Ważne
  Częstochowa: Motocyklowe wyścigi po śmierć. Horror na drodze...

  Częstochowa: Motocyklowe wyścigi po śmierć. Horror na drodze - dlaczego?

  Adam Świerczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To straszna tragedia! Taka okrutna śmierć. I jeszcze został niepełnosprawny syn! Jak teraz ten biedak sam poradzi sobie na świecie?- pytają sąsiedzi zabitej kobiety. W Częstochowie wciąż jest głośno o dramacie na ul. Obrońców Westerplatte.
  Częstochowa: Motocyklowe wyścigi po śmierć. Horror na drodze - dlaczego?

  ©arc

  Było już po zmroku. 21 sierpnia, godzina 20.25. 56-letnia kobieta przechodziła po pasach. Trzymała za rękę swojego 33-letniego, niepełnosprawnego syna. Nagle od strony ul. Kisielewskiego wyjechały trzy motocykle. Pierwszy przemknął przechodniom przed nosem. Drugi wpadł na kobietę i wręcz rozniósł ją na pasach. Siła uderzenia wyrzuciła go z siodełka, runął na drogę, sunął jakiś czas po asfalcie i uderzył w słup drogowy. Kobieta zginęła, jej syn z urazem ręki trafił do szpitala, motocyklista zmarł w karetce. Miał 24 lata.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  TRAGICZNY WYPADEK W CZĘSTOCHOWIE. MOTOCYKLISTA POTRĄCIŁ MATKĘ Z SYNEM


  Był przestępcą. Miał na nodze bransoletę dozoru elektronicznego. Wyszedł na zwolnienie warunkowe w trakcie odsiadywania wyroku. Był zamieszany w handel narkotykami. Złamał zakaz przebywania w miejscu zamieszkania i wsiadł na motocykl. Ta maszyna nie była jego, zresztą nawet nie miał prawa jazdy na motocykle. Pędził jak szalony. W chwili wypadku mógł gnać nawet 170-180 km na godzinę. Wszystkie trzy motocykle tak rwały.

  - Istnieje wysoce prawdopodobne domniemanie, iż motocykle poruszały się z bardzo dużą prędkością - mówi prokurator Romuald Basiński, rzecznik Prokuratury Okręgowje w Częstochowie. - Wskazują na to m.in. bardzo rozległe obrażenia ciała u pieszej. Motocykl nie ma tak dużej masy jak np. samochód, więc togromna energia uderzenia musiała pochodzić z dużej prędkości.
  - Jak się robi ciemno, to przy ulicach Nowowiejskiego, Jagiellońskiej i Bohaterów Monte Cassino wyjeżdżają szaleńcy i gnają na jednym kole z rykiem silników - mówi mieszkaniec ul. Obrońców Westerplatte.

  Śledczy właśnie ustalają, czy trzej motocykliści w chwili wypadku uczestniczyli w nielegalnym wyścigu.

  - W każdym mieście coś takiego się dzieje. I owszem, jest to problem - mówi Daniel Stala, prezydent częstochowskiego klubu motocyklowego Jura Riders. - Ja onie jeżdżę na motocyklu, którym mozna się ścigać, ale jeździłem na takim sprzęcie, wiem jakich dostarcza to przeżyć i adrenaliny. Motocykle są dla ludzi, ale dla osób dojrzałych i odpowiedzialnych, które wiedzą gdzie i wjakich okolicznościach korzystać z ich osiągów.

  W sprawie wypadku przy ul. Obrońców Westerplatte w Częstochowie śledztwo trwa. Prokuratura szuka świadków potrącenia na przejściu dla pieszych 56-letniej kobiety i jej 33-letniego niepełnosprawnego syna. Piesza zmarła na miejscu, 24-letni motocyklista w drodze do szpitala.

  - O tej porze w tym miejscu zazwyczaj jest wiele osób, osobiście jestem przekonany, że ktoś widział ten wypadek - mówi nam prokurator Romuald Basiński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

  Prokuratura wystąpi również do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przydzielenie opiekuna 33-letniemu synowi zmarłej kobiety - niepełnosprawny mężczyzna nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.

  Policja pewnie zbada też wątek nielegalnych wyścigów motocyklowych.

  Ta tragedia to tylko część fatalnej serii wypadków motocyklowych, do których doszło w ostatnim czasie w Częstochowie i w jej okolicach.

  W ostatni piątek w Złotym Potoku 32-letni mieszkaniec Katowic zabrał na motocyklową przejażdżkę 10-letniego chłopca. Mężczyzna posadził dziecko przed sobą. Niestety, wycieczka zakończyła się fatalnie.

  - Na jednym z zakrętów motocykl zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarowym mercedesem - mówi podinspektor Joanna Lazar, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. - 10-letni chłopiec doznał poważnych obrażeń, ranny został też mężczyzna kierujący motocyklem.

  1 lipca dwaj 16-latkowie zginęli w wypadku na ul. Przejazdowej w Częstochowie. Mieszkający w Łojkach absolwenci gimnazjum wracali do domu. Motocykl, którym jechali, zderzył się ze skręcającym w lewo fiatem. Jak się okazało, chłopiec prowadzący szybki motocykl, ze specjalnym sportowym układem wydechowym, nie miał prawa jazdy - był za młody, aby mieć uprawnienia do prowadzenia takich maszyn.

  21 lipca w Lubecku koło Lublińca, na ul. Głównej, 32-letni motocyklista zderzył się czołowo na wzniesieniu wiaduktu z nadjeżdżającym z przeciwka innym motocyklem. Jeden z pojazdów stanął w płomieniach. Obaj motocykliści zmarli.

  Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez motocyklistów są: niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecz-nej odległości między pojazdami, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz jazda po niewłaściwej stronie drogi. Co w tej sytuacji robi policja? W sierpniu częstochowska komenda przeprowadziła akcję "Motocykl i quad". Efekt? Dano cztery mandaty, jeden wniosek do sądu o ukaranie, jedno pouczenie i zatrzymano cztery dowody rejestracyjne z powodu stanu technicznego motocykli. Podobne działania mundurowi organizują w całym regionie. W Beskidach była np. akcja "Motocykl". Na drodze między Szczyrkiem a Wisłą policjanci z drogówki wraz ze Strażą Leśną prowadzili kontrole. Mieli wideorejestratory i urządzenia do kontroli stanu technicznego pojazdów oraz specjalistyczne zestawy sprzętu optycznego. Skontrolowali prawie 60 motocyklistów. Efekt? Policjanci wystawili 22 mandaty, sześciu motocyklistów zostało pouczonych, a ośmiu zatrzymano dowody rejestracyjne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do autora

   Resslu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Weź się ty debilu za coś innego, nie wiem za co może za sprzątanie ulic...Bo przeinaczanie faktów i kopiowanie głupot wypisywanych przez innych debili twojego pokroju jest śmieszne. Jeden autor...rozwiń całość

   Weź się ty debilu za coś innego, nie wiem za co może za sprzątanie ulic...Bo przeinaczanie faktów i kopiowanie głupot wypisywanych przez innych debili twojego pokroju jest śmieszne. Jeden autor mądrego artykułu na ten temat ma już założoną sprawę w sądzie a ty baranie możesz być następny o ile nie spotkają cię znajomi motocyklisty.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   motory

   wera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Policji nigdy nie ma jak jest potrzebna .W mojej miejscowości jeżdżą raz na dwa tygodnie robią sobie rundke ,żeby pewnie z nudów nie paść .A motocykliści gnaja przez wioskę 100 km/godz.Jeden mlody...rozwiń całość

   Policji nigdy nie ma jak jest potrzebna .W mojej miejscowości jeżdżą raz na dwa tygodnie robią sobie rundke ,żeby pewnie z nudów nie paść .A motocykliści gnaja przez wioskę 100 km/godz.Jeden mlody 25 lat juz się zabił. I dalej nic się z tym nie robi. Może przecież zabić jeszcze pieszego a co tam narazie sam zginął. Cos z ta Policją jest nie tak. narazie zalicza same wpadki .Za co im płacić .Za pogaduchy na komisariatach i wypisywanie mandatów .Jak do tej pory to im najlepiej wychodzi .Ich kasa to nasze podatki. Zgroza,zgroza .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przed

   Wrzosek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   Przed dwoma laty, własnie w Złotym Potoku jadąc rowerem zostałem po prostu zepchnięty z drogi przez jadąca cała szerokością drogi kolumne motocyklistów. Jak się póżniej okazało , jechali oni z...rozwiń całość

   Przed dwoma laty, własnie w Złotym Potoku jadąc rowerem zostałem po prostu zepchnięty z drogi przez jadąca cała szerokością drogi kolumne motocyklistów. Jak się póżniej okazało , jechali oni z Częstochowy ....z mszy dla motocyklistów .... !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak wje wszystko lepiej

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Tak jak mysliwi twierdza, ze sa do tego powolani, by dbac o nieprzepelnienie lasow zwierzetami - tak dwukolowi synowie i corki Jana Pawla 2 dbaja, by Ziemia nie byla przepelniona populacja dwunozna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Walek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   To trzeba było byc wczoraj w Szczyrku ok godz. 12.00 jak duża ilość potęznych motocykli mknęła przez ta miejscowość w kierunku Białego Krzyża i prawdopodobnie Wisły ! Policji drogowej jak na...rozwiń całość

   To trzeba było byc wczoraj w Szczyrku ok godz. 12.00 jak duża ilość potęznych motocykli mknęła przez ta miejscowość w kierunku Białego Krzyża i prawdopodobnie Wisły ! Policji drogowej jak na lekarstwo . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle z góry zakłada się winę motocyklisty

   jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

   A czy piesza rozejrzała się wchodząc na pasy? Było ciemno, zatem czy miała jakieś odblaski na sobie? Czy była widoczna?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO @jaro

   wili (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Według Ciebie to pieszy powinien co robić ? Najlepiej jak by posiadał taki wieeeeelki dzwon jak na " Jasnej Górze" na wieży dzwoni i dzwonił, dzwonił , dzwonił , a może by go jakiś debil (czytaj...rozwiń całość

   Według Ciebie to pieszy powinien co robić ? Najlepiej jak by posiadał taki wieeeeelki dzwon jak na " Jasnej Górze" na wieży dzwoni i dzwonił, dzwonił , dzwonił , a może by go jakiś debil (czytaj "motocyklista" choć takich idiotów tak bym nie nazwał) zrozumiał o co chodzi , i zwolnił przed przejściem . A z drugiej strony to przejść pieszemu przez pasy to tak jak wygrać szóstkę w totolotka nie wysyłając kuponu . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla jaro

   Kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Czy ty znasz przepisy o ruchu drogowym? Pewnie jesteś jednym z tych co na jednym kole wyprzedzają na przejściu dla pieszych. założyłem kamerę na przedniej szybie, by przesyłać na policję filmy z...rozwiń całość

   Czy ty znasz przepisy o ruchu drogowym? Pewnie jesteś jednym z tych co na jednym kole wyprzedzają na przejściu dla pieszych. założyłem kamerę na przedniej szybie, by przesyłać na policję filmy z waszego zachowania. Pewno mało to da, gdyż przy mnie przejeżdżał taki idiota obok radiowozu, a oni nawet nie zareagowali.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama