Ważne
  Słyszy mnie pan? Nie? Złe wyniki testu słuchu

  Słyszy mnie pan? Nie? Złe wyniki testu słuchu

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Badanie słuchu w Siemianowicach Śląskich

  Badanie słuchu w Siemianowicach Śląskich ©Paweł Szałankiewicz

  Trwa narodowy test słuchu. Wczoraj zakończyła się trasa słuchobusu po Śląsku. Zatrzymał się w pięciu miastach: Siemianowicach Śląskich, Pszczynie, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Rybniku.
  Badanie słuchu w Siemianowicach Śląskich

  Badanie słuchu w Siemianowicach Śląskich ©Paweł Szałankiewicz

  Z bezpłatnego badania słuchu skorzystało 796 osób, z których 432 dowiedziały się (lub potwierdziło), że mają ubytki słuchu.
  Badanie było proste. Najpierw szybki test przesiewowy. Słuchawki na uszach i raz w jednej, raz w drugiej powinniśmy słyszeć cichutki sygnał. Było ich osiem. Kto nie usłyszał wszystkich, kierowany był na badanie audiometrem.

  W Siemianowicach badaniu poddało się 196 osób, z których 106 poszło na badanie audiometryczne. W Pszczynie podczas święta miasta do słuchobusu podeszły 222 osoby. Problemy z usłyszeniem wszystkich sygnałów miało 98 osób. W Tychach zbadało się 106 osób, do pogłębionego badania skierowano 60 osób. W Wodzisławiu badaniu poddało się 101 osób, z których 83 zostało skierowanych do drugiego badania. W Rybniku zgłosiło się 171 osób, na badanie audiometrem skierowano 85.

  – Początki niedosłuchu zaczynają się tak, że przestajemy słyszeć dźwięki wysokie: śpiew ptaków, dzwonek budzika... Zaczynają się problemy z rozumieniem mowy dzieci, które z natury mają cienkie głosiki – tłumaczy Joanna Burek, protetyk słuchu.
  Specjaliści ostrzegają, by nie lekceważyć niedosłuchu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama