zabić nawet lwa.

Dorosłe żyrafy mierzą od 4 do nawet 5,5 metra. Samce są zawsze wyższe i potężniejsze od samic. Żyrafy żyją około 20 lat.

Widzieliście pewnie zaokrąglone kostki na głowie żyrafy. W zależności od gatunku, może ich być od dwóch do pięciu. Obok wzoru na ciele tworzonego przez nieregularne, wielokątne plamy, jest to cecha różniąca poszczególne formy geograficzne żyraf (niektórzy nazywają je podgatunkami). Samce używają ich do potyczek, podczas których trwa walka o dominację. Walka polega na uderzaniu w siebie głowami i splataniu szyi. Nie jest krwawa i zwierzęta nie robią sobie dużej krzywdy. Przegrany samiec musi od tego momentu być posłuszny zwycięzcy. W naszym zoo jednak będzie tylko jeden samiec, za to dwie samice.

Długa szyja, a kręgów tyle samo Żyrafa ma tyle samo kręgów w kręgosłupie co człowiek, czyli 24. Jej długa szyja utrzymuje się zaledwie na siedmiu kręgach.

Niemieckie żyrafy, które przyjadą do Chorzowa, będą miały przygotowaną specjalną dietę. Tak, żeby dostawały to samo, co w poprzednim ogrodzie zoologicznym. Żyrafy żywią się m.in. płatkami owsianymi, a zjadają ich nawet do 5,5 kg dziennie. Do tego dochodziowies, ziarno kukurydzy i soi, otręby pszenne, granulaty, wysłodki buraczane, jabłka, marchew, buraki czerwone, papryka i pomidory. Każda z żyraf otrzymuje również dziennie po jednym selerze naciowym, porze, kalarepie, pietruszce zielonej, brokule oraz po trzy cykorie. Samice dostają również po jednym gotowanym ziemniaku.

CIĄŻA ŻYRAFY TRWA DO 15 MIESIĘCY Nowo narodzone cielę mierzy do 2 metrów, a waży ok. 60 kg. Dorosły samiec waży do jednej tony, samice są o 30 proc. lżejsze.

Jeśli w te wakacje wybieracie się do zoo, aby zobaczyć nowe zwierzęta, zwróćcie uwagę na ich język. Jest bardzo długi i może mieć nawet 50 centymetrów. Ogon zawsze zakończony jest kitką i ma około metra. Przednie nogi żyrafy są dużo dłuższe od tylnych i do tego bardzo cienkie. Samce podczas jedzenia wyciągają szyję i skubią najwyższe gałęzie drzew, natomiast samice zjadają liście z niższych krzewów. Co ciekawe, wśród żyraf spotyka się czasem białe osobniki. Mimo wielu zdolności, żyrafa nie potrafi pływać, nie wchodzi w ogóle do wody.

Żyrafy w ciągu całego dnia zjadają od 5 do 7 kg pasz treściwych, poza tym jedzą do woli siano i gałęzie. Wypijają 20 litrów wody, a jeszcze więcej, gdy pasza nie jest soczysta.

Żyrafa jest niezwykle ostrożnym zwierzęciem. Nie lubi zmieniać otoczenia. Kiedy już dobrze je pozna, czuje się na nim bezpiecznie. Ma rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Żyrafy nie sypiają, tylko zapadają w drzemki, w obawie przed atakiem drapieżników. Młode po 10 tygodniach mogą już biegać. Po narodzinach przez pierwszy miesiąc ssą mleko matki, ale już w wieku trzech tygodni zaczynają jeść liście, a po czterech miesiącach potrafią przeżuwać.



*Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!