Ważne
  Polsko-słowackie warsztaty kultury i tradycji w Gilowicach

  Polsko-słowackie warsztaty kultury i tradycji w Gilowicach

  ŁUG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polsko-słowackie warsztaty kultury i tradycji w Gilowicach
  1/2
  przejdź do galerii

  ©mat. prasowe

  Polsko-słowackie warsztaty kultury i tradycji, podczas których można nauczyć się między innymi tańców ludowych, przyśpiewek oraz wyplatania ozdób z siana i bibuły, rozpoczęły się wczoraj w Gilowicach na Żywiecczyźnie.
  Prowadzi je miejscowy Zespół Pieśni i Tańca "Gilowianka", który obchodzi właśnie 50-lecie swojej artystycznej działalności.

  - Przy ścisłej współpracy z naszym słowackim partnerem, którym jest Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Pilsko" z Oravskego Vesela, chcemy odkrywać wspólne tradycje muzyczne, poznawać folklor i kulturę pogranicza polsko -słowackiego - tłumaczy Mateusz Pindel, koordynator międzynarodowego projektu zatytułowanego "Dziedzictwo kulturowo-pokoleniowe regionów żywieckiego i żylińskiego". Gilowianka oraz Pilsko przez kilka najbliższych dni razem nagrywać będą równie płytę CD z muzyką regionalną z dwóch sąsiadujących ze sobą krajów.

  Natomiast już w najbliższą sobotę w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym "Beskidek" w Gilowicach odbędzie się oficjalny jubileusz 50-lecia działalności RZPiT "Gilowianka".

  - Nie zabraknie na nim wspomnień z minionych lat, muzyki, śpiewu i tańca w wykonaniu "Gilowianki", a także gości z Oravskiego Vesela - dodaje Pindel.

  Przez pół wieku istnienia przez zespół przewinęło się około 900 osób z pięciu pokoleń. Najmłodszy z muzyków miał trzy, a najstarszy 87 lat. Gilowianka koncertowała na ponad 900 scenach w kraju i za granicą.  *Wyobry Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama