Ulice w naszych miastach dzielone na kilka części. Można się...

  Ulice w naszych miastach dzielone na kilka części. Można się pogubić

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieczysław Kijowski postuluje, aby dobrze oznaczyć ulice Grunwaldzką i Kolejową
  1/2
  przejdź do galerii

  Mieczysław Kijowski postuluje, aby dobrze oznaczyć ulice Grunwaldzką i Kolejową ©Anna Zielonka

  Jedna ulica może mieć kilka nazw? Tak jest np. w Jaworznie. Jedziecie ulicą Grunwaldzką. Nagle orientujecie się, że na tabliczkach widnieje zupełnie inna nazwa ulicy. Po kilkuset metrach znowu wraca stara nazwa - ulica Grunwaldzka. Brzmi paradoksalnie?
  Problem dotyka zazwyczaj kierowców z innych miast. Zwłaszcza wtedy, gdy pytają jaworznian o drogę, a miejscowi zaczynają im tłumaczyć, że na przykład z ulicy Grunwaldzkiej w centrum miasta trzeba wjechać na Kolejową, by po kilkudziesięciu metrach znów skręcić w Grunwaldzką.

  - W takiej sytuacji znalazła się moja znajoma, która starała się wytłumaczyć jednemu z kierowców, jak dojechać ulicą Grunwaldzką do sklepu z farbami - stwierdza jaworznianin Mieczysław Kijowski, który zwrócił uwagę urzędników na całą sprawę.

  Okazuje się, że ulica Grunwaldzka w Jaworznie ma dwa odcinki (od Rogatki do centrum i od cmentarza pechnickiego do Osiedla Stałego). Problem pojawił się po budowie Trasy Śródmiejskiej, która przejęła rolę drogi krajowej nr 79. Drogowcy przecięli wtedy stary ślad "krajówki" w jej połowie i zbudowali rondo, od którego, oprócz Grunwaldzkiej w stronę centrum, odchodzą też ulice Królowej Jadwigi w stronę kolegiaty i nowy łącznik do Trasy Śródmiejskiej zwany ulicą Kolejową. Druga część Grunwaldzkiej (odcinek Pechnik-Osiedle Stałe) nie ma połączenia z rondem. Aby dostać się na nią, trzeba przejechać ulicą Kolejową i dopiero z niej skręcić w dalszą Grunwaldzką.

  - Ale na ulicy Kolejowej nie ma żadnych tabliczek, informujących kierowców, którzy jadą w kierunku Katowic, że z Kolejowej można wjechać na Grunwaldzką. Takie niedopatrzenie należy naprawić - przekonuje nasz Czytelnik.

  Grunwaldzka to jednak niejedyna droga w Jaworznie, na której kierowcy spotykają podobne problemy. Budowa Trasy Śródmiejskiej przecięła też na połowę ulicę Krakowską, która kończy się ślepo za stadionem miejskim, a jej druga część rozpoczyna się dopiero po przejechaniu kilkuset metrów ulicy Jana Pawła II.

  Nikodem Motyka, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, przekonuje, że jaworznickie ulice są dobrze oznakowane. - Zdarzają się oczywiście pojedyncze przypadki, gdzie brakuje tabliczek z nazwami ulic, ale sukcesywnie je uzupełniamy. Doznakowu-jemy też ulice, którym nadano nowe nazwy - wyjaśnia. - Tabliczki zamawiamy hurtowo. Jeżeli będzie kolejna dostawa, uzupełnimy ubytki - dodaje. Czy drogowcy oznakują Grunwaldzką przy ulicy Kolejowej? Tego Motyka nie umiał nam powiedzieć.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama