Ważne
  W jednym stali domu, czyli życie wojewody z marszałkiem

  W jednym stali domu, czyli życie wojewody z marszałkiem

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  30 złotych za godzinę - to rachunek za energię jaki musi opłacać urząd marszałkowski jeśli chce zorganizować w sali Sejmu Śląskiego sesję albo jakąś konferencję.
  Historyczna sala, jak zresztą cały budynek przy ul. Jagiellońskiej w Katowicach, jest własnością wojewody, choć właśnie historycznie rzecz biorąc gmach powinien należeć do marszałka, bo przed wojną jego budowa została całkowicie sfinansowana przez Skarb Śląski i pochłonęła ponad 12 mln złotych.

  Po powstaniu samorządu wojewódzkiego i utworzeniu urzędu marszałkowskiego (1998 r.) stało się jasne, że gmach przy ul. Jagiellońskiej musi pomieścić urzędników wojewody i marszałka. Niestety, często ich wzajemne relacje przypominały kontakty Pawła i Gawła ze słynnego wiersza. Natychmiast pojawiły się spory o to czyj powinien być gmach. Dziewięć lat temu samorząd wojewódzki pierwszy raz wystąpił do wojewody o przekazanie mienia.
  W 2002 roku ówczesny wojewoda odmówił nieodpłatnego przekazania budynku, a gmach decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji pozostał w tzw. trwałym zarządzie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sprawa w różnych instytucjach m.in. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym ciągnęła się latami.

  Polubownie, z korzyścią dla samorządu wojewódzkiego, sprawy własnościowe chcieli rozwiązać poprzedni wojewoda Tomasz Pietrzykowski i marszałek Janusz Moszyński.

  - Nasza umowa zakładała, że sala Sejmu Śląskiego znajdzie się w gestii urzędu marszałkowskiego i umowa zostanie zerwana tylko w dwóch przypadkach: gdy radni wyrażą taką wolę, albo, gdy województwo śląskie jako podmiot prawny przestanie istnieć. Niestety, zabrakło nam czasu na sfinalizowanie tych uzgodnień - wyjawia Moszyński.

  Ich następcy, obecny marszałek Bogusław Śmigielski i wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, wysłali wspólne pismo do Grzegorza Schetyny, wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, że sami, bez udziału centrali, chcą rozwiązać problem gmachu przy ul. Jagiellońskiej.
  Marszałek z wojewodą renegocjują teraz starą umowę podziału włości. Została wyznaczona specjalna komisja, która lada moment zakończy prace. - Umowa ma być podpisana w ciągu najbliższych kilku tygodni - wyjaśnia Marta Malik, rzeczniczka wojewody śląskiego. - Jest propozycja, by marszałek dostał w użytkowanie 30 proc. powierzchni gmachu.

  Nie wszyscy radni zgadzają się na takie wymiary marszałkowskiej parceli, zaś sprawą najważniejszą, prestiżową jest los sali Sejmu Śląskiego. - To nieporozumienie, by decydował o niej wojewoda. Nie możemy się na to zgodzić. Za nami przemawia tradycja - mówi radny PSL Leszek Piotrowski.
  W grę wchodzą też względy praktyczne. Kompetencje wojewodów są coraz bardziej ograniczane przez ustawodawcę.

  - A samorząd wojewódzki ma coraz więcej zadań, choć-by w związku z funduszami europejskimi, a co za tym idzie chcąc nie chcąc musi się rozrastać. To oczywiste- twierdzi Krzysztof Stachowicz, radny wojewódzki Platformy Obywatelskiej i szef sejmikowej komisji budżetu i finansów.

  I rzeczywiście urząd marszałkowski rozrasta się, bo na terenie Katowic wynajmuje jeszcze pomieszczenia przy ul. Reymonta (1427,66 m kw.) oraz przy ul. Powstańców (486,78 m kw.).
  Dziś marszałek musi płacić wojewodzie także za użyczenie najbardziej reprezentacyjnych sal - Złotej i Marmurowej oraz, co oczywiste, miesięcznie odprowadza opłaty za korzystanie z 26,2 proc. powierzchni budynku, bo tyle zgodnie z dotychczasową umową mu przysługuje.

  - Na tę część mamy podpisaną tzw. umowę użyczenia z wojewodą, czynszu nie płacimy, ale oczywiście płacimy za media i partycypujemy w innych wydatkach takich jak np. wymiana okien, remont dachu - mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy marszałka śląskiego.
  Miesięczna opłata wynosi 173 tys.760 zł. W kwocie tej mieści się: energia, woda, gaz, ścieki, wywóz śmieci, ubezpieczenie, obsługa portier-ska, sprzątanie i usługi rzemieślnicze.

  Za wykorzystanie w sali sejmu urząd marszałkowski płaci ekstra, choć stawki nie są wygórowane. Sala jest też wynajmowana przez wojewodę komercyjnie różnym instytucjom z zewnątrz, które organizują tu sympozja i zjazdy.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100% dla Marszałka

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Urząd Wojewódzki tam nie powinien się w ogóle znajdować.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama