Koniec kłopotów z akcyzą na węgiel [ZMIANY W PRZEPISACH]

  Koniec kłopotów z akcyzą na węgiel [ZMIANY W PRZEPISACH]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec kłopotów z akcyzą na węgiel [ZMIANY W PRZEPISACH]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Już niebawem, bo 20 września, wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel. Nie będą już potrzebne dokumenty dostawy węgla w trakcie jego transportu, a końcowi odbiorcy, w tym my wszyscy, którzy grzejemy węglem nasze domy i mieszkania, nie będziemy musieli już prowadzić ewidencji jego obrotu. Na szczęście, bo dotychczasowe zasady były wręcz kuriozalne!
  AKTUALIZACJA 20 WRZEŚNIA 2013:
  Akcyza na węgiel 2013 [NOWE ZASADY]: Mniej formalności dotyczących akcyzy na węgiel


  - Obrót wyrobami węglowymi będzie dużo łatwiejszy - wchodzą w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania węgla - podkreśla Grażyna Kmiecik z Izby Celnej w Katowicach.


  Akcyzę na węgiel i koks do celów opałowych wprowadzono na początku 2012 roku. Zwolniony z niej został m.in. węgiel do produkcji prądu oraz dla gospodarstw domowych. Kupno węgla stało się nie lada wyzwaniem. Już nie wystarczyło mieć pieniądze. Potrzeba jeszcze sporo cierpliwości i wolnego czasu. Wszystko za sprawą akcyzy (ok. 30 złotych na tonie).

  CZYTAJ TAKŻE:
  Akcyzowy absurd: Chcesz węgiel? Pisz oświadczenie
  Celnicy zajrzą ci nawet do pieca. I dołożą akcyzą na węgiel


  Aby skorzystać ze zwolnienia, pośrednicy i odbiorcy - także ci drobni zwykli konsumenci - musieli załatwić wiele formalności. Dotyczyło to również górników i emerytów, odbierających tzw. deputaty węglowe. Ich wydawanie zostało nawet na pewien czas wstrzymane. Słowem - paranoja.

  Nic dziwnego, że na tym rozwiązaniu - zwykłym bublu prawnym - nie pozostawiono suchej nitki. W lipcu Sejm znowelizował ustawę, wprowadził znaczące uproszczenia. Co to oznacza?

  - Przede wszystkim nie będzie już obowiązku dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych. Dotąd taki dokument był warunkiem zwolnienia z akcyzy - mówi Kmiecik.

  Zgodnie z nowymi zasadami opodatkowany będzie tylko ostatni etap obrotu “czarnym złotem” czyli jego sprzedaż. Znikną dokumenty dostawy, konieczne w sytuacji, gdy węgiel lub koks jest przewożony między pośrednikami (np. ze sklepu do naszej piwnicy). Od 20 września wystarczy udokumentować samą sprzedaż węgla. W przypadku sprzedaży objętej zwolnieniem z akcyzy dokument dostawy może być zastąpiony najzwyklejszą fakturą, a nie jak obecnie osobnym dokumentem.

  Nowe przepisy nakładają także na pośredników obowiązek prowadzenia - w formie elektronicznej lub papierowej - ewidencji sprzedaży węgla lub koksu, zarówno tych zwolnionych z akcyzy, jak i nieobjętych zwolnieniem. Ta ewidencja może być jednak zastąpiona przez ewidencję i tak już prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe.  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótko !

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   POlnische wirtschaft !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama