Nielegalne leki w Polsce. Środki na potencję zawierają......

  Nielegalne leki w Polsce. Środki na potencję zawierają... cement

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje ©Dariusz Gdesz/Polskapresse

  Leki na odchudzanie zawierają zakazaną w Unii Europejskiej sibutraminę. Z kolei leki na potencję - cukier puder i cement. Służba Celna sprawdziła, co zawierają pseudofarmaceutyki sprowadzane do Polski głównie z Chin i Indii. Wszystko przez to, że w tym roku liczba przemycanych do Polski środków leczniczych wzrosła kilkakrotnie.
  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje

  Leki z internetu często zawierają niebezpieczne substancje ©Dariusz Gdesz/Polskapresse

  Wniosek? Takie leki mogą nam zaszkodzić albo w najlepszym razie nie zadziałać. - Służba celna zleciła zbadanie różnego rodzaju tabletek, które przechwytujemy w paczkach przysyłanych do Polski. Są to paczki z Chin i Indii. Najwięcej jest w nich leków na potencję.

  Na drugim miejscu są tabletki na odchudzanie. Nowością w tym roku są leki na menopauzę. Przysyłane są do Polski w ogromnych ilościach.
  Trafiają w listach poleconych, po kilkaset tabletek w jednym, albo ukryte w meblach. Ostatnio znaleźliśmy tysiące takich środków w pufach ozdobnych, które przysłano z Indii - mówi Monika Lewandowska-Woźniak, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie.

  Leki, które przypływają w statkach do Polski, trafiają potem do sprzedaży internetowej lub na targowiska - m.in. do Łodzi. - Dozwolone jest sprowadzenie do Polski tylko pięciu jednostek farmaceutyków. Większe dawki zgodnie z prawem farmaceutycznym są traktowane jako przemyt, który mocno się nasilił w tym roku - mówi Monika Lewandowska.

  Służba Celna w Szczecinie w tym roku przechwyciła 20 tysięcy paczek z nielegalnymi farmaceutykami. - W poprzednich latach przechwytywaliśmy około dwóch tysięcy takich paczek rocznie. W tym roku mamy dziesięciokrotny wzrost - mówi Lewandowska.

  Inspektorzy służby celnej wyrywkowo sprawdzają paczki, które przypływają i przylatują do Polski. Kolejną tak dużą kontrolę prowadzi Izba Celna w Warszawie. Te placówki stale kontrolują przesyłki. Łódzka Izba Celna prowadzi kontrole wyrywkowe.

  - Nie mamy swojej poczty, ale wyrywkowo sprawdzamy paczki, które trafiają do Łodzi. Kontrolujemy zarówno Pocztę Polską, jak i firmy kurierskie - mówi Beata Bińczyk z Izby Celnej w Łodzi. - W tym roku przechwyciliśmy m.in. leki na odchudzanie, potencję i leki pobudzające.

  Tego typu specyfiki doskonale znają toksykolodzy z Łodzi, do których regularnie trafiają pacjenci po przedawkowaniu farmaceutyków.

  - W preparatach na odchudzanie, pojawiających się w Łódzkiem, najczęściej mamy do czynienia z suplementami teoretycznie roślinnymi z Afryki i Azji. Nie znamy stężenia, w jakich są podane, ani działania substancji. Jedna z ofiar roślinnych tabletek na odchudzanie z woj. łódzkiego, zamiast stracić kilogramy, zaczęła tracić zmysły. Rośliny przyspieszające przemianę materii działały jak środki psychotropowe - mówi dr Jacek Rzepecki, toksykolog z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ważne, że działa.

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27

   Aby nam się dobrze działo, W nocy stało, w dzień wisiało, A, że działo to armata, Aby nam się armaciło!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   też mi nowość...

   dzień świra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   no i co,że cement.Ważne że stoi.Już nasi dziadkowie mówili że trzeba pić mleko z wapnem,żeby lepiej stało :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama