Urodziny Katowic 2013 [PROGRAM, KONCERTY, GWIAZDY]. 8 dni...

  Urodziny Katowic 2013 [PROGRAM, KONCERTY, GWIAZDY]. 8 dni świętowania za 1 mln zł

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Urodziny Katowic
  1/8
  przejdź do galerii

  Urodziny Katowic ©arc.

  Urodziny Katowic 2013 program: Kilkadziesiąt koncertów, tyleż wydarzeń towarzyszących i osiem dni zabawy – to tegoroczne Urodziny Katowic 2013, czyli obchody jubieluszu 148-lecia miasta. Po raz trzeci impreza odbędzie się pod hasłem „Kocham Katowice” i po raz trzeci będzie jej bliżej do festiwalu, niż do tradycyjnych bardziej festynowych urodzin miasta. Organizatorem wydarzenia jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Start już 8 września.
  ZOBACZ KONIECZNIE PROGRAM URODZIN KATOWIC 2013
  URODZINY KATOWIC 2013: TOP BEZPŁATNYCH KONCERTÓW


  Urodziny Katowic 2013 program: Koncerty będą się odbywały w kilku lokalizacjach, często w tym samym czasie m.in. w Szybie Wilson, kinoteatrze Rialto, a także katowickich kościołach, a największe plenerowe w Dolinie Trzech Stawów i na placu Sejmu Śląskiego.
  Scena w Dolinie stanie 13 września i zostanie tu do 14 września. Wystąpią na niej Mela Koteluk, Coma, Myslovitz, Holu Blue, Ania Dabrowska, Czarno – Czarni oraz Big Cyc. W innym klimacie będą koncerty 13 września na pl. Sejmu Śl. Pojawią się tu Medulla, Fair Weather Friends oraz Kaliber 44. Natomiast dzień wcześniej na placu wystąpi Puppetmastas - jedyny na świecie skład hiphopowy złożony z… pacynek.

  Wszystkie te występy zobaczymy bezpłatnie. Wejściówek nie będzie też na koncert Filharmonii Śląskiej w Sali koncertowej Akademii Muzycznej (11 września), ani na występ gruzińskiego chóru Ensamble Basiani (12 września), którego posłuchamy w kościele pod wezwaniem św. Anny w Nikiszowcu.

  Biletowane będą za to koncert inaugurujący Dni Katowic oraz finałowy. Na finał 15 września w kościele pw. Św. Piotra i Pawła wystąpi Zespół Śpiewaków Camerata Silesia oraz Tomasz Stańko. Wejściówki będą w cenie 20 i 30 zł. Urodziny Katowic zainauguruje z kolei amerykański duet sióstr Banci, czyli CocoRosie (50 zł) w Szybie Wilson. Zapłacimy też za koncerty Marka Dyjaka (12 września, 10 lub 20 zł), a także Świetlików (13 września, 10 i 20 zł), oba odbędą się w Rialto. 15 zł będą kosztowały bilety na występ zespołu Tymon&Transistors (13 września), a 10 zł – Low Leaf (15 września) w Jazz Clubie Hipnoza.

  Budżet tegorocznych obchodów Urodzin Katowic to 1 mln zł. – Początkowo miało być 700 tys. zł, ale po konsultacjach zwiększyliśmy tę kwotę – wyjaśnia Piotr Uszok, prezydent Katowic. Ale na koncertach świętowanie się nie kończy.

  Sporo jest bowiem wydarzeń towarzyszących. M.in. wystąpią teatry, spektakl dla dzieci w Bugucicach i na ulicy Mariackiej zaprezentuje 13 września Wrocławski Teatr Lalek, a dzień później, również na ulicy Mariackiej, Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Część z wydarzeń zaplanowano na kilka dni przed rozpoczęciem obchodów Dni Katowic, m.in. koncert Orkiestry Historycznej – 5 września w kościele ewangelickim, czy występ siedmiu kataryniarzy z Polski, Holandii i Niemiec na ulicy Staromiejskiej (6 września).

  W programie jest też Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry w Parku Kościuszki (7 września), pięć koncertów „Na urodziny Katowic” w miejskich domach kultury, festyn pod wieżą spadochronową, odsłonięcie popiersia Henryka Mikołaja Góreckiego w Galerii Artystycznej (13 września) oraz rzeźby „Bluesman” na Mariackiej, czy w końcu impreza pod nazwą „Zaczytane Katowice” (14 września), czyli publiczne odczyty fragmentów najważniejszych książek ostatnich lat przez pisarzy, dziennikarzy, architektów i gwiazdy sceny, m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Ewelinę Flintę czy Henryka Talara. Będzie też Katowickie Święto Latawca na Muchowcu (15 września), recital skrzypcowy w sali koncertowej Radia Katowice. Dodatkowo oprócz wydarzeń kulturalny będą również sportowe.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mała rzecz a śmieszy

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 47

   O pomniku dla Holtzego była wielka żenująca dyskusja, skończyło się na płycie pamiątkowej. Grudmann ma ulice na której nikt nie mieszka,. Winckler nie ma nic.

   Wszystko sprowadza się do jednego:...rozwiń całość

   O pomniku dla Holtzego była wielka żenująca dyskusja, skończyło się na płycie pamiątkowej. Grudmann ma ulice na której nikt nie mieszka,. Winckler nie ma nic.

   Wszystko sprowadza się do jednego: po co honorować Niemca? Po co narażać się na ataki zwolenników "odwiecznie polskiego Śląska"? Trzeba by tłumaczyć, wyjaśniać. Ba! Trzeba by trochę liznąć historii Górnego Śląska, która nie jest prosta ani czarna, ani biała, ani polska, ani niemiecka. Żeby o niej mówić, trzeba mieć wiedzę i odwagę, a to już zbyt wiele.

   W mieście są ważniejsze rzeczy do załatwienia. Winckler tylko zburzyłby ten spokój, a spokój - jak wiadomo - to rzecz święta. Ważniejsza niż honor, prawda i odwaga.

   Ostatnio własną ulice w Katowicach otrzymał Władysław Jagiełło, za co nikt nie wie, paru księży urodzonych w Katowicach, a pełniących posługę kapłańską gdzie indziej, i zakon pijarów, który zamierza otworzyć w Katowicach szkole.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIYMCE ToTYŻ ŚLONZOKI= POLSKO PŁACHTA NA POLSKIGO TURA

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 53

   PIYKNO YES INO POLSKO GUPOTA I TROLeranCYJA.TUR TAK SAMO ISTNIEJE JAK DBA POLAK O KRAJ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiedziałem,że Fredro był związany z Katowicami ?!

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 43

   Franz Winckler, przemysłowiec i założyciel Katowic, jest w mieście kompletnie zapomniany. Jego imienia nie nosi żaden park, szkoła ani ulica. Bo Miemiec?
   Władze Katowic nie chwalą się Wincklerem....rozwiń całość

   Franz Winckler, przemysłowiec i założyciel Katowic, jest w mieście kompletnie zapomniany. Jego imienia nie nosi żaden park, szkoła ani ulica. Bo Miemiec?
   Władze Katowic nie chwalą się Wincklerem. A szkoda, bo ten niemiecki przedsiębiorca w 1839 roku kupił wieś Katowice, a potem przeniósł tu zarząd całego swojego majątku. Dobrami kierował jego dobry przyjaciel Friedrich Wilhelm Grundmann i razem z zięciem Richardem Holtzem zabiegali o nadanie wsi praw miejskich i o budowę linii kolejowej. Gdyby nie ta trójka, Katowice byłyby pewnie dzisiaj mało znaczącym miasteczkiem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1865, 11 września – nadanie Kattowitz (pol.Katowice) praw miejskich przez króla Prus Wilhelma I

   Katowiczanin z Kattowitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 36

   20 marca – podczas plebiscytu 14,6% mieszkańców opowiedziało się za Polską, 85,4% mieszkańców opowiedziało się za Niemcami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1862, 4 września – oddanie pierwszej synagogi.

   1884, 6-11 listopada – odbyła się Konferencja Katowicka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 48

   Kattowitz Konferenz − odbyte w dniach od 6 do 11 listopada 1884 w Katowicach zebranie delegatów Ruchu Miłośników Syjonu − Chowewej Syjon, na którym podjęto decyzje o założeniu nowych osad...rozwiń całość

   Kattowitz Konferenz − odbyte w dniach od 6 do 11 listopada 1884 w Katowicach zebranie delegatów Ruchu Miłośników Syjonu − Chowewej Syjon, na którym podjęto decyzje o założeniu nowych osad żydowskich w Palestynie.
   Członkowie Ruchu Miłośników Syjonu nie przypadkowo wybrali Katowice na miejsce konferencji. Miasto znajdowało się w pobliżu granicy rosyjskiej. Żydowscy liderzy o poglądach syjonistycznych z terenu zaboru rosyjskiego mogli bezpiecznie przybyć do pruskich wówczas Katowic. Najliczniej reprezentowane były społeczności z Warszawy i Białegostoku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 41

   Marnowanie pieniędzy podatników.
   A remonty niedokończone i centrum miasta rozkopane.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama