Będzin: 70. rocznica likwidacji getta

  Będzin: 70. rocznica likwidacji getta [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Będzin: 70. rocznica likwidacji getta [ZDJĘCIA]
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Przedstawiciele społeczności żydowskiej z Polski i zagranicy, a także mieszkańcy Będzina upamiętnili w środę 70. rocznicę likwidacji getta. Dzisiejsze uroczystości odbyły się najpierw na Placu Bohaterów Getta na Warpiu - Kamionce.
  Przed wojną w Będzinie mieszkało 30 tysięcy Żydów, po wojnie do miasta wróciło tylko 500 osób. Na uroczystości, które rozpoczęły się na Placu Bohaterów Getta przybyli nie tylko przedstawiciele gminy żydowskiej, ale także potomkowie będzińskich Żydów, m.in. prawnuczka Nuhima Cukermana, będzińskiego kupca Liola Fattal.

  - Mama opowiadała, że przyjeżdżali głównie do Będzina na żydowskie uroczystości. Spotykali się całą rodziną w Będzinie - wspomina Liola Fattal.


  - Moja mama była małym dzieckiem, więc jej wspomnienia związane są tylko z wizytami u rodziny. Kiedyś nie żyło się tak otwarcie jak dzisiaj - wspomina.

  Liola Fattal, jak sama podkreśla było już za późno by pytać mamę o te tragiczne wydarzenia. - To tak zawsze jest, że się nie pyta, kiedy się powinno. Teraz mama już nie żyje i nie mam już kogo pytać - kończy.

  Na Placu Bohaterów Getta pod przewodnictwem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha odmówiono modlitwę. Później uczestnicy ceremonii złożyli przy pomniku kamienie - żydowski symbol pamięci.

  Zabrzmiał też dźwięk shofaru, rogu baraniego.

  Stąd uczestnicy obchodów udali się do siedziby Fundacji Brama Cukermana przy alei Kołłątaja 24. To dawny Dom Modlitwy, tu po ponad 40 latach odprawiono pierwszy minian.

  Pierwsza masowa deportacja z będzińskiego getta została przeprowadzona 16 maja 1942 roku, kiedy odtransportowano koleją ok. 1,6 tys. Żydów w kierunku Katowic, a stamtąd do KL Auschwitz. W maju 1943 roku w getcie mieszkało 18 670 Żydów, a jego ostateczną likwidację gestapo rozpoczęło 1 sierpnia 1943 roku. Podczas całej II wojny światowej zginęło ponad 30 tys. będzińskich Żydów.  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama