Śląscy kardiolodzy popłynęli w podzięce "Rejsem dla Serca"

  Śląscy kardiolodzy popłynęli w podzięce "Rejsem dla Serca"

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło w sobotę "Darem Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu w "Rejs dla Serca". Jego celem jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca. Uczestnicy rejsu wezmą też udział w kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który rozpoczyna się 31 sierpnia..
  Podróż organizowana m.in. przez prof. Mariana Zembalę, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, będzie też znakomitą okazją do promocji polskiej medycyny i zaprezentowania jej osiągnięć klinicznych i naukowych.

  W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie zoperowano bezpłatnie ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca. Program ten, zainicjowany przez prof.
  Zembalę, przy życzliwym patronacie prymasa Polski, Józefa Glempa i wsparciu ówczesnych władz oraz wielu polskich i holenderskich entuzjastów, realizowany był ze środków pochodzących z ogólnonarodowej społecznej zbiórki. Patronował mu Szpital Uniwersytecki w Utrechcie oraz telewizja katolicka KRO, we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie (prof.Maria Hoffman, prof. Witold Rużyłło) oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

  Koordynatorem programu był prof. Marian Zembala. - Odbywający w tym roku w stolicy Holandii Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego stanowi dla nas - polskich kardiologów i kardiochirurgów, ale i całego społeczeństwa polskiego - doskonałą okazję, aby w piękny i bardzo symboliczny sposób podziękować społeczeństwu holenderskiemu za jego wielki, bezinteresowny dar - mówi prof. Zembala. W trakcie postoju żaglowca w portach w Gdyni oraz Amsterdamie zostanie pokazana wystawa dokumentująca rezultaty tej akcji.

  "Warto, aby ta misja wielkiej solidarności i pomocy została nie tylko ocalona od zapomnienia, ale stanowiła budujący przykład na przyszłość" - napisano w komunikacie.

  Na jednym z żagli "Daro Młodzieży" jest napis w dwóch językach: "Dziękujemy ci Holandio". Na pokładzie Daru Młodzieży w porcie w Amsterdamie zaplanowano też oficjalną uroczystość podziękowania za leczenie polskich dzieci. Holenderskim lekarzom i organizacjom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania dzieci zostaną wręczone polskie odznaczenia państwowe.
  Prof. Zembala cieszy się, że tak jak kiedyś nam pomogli Holendrzy my też staramy się spłacać dług i wspieramy medycynę w tych krajach, które się jeszcze rozwijają. M.in. szkoląc lekarzy.

  Do Amsterdamu żaglowiec ma dotrzeć w piątek w przyszłym tygodniu. Kongres rozpoczyna się 31 sierpnia i potrwa do 4 września. Z Holandii lekarze nie wracają "Darem Młodzieży".  *Wyobry Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama