DZ poleca na weekend: Między Beskidami a Pieninami

  DZ poleca na weekend: Między Beskidami a Pieninami

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ostatnich latach odnowiono uzdrowiskowe budynki w Szczawnicy
  1/3
  przejdź do galerii

  W ostatnich latach odnowiono uzdrowiskowe budynki w Szczawnicy ©Tomasz Szymczyk

  W Szczawnicy turysta znajdzie wszystko, czego potrzebuje: ciszę, spokój, góry, rzeki i piękne krajobrazy. W ostatnich latach większość obiektów uzdrowiskowych przeszła renowację. Warto zajrzeć tu na kilka dni – pisze Tomasz Szymczyk
  Jeśli ktoś zdecydowałby się na zorganizowanie plebiscytu na najbardziej urokliwe polskie uzdrowisko, to jednym z głównych kandydatów do pierwszego miejsca byłaby Szczawnica. Położone między Pieninami a Masywem Radziejowej (woj. małopolskie, powiat Nowy Targ) miasteczko to znakomite miejsce na letni, i nie tylko, urlop.

  Pierwsze wzmianki o Szcza-wnicy pochodzą jeszcze z XV wieku. W pierwszej połowie XIX stulecia miejscowość stała się własnością Stefana i Józefiny Szalayów.
  To ich syn Józef jest uważany za twórcę szczawni-ckiego uzdrowiska. Od 1909 roku jego właścicielem był Adam Stadnicki. Kilka lat temu jego spadkobiercy odzyskali upaństwowione po IIwojnie światowej uzdrowisko.

  Nie tylko uzdrowisko  Otoczona górskimi szczytami Szczawnica to ośrodek leczenia chorób układu oddechowego i pokarmowego. Ale kuracjuszy przyciąga nie tylko uzdrowisko, bo i zwykły turysta nie ma prawa się tutaj nudzić. Polecamy oczywiście spacer po przepięknych, a nocą ciekawie oświetlonych, parkach uzdrowiskowych. Żądne widoków leniuchy mogą wjechać kolejką krzesełkową na Palenicę, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

  Górskie ścieżki  By jednak Tatry zobaczyć w całej okazałości, polecamy lekkie rozruszanie kości i wybranie się do schroniska PTTK pod Bereśnikiem. To jedno z najsympatyczniejszych schronisk w polskich górach. Widoki po drodze zapierają dech w piersiach. Na wprost Tatry, przed nimi Pieniny z Sokolicą i Trzema Koronami, po prawej stronie majestatyczny Lubań, po lewej część Masywu Radziejowej, Wysoka i Jarmuta.

  Miłośnicy dłuższych górskich wycieczek nie będą się w okolicach Szczawnicy nudzić. Polecamy wyprawę przez schronisko na Przehybie na Radziejową. Kilka lat temu na zalesionym szczycie zbudowano drewnianą wieżę widokową. Kto nie ma lęku wysokości, może i tutaj podziwiać widoki.

  Łemkowska przeszłość  Jeśli mamy trochę czasu, warto podjechać do Jaworek. To jedna ze wsi wchodzących w skład tzw. Rusi Szlachtowskiej (płynący przez Szczawnicę Grajcarek dawniej też był nazywany Ruskim Potokiem), czyli wysuniętego najdalej na zachód terytorium zamieszkiwanego przez Łemków. Po wysiedlonych w ramach akcji „Wisła” dawnych mieszkańcach zostały tu cerkwie i kilka starych chałup. To właśnie z mowy Łemków pochodzi nazwa wąwozu Homole. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w okolicy. 800-metrowy wąwóz z szumiącym na dnie potokiem i wysokimi, ponadstumetrowymi wapiennymi skałami, robi wrażenie.

  Z której strony ta góra?  Od lat jedną z największych atrakcji tych terenów jest spływ Dunajcem. Łodzie wyruszają zazwyczaj ze Sromowców Niżnych, ale i w Szczawnicy można spotkać flisackie łodzie. Również tutaj można zapisać się na taką wycieczkę. Malowniczy przełom Dunajca pomoże zaznajomić się z Pieninami. Do Czorsztyna,Niedzicy czy na Trzy Korony też nie jest stąd daleko. Podobnie jak ze Śląska i Zagłębia do Szczawnicy. Kierujemy się A4 lub trasą olkuską do Krakowa. Tam skręcamy na „zakopiankę”, z której zbaczamy w Rabce lub w Nowym Targu.  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama