Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Kto i kiedy jest objęty ochroną przed zwolnieniem z pracy?

Monika Krężel
123rf
Czy jest coś bardziej interesującego niż wysokość naszej przyszłej emerytury oraz to, jak długo musimy pracować? Chyba nie. Nasi Czytelnicy dodatkowo chcą jeszcze wiedzieć, od jakiego momentu znajdują się w okresie ochronnym. - Kiedy przysługuje nam ochrona przed zwolnieniem, jeśli do emerytury zostało nam jeszcze kilka lat pracy? - pytają.

O pomoc w ustaleniu okresu ochronnego zwróciła się do nas Czytelniczka z Sosnowca. - Urodziłam się w październiku 1955 r., czyli znajduję się w okresie ochronnym - mówi pani Anna. -. Zastanawiam się, czy w przypadku zwolnień grupowych, likwidacji stanowiska pracy będę pod ochroną? Pracuję w firmie kilkanaście lat, ale ostatnio nie jest tu najlepiej. Pracownicy przebąkują coś o grupowych zwolnieniach. Kilku osobom szef już zlikwidował stanowiska pracy - dodaje.
Podobne dylematy ma pan Marek z Katowic. - Proszę o pomoc w ustaleniu wieku ochronnego dla mnie. Urodziłem się w lutym 1952 r. - mówi nasz Czytelnik.
O odpowiedź poprosiliśmy ekspertów z Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że w pierwszej kolejności ZUS powinien ustalić okres, w którym przechodzi się na emeryturę.

Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu:
Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. wydłużenie wieku emerytalnego. Konsekwencje tego, jako pierwsze, odczuły kobiety z rocznika 1953. W ich przypadku wydłużenie wieku emerytalnego wyniosło od jednego do czterech miesięcy.

W przypadku kobiet z rocznika 1955 wiek emerytalny wyniesie co najmniej:

  • dla kobiet urodzonych od 1 stycznia do 31 marca – 60 lat i 9 miesięcy
  • dla kobiet urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca – 60 lat i 10 miesięcy
  • dla kobiet urodzonych od 1 lipca do 30 września – 60 lat i 11 miesięcy
  • dla kobiet urodzonych od 1 października do 31 grudnia – 60 lat.

Wiek emerytalny wydłuża się co kwartał o jeden miesiąc. Dla kobiet proces ten będzie trwał do 2040 r. Kobiety urodzone po 30 września 1973 r. jako pierwsze wiek emerytalny osiągną mając 67 lat.

W myśl nowych przepisów dla mężczyzn z rocznika 1952 wiek emerytalny wyniesie co najmniej:

  • dla mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca – 66 lat i 5 miesięcy
  • dla mężczyzn urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca – 66 lat i 6 miesięcy
  • dla mężczyzn urodzonych od 1 lipca do 30 września – 66 lat i 7 miesięcy
  • dla mężczyzn urodzonych od 1 października do 31 grudnia – 66 lat i 8 miesięcy

Mężczyźni urodzeni po 30 września 1953 r. wiek emerytalny osiągną mając 67 lat. Wydłużanie wieku emerytalnego dla mężczyzn zakończy się więc w 2020 r.

WAŻNE! Zmiany dotyczą także emerytury, które przysługiwałyby w wysokości niższej od świadczeń minimalnych. Te bowiem będą przyznawane w wysokości co najmniej najniższej emerytury – w zależności od udowodnionego stażu ubezpieczeniowego. Reforma emerytalna wydłuża tu stopniowo wymagany staż ubezpieczeniowy – do 25 lat, niezależnie od płci. W konsekwencji kobiety, które przejdą na emeryturę w tym roku, będą miały jeszcze zagwarantowane minimum świadczenia pod udowodnieniu 20 okresów składkowych i nieskładkowych.
Ale już w 2014 i 2015 r. ten okres minimalny zostanie wydłużony o rok. A od stycznia 2016 r. – przez kolejne dwa lata – trzeba będzie udowodnić 22 lata stażu ubezpieczeniowego, aby uzyskać najniższą emeryturę. W 2018 r. i 2019 r. będą to już 23 lata, a w kolejnych dwóch latach – 24 lata stażu. W rezultacie w 2020 r. kobiety będą musiały mieć za sobą 25-letni staż ubezpieczeniowy, aby otrzymać z ZUS-u emeryturę w kwocie minimalnego świadczenia. Obecnie minimalna emerytura (jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna) wynosi 831,15 zł. Kwota ta zmienia się w marcu każdego roku – wraz z waloryzacją.

Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach:
1. Jestem kobietą urodzoną 8.10.1955 r., czyli znajduję się w okresie ochronnym. Czy w przypadku zwolnień grupowych, likwidacji stanowiska pracy będę pod ochroną?

W przypadku kobiet z rocznika 1955 urodzonych między 1 października a 31 grudnia wiek emerytalny wyniesie 61 lat. Co istotne, w chwili wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych korzystała Pani z ochrony przedemerytalnej na starych zasadach. W efekcie Pani okres ochronny wynosi nie 4 lata, lecz aż 5 lat.
Warto podkreślić, że w przypadku zastosowania przez firmę zwolnień grupowych, pracodawca wobec pracownika w okresie ochronnym może zastosować jedynie wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy. Należy dodać, że jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi takiemu przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, stosowny dodatek wyrównawczy.
Pracodawca nie może natomiast wręczyć takiemu pracownikowi zwykłego (definitywnego) wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż byłoby to naruszenie przepisów prawa pracy. Pracownik ma wówczas prawo w terminie 7 dni od chwili otrzymania takiego pisma odwołać się do sądu pracy i domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania pieniężnego. Wypowiedzenie definitywne mogłoby mieć miejsce jedynie w razie ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy.
2. Proszę o pomoc w ustaleniu wieku ochronnego dla mężczyzny urodzonego 13.02.1952 r.
W myśl nowych przepisów dla mężczyzn z rocznika 1952 urodzonych między 1 stycznia a 31 marca wiek emerytalny wyniesie co najmniej 66 lat i 5 miesięcy.
Jako, że w dniu wejścia w życie nowych przepisów emerytalnych (tj. 1 stycznia 2013 r.) nie był Pan w okresie ochronnym (61. urodziny obchodził Pan dopiero 13 lutego 2013 r.), to w efekcie ochrona przedemerytalna zacznie obowiązywać 4 lata przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego. W Pana przypadku oznacza to, że ochrona ta zacznie się w momencie osiągnięcia 62 lat i 5 miesięcy (czyli 13 lipca 2014 r.) i skończy się w chwili uzyskania nowego wieku emerytalnego (66 lat i 5 miesięcy, czyli 13 lipca 2018 r.).

Podstawa prawna:

  • art. 39, 45 i 264 Kodeksu pracy,
  • art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637),
  • art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późniejszymi zmianami).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!