18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas na domowe przetwory z owoców [PORADNIK]

JJ
Arkadiusz Ławrywianiec
Aby domowe marynaty były smaczne i możne je było przechowywać aż do przyszłorocznych zbiorów świeżych owoców, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

- słoiki, w których przygotujemy kompoty, marmolady, dżemy, soki itp., muszą być idealnie czyste - trzeba je dokładnie umyć, a następnie wyparzyć, najlepiej zaś wygotować we wrzątku;
- również nakrętki, przykrywki, wieczka, korki, którymi zamykamy naczynia z przetworami, nie mogą mieć żadnych uszkodzeń, wygięć lub nieszczelności. Najlepiej używać do zakręcania słoików podgumowanych nakrętek, bo są szczelniejsze;
- owoce nie mogą być uszkodzone - na konfitury nie można przeznaczyć poobijanych jabłek lub gruszek, sfermentowanych śliwek lub winogron, lub co gorsza spleśniałych owoców;
- jeśli konfitury są zbyt słodkie i mdłe, można do nich dodać trochę kwasku cytrynowego, który ma także właściwości konserwujące;
- zamiast w dużych słojach, przetwory najlepiej przygotować w małych słoiczkach; jednorazowe porcje wykorzystujemy od razu po otwarciu, bo powietrze, które dostaje się do marynat powoduje, że szybko ulegają fermentacji lub pleśnieją.

Do przygotowania owocowych przetworów należy używać wyłączne garnków emaliowanych lub ze stali szlachetnej, bez uszkodzeń, nie obitych, bez śladów tłuszczu. Tylko takie garnki są odporne na działanie kwasów. Wsypuje się do nich owoce jedynie do połowy wysokości i nie przykrywa podczas gotowania.

Owoce, które przeznaczymy na przetwory nie powinny być zbierane w deszczowy dzień, bo wilgoć źle wpływa na ich smak i na trwałość. Powinno się też zbierać tylko w pełni dojrzałe owoce, nigdy zaś nadgniłe, bo przetwory zaatakuje pleśń.

Aby słoiki, które napełnimy gorącą marmoladą lub innymi przetworami nie popękały, nie mogą być zbyt zimne. Dobrze jest ustawić je na wilgotnej ściereczce, a po napełnieniu natychmiast zamknąć. Wcześniej trzeba starannie wyczyścić brzegi słoika, aby nie zostały na nich resztki przetworu.

Jeśli chcemy, aby marmolada miała dobry smak i aromat, owoce przed włożeniem do garnka powinny jakiś czas poleżeć w cukrze. Pokrojone i osuszone owoce wsypujemy do dużej miski i zasypujemy cukrem. Na 1 kg owoców z reguły trzeba dać 1 kg cukru. Jeśli używamy cukru żelującego, powinno być go mniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!