Ważne
  Więcej polskiego wina i miodów. Nowe przepisy mają ułatwić...

  Więcej polskiego wina i miodów. Nowe przepisy mają ułatwić certyfikację i kontrolę ich wyrobu

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Więcej polskiego wina i miodów. Nowe przepisy mają ułatwić certyfikację i kontrolę ich wyrobu

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Jest szansa, że w przyszłości łatwiej będzie kupić w sklepie lub na targach wyrobów regionalnych polskie wino, jabłkowy cydr, miód pitny czy gruszkowe perry.
  Więcej polskiego wina i miodów. Nowe przepisy mają ułatwić certyfikację i kontrolę ich wyrobu

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Producenci tych wyrobów - właściciele winnic, sadów i pasiek - będą mogli zlecić rozlew innemu przedsiębiorcy - zakłada projekt nowelizacji ustawy o wyrobie i rozlewie win, którą przyjął rząd. Zlikwiduje to kolejną barierę na drodze do rozwoju wyrobu regionalnych specjałów alkoholowych w polskich gospodarstwach czy pasiekach.

  Ale czy wystarczy do rozkwitu regionalnej produkcji, takiego jak we Francji, Włoszech czy innych krajach UE?


  Teraz wyrób regionalnych specjalności w Polsce jest mocno ograniczony: w myśl rygorystycznych przepisów wino musi być rozlewane w gospodarstwie, w którym jest wytwarzane.

  Resort rolnictwa, który przygotował projekt nowelizacji ustawy winiarskiej, proponuje rozwiązanie implementujące przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Producenci markowych win owocowych, cydru (napój winiarski z jabłek), perry (napój winiarski z gruszek) i miodów pitnych uzyskanych z surowców z własnego gospodarstwa będą mogli zlecić rozlew innym producentom.

  Będzie prościej i oszczędniej. Drobni producenci nie będą musieli posiadać urządzeń i linii rozlewniczych we własnym gospodarstwie i osobiście zajmować się butelkowaniem trunków.

  Nowe przepisy mają również ułatwić certyfikację win gronowych i kontrolowanie ich wyrobu. - Kontrola produkcji zostanie ograniczona do oceny sposobu wyrobu i rozlewu, opakowania, oznakowania oraz warunków przechowywania certyfikowanego wina - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

  Certyfikacja wina będzie wymagana w przypadku, gdy na etykiecie tego trunku, które nie jest winem regionalnym, producent będzie chciał podać rocznik i odmianę winorośli.

  To nie wszystko: uproszczona zostanie sprawozdawczość wobec Agencji Rynku Rolnego, np. producenci win ubiegający się o wpisanie do ewidencji nie będą musieli podawać numerów ewidencyjnych działek, na których uprawiają winorośl. Ponadto będzie wydłużony termin składania wniosku o wpis do ewidencji producentów w danym roku: zamiast do 30 czerwca będzie można to zrobić do 15 lipca.

  Zmienią się też przepisy w sprawie ponownego wpisu do rejestru.

  Choć nie zlikwiduje się wszystkich barier, na jakie skarżą się winiarze - to nawet takie uproszczenie prawa może zwiększyć liczbę gospodarstw, które uruchamiają produkcję.

  Jak podaje portal Naszewinnice.pl, obecnie, aby uzyskać zezwolenia potrzebne do produkcji wina, trzeba zebrać 35 różnych pozwoleń, licencji i zaświadczeń. To wyliczenia Mike'a Whitneya, Amerykanina z Kalifornii, który założył w Polsce plantację winorośli. Zanim rozpoczął działalność - wypełnił i wysłał 101 dokumentów do różnych organów państwowych. "Nie licząc dokumentów związanych ZUS, Państwową Inspekcją Pracy czy Urzędem Skarbowym" - podaje portal Naszewinnice.pl. Portal wyliczył też, że gdyby ktokolwiek chciał importować wina, potrzebowałby w zasadzie, oprócz działalności gospodarczej, zaledwie dwa zezwolenia!

  Ustawa trafi teraz do Sejmu. Jest szansa, że wejdzie w życie jeszcze w tym roku.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   durnie

   winiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ten kraj jest zidjocialy hehehr szara strefa ma sie dobrze i niech tak zostanie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama