Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowa w Częstochowie: Wojewodo, ratuj! Grozi nam epidemia

Janusz Strzelczyk
arc.
Rewolucja śmieciowa w Częstochowie trwa. To znaczy rewolucyjne zamieszanie, które widać i czuć. Mieszkańcy mają dość widoku nieuprzątniętychśmieci i zwrócili się o interwencję do radnych – Marcina Marandy ze WspólnotySamorządowej i Marcina Biernata z PO. A radni interweniują u wojewody.

Horror na Starym Mieście

Na ulicy Złotej mieszkańcy wystawili kosze, worki ze śmieciami zgodnie z przedstawionym im harmonogramem odbioru odpadków. Czekali dwa dni na śmieciarkę. Nie mogli się doczekać więc zabrali śmieci na podwórka, bo do worków dobierały się bezpańskie psy i koty i odpadki wypadały na ulicę.

Trzeciego dnia na Złotej pojawiła się śmieciarka i śmieciarz chodził od domu do domu informując – już jesteśmy.
– Harmonogram wywozu odpadów obowiązuje tylko na papierze – mówi Łukasz Orzychowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto. – Śmieci zalegają. Za mało jest worków na odpadki. Za mało pojemników. Znacznie częściej śmieci powinny być zabierane.

Ludzie zdjęcia robią

Arkadiusz Otrębski, mieszkaniec Starego Miasta zaczął robić zdjęcia hałdom śmieci. Takich zdjęć z całego miasta jest sporo.

– Po naszym apelu w krótkim czasie dostaliśmy ponad sto zdjęć – mówi Marcin Maranda.

– Miasto nie wywiązuje się z realizacji ustawy o odbiorze i zagospodarowaniu odpadków – dodaje Marcin Biernat.

Przedsiębiorcy alarmują, że nie dostali jeszcze pojemników na śmieci, a płacą podatek śmieciowy. Termin upływa 15 każdego miesiąca.

Na cmentarzu Kule stertę śmieci ktoś podpalił. Spaliły się trzy ławki przy grobach, kilka nagrobków zostało osmolonych.Administrator cmentarza wezwał do zabrania śmieci inną firmę, niż tę, z którą umowę ma podpisaną miasto, czyli Remondis, i wystawi miastu fakturę.

Radni skarżą do wojewody

Maranda i Biernat postanowili problemem zainteresować wojewodę. Wczoraj wysłali pismo do wojewody, w którym informują, że Częstochowie grozi zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne. W wielu dzielnicach brakuje pojemników do selektywnej zbiórki odpadków. Śmieci zalegają także w parkach, na skwerach, wzdłuż dróg, torowisk tramwajowych. Mieszkańcy skarżą się, że szczury buszują w przepełnionych pojemnikach. Radni liczą, że wojewoda zdyscyplinuje władze miasta, które są odpowiedzialne za gospodarkę odpadami.
Co może wojewoda ? Np. zlecić kontrolę organów ochrony środowiska albo nawet zgłosić sprawę do prokuratury.
Tak, jak to było już w czerwcu, w przededniu wejścia od 1 lipca nowej ustawy śmieciowej.

Wtedy firmy, które odbierały śmieci przed wygaśnięciem umów zabrały z częstochowskich posesji pojemniki na śmieci. Firmy mogły narazić mieszkańców za zagrożenia epidemiologiczne - uznał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i skierował sprawę do zbadania przez prokuraturę.

W związku z wejściem w życie ustawy śmieciowej niektóre firmy wywożące odpady już na początku czerwca zabrały z częstochowskich posesji pojemniki na śmieci. Władze miasta podkreślały, że to bezprawne, bo umowy z mieszkańcami obowiązują do 30 czerwca i do tego czasu pojemniki powinny pozostać - niezależnie od harmonogramu wywozu nieczystości, który jest tylko załącznikiem do umów. W efekcie firmy zaprzestały zabierania kubłów, ale też nie przywiozły tych zabranych. Do tej pory pojemniki jeszcze są rozwożone na posesje.

Ratunek w jutrzejszej sesji

Harmonogram odbioru odpadków zostanie zmieniony. Jutro, na sesji rady miasta zostaną wprowadzone zmiany. Wprawdzie harmonogram przegłosują radni, ale na podstawie dokumentów przedstawionych przez miejską spółkę Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które odpowiada za organizację odbioru śmieci. W CzPK nawet wydzielono do tych spraw wydział i zatrudniono kilka osób.

W urzędzie miasta zdają sobie sprawę, że jest sporo mankamentów w odbiorze śmieci. – Nie jest to jednak problem epidemiologiczny, ale przede wszystkim estetyczny – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. – Na pewno za rzadko, bo tylko raz w miesiącu, są opróżniane pojemniki na opady plastikowe. CzPK już ustala z Remondisem częstsze odbieranie plastikowych odpadów.

Do rozstawienia jest jeszcze około 100 pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Natomiast śmieci ze skwerów, w parkach, przy ulicach zbierają osoby zatrudnione przez Centrum Integracji Społecznej. Ale i tę zbiórkę śmieci ma przejąć Remondis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!