Waldemar Fornalik
Waldemar Fornalik Fot. Janusz Wójtowicz
Dawno już nie było tak emocjonujących Wielkich Derbów Śląska. Ten mecz mógł zadowolić najwybredniejszych kibiców. Zobaczyliśmy cztery bramki, agresywną grę z obu stron. Jednym słowem było to naprawdę widowisko na dobrym poziomie - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Waldemar Fornalik po spotkaniu w Zabrzu w rozmowie z Jackiem Sroką.

Dawno już chyba nie była tak emocjonujących Wielkich Derbów Śląska jak mecz w Zabrzu?
Na pewno był to bardzo ciekawy mecz, który mógł zadowolić najwybredniejszych kibiców. Zobaczyliśmy cztery bramki, agresywną grę z obu stron. Jednym słowem było to naprawdę widowisko na dobrym poziomie.

Piątkowe spotkanie można chyba porównać, do pierwszych Wielkich Derbów Śląska rozegranych po dłuższej przerwie na Stadionie Śląskim. W 2008 roku Ruch w zimowej aurze i przy ponad 40 tys. widzów na trybunach wygrał z Górnikiem 3:2.
To był faktycznie bardzo dobry mecz, ale emocji w derbach nie brakowało również w 2011 roku, gdy prowadzony przeze mnie Ruch wygrał w Zabrzu z Górnikiem 2:1. Wspaniałych spotkań w historii 99 ligowych konfrontacji chorzowsko-zabrzańskich było zresztą wiele i cieszmy się, że ten ostatni pojedynek może dorównywać dramaturgią tym wielkim meczom sprzed lat.

Znów potwierdziło się, że futbol jest grą błędów, bo pierwszy i czwarty gol w tym spotkaniu padły po wyraźnych pomyłkach obrońcy Ruchu i bramkarza Górnika.
Gdyby w piłce nie było błędów, to pewnie byśmy nie chodzili na stadiony, bo mecze kończyłyby się wynikiem 0:0. No może doczekalibyśmy się od czasu do czasu jednej bramki zdobytej po wspaniałej akcji czy takim strzale jaki w piątek wieczorem zaliczył Marek Zieńczuk.

Gol sprokurowany przez Norberta Witkowskiego w doliczonym czasie gry był jednak z gatunku kuriozalnych…
Bramka była rzeczywiście kuriozalna, ale chorzowianie na nią zapracowali. Wcześniej mieli dwie groźne sytuacje i parli w końcówce do przodu. Dla widowiska lepiej byłoby, gdyby Ruch wyrównał nie w doliczonym czasie gry, ale wcześniej, bo być może doczekalibyśmy się jeszcze także odpowiedzi Górnik. Bramkarzowi zabrzan wypada natomiast zwyczajnie współczuć, bo w czasie 90 minut gry bronił dość pewnie.

Remis w WDŚ jest sprawiedliwym wynikiem?
Górnik na pewno ma tym meczu niedosyt, bo w pierwszej połowie kontrolował sytuację na boisku. Zabrzanie dwa razy obejmowali prowadzenie i jeszcze w 92 minucie spotkania mieli na koncie trzy, a nie jeden punkt. Nic dziwnego, że gospodarze spotkania mają teraz wrażenie, że coś im uciekło. Zgodzę się z trenerem Adamem Nawałką, że za wcześnie zadowolili się prowadzeniem 2:1, a tymczasem trzeba było szukać trzeciego gola. Teraz łatwo jest jednak tak powiedzieć, trudniej było to zrobić w piątek na boisku.

Kto był najlepszym piłkarzem 99 WDŚ?
Nakuolma jest kluczowym zawodnikiem w Górniku i w derbach na pewno się wyróżniał. Nie chciałbym jednak wystawiać indywidualnych cenzurek piłkarzom, bo wielu zagrało naprawdę dobre zawody.

Rozmawiał: Jacek Sroka

*Wyobry Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Materiał oryginalny: Waldemar Fornalik o Wielkich Derbach Śląska: Ten mecz mógł zadowolić najwybredniejszych kibiców - Dziennik Zachodni