Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej nabiera blasku...

  Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej nabiera blasku [ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej
  1/3
  przejdź do galerii

  Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej

  Trwa remont Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Przebudowa widowni na balkonie, montaż instalacji wentylacyjnej, wzmocnienie stropu pod sceną, czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to tylko niektóre z prac, jakie zaplanowano na najbliższe miesiące. Inauguracja zmodernizowanego obiektu odbędzie się w listopadzie br.
  – Prace remontowe prowadzone są równolegle wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu – tłumaczy Ireneusz Kucharczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury. Modernizacji poddana zostanie m.in. sala widowiskowa. Zakres prac remontowych obejmie podwyższenie siedzeń balkonowych, malowanie ścian oraz wzmocnienie stropu pod sceną. - Planowany jest również montaż instalacji wentylacyjnej w pomieszczeniach ekspozycji maszyn drukarskich, gdzie stale utrzymuje się wilgoć. Ich wentylacja powinna ułatwić utrzymanie maszyn we właściwym stanie – podkreśla Kucharczyk.

  Remontem objęto także zewnętrzną część budynku oraz ogród przyległy, znajdujący się na tyłach Miejskiego Centrum Kultury. Wyremontowany zostanie podjazd dla osób niepełnosprawnych i związane z nim schody wejściowe oraz część płotu wzdłuż ul. Markowej. Wymieniona zostanie także kostka brukowa w rejonie bramy głównej, prowadzącej do ogrodu. W ramach prac kontynuowana będzie wymiana okien i drzwi, co związane jest z zamiarem modernizacji elewacji budynku w przyszłości. Na remont obiektu Miejskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie do 500 tys. zł. Wkład finansowy miasta w realizowane przedsięwzięcie szacowany jest na ok. 190 tys. zł.

  Ostatni remont, jakiemu poddano obiekt miał miejsce w 2006 roku. Od tamtej pory w MCK prowadzone były prace na trochę mniejszą skalę. Jednym z istotniejszych przedsięwzięć i równocześnie zauważalnych dla odwiedzających budynek, było odnowienie schodów w holu głównym, prowadzących na balkon. W międzyczasie wykonywane były drobne prace konserwatorskie. – Prace, jakie realizowaliśmy w przeciągu ostatnich kilku lat związane były z usuwaniem bieżących usterek oraz utrzymaniem estetyki. Remont obiektu, jaki teraz przeprowadzamy ma o wiele większy zakres, wynikający z jego intensywnego użytkowania, konieczności dostosowania do obowiązującego prawa, a także potrzeby realizowania kolejnych etapów zaplanowanych wcześniej zamierzeń, związanych z wyglądem obiektu – mówi Ireneusz Kucharczyk.

  Zabytkowy budynek Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty wybudowano w 1888 r.

  z inicjatywy dyrektora huty „Pokój”, jako kasyno hutnicze, które pełniło również rolę restauracji oraz sali koncertowej. W miejscu tym od lat inicjuje się szereg wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów. Organizowane są koncerty, spektakle oraz imprezy cykliczne takie jak Hanysy, czy Festiwal Gloria Dei. W centrum odbywają się także regularnie zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ciekawym elementem Miejskiego Centrum Kultury jest zabytkowa drukarnia pochodząca z przełomu XIX i XX w. W budynku mieści się także Galeria Fryna.  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama