Paweł Smolorz: Śląsk w państwie "panów i parobków"

  Paweł Smolorz: Śląsk w państwie "panów i parobków"

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Paweł Smolorz: Śląsk w państwie "panów i parobków"
  1/2
  przejdź do galerii
  Tworzenie zbitek słownych jak „polski Śląsk” czy „Śląsk niemiecki” jest niedorzeczne. To region z własnym ego. Nie ma sensu przypisywać mu narodowości, bo ma swoją. Szukanie poklasku dla śląskości w polskim politycznym tyglu to ślepa uliczka. Śląskość trzeba pielęgnować na Śląsku. Najlepiej poza polityką. Tylko „u siebie” jest autentyczna.
  Górny Śląsk przeżywa obecnie swój tożsamościowy renesans. Nie było go nigdy w takiej formie i tak wiele w medialnym dyskursie. Ten duchowy rozkwit - co stać się musiało - zaczął uwierać polskość, szczególnie tą zakochaną w swojej piłsudczykowskiej historii. Być może prawdą jest, że impas, z jednej strony oparł się na postkomunistycznej germanofobii, a w środowisku regionalistów zabrakło wówczas dyplomacji. Być może należało „zmiękczyć” troszkę historię – przewidując co przyniesie naukowy obiektywizm w zderzeniu z fobicznymi obsesjami.
  Stoicy radzili jak dobrze żyć głosząc, że nieważna jest prawda, lecz przekonania. Może trzeba było delikatniej przekuwać polonocentryczne przekonania w prawdę. Tylko czy celem samym w sobie jest to, by wygodnie żyć? To takie nieśląskie.

  CZYTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW PAWŁA SMOLORZA NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Ślązacy w swojej bogatej historii uwierali niemal wszystkich, którzy sprawowali nad nimi władzę. Polityka unifikacji Ferdynanda Habsburga zderzała się ze stanową niezależnością księstw śląskich. W XVI w. to właśnie mocno autonomiczne stany śląskie miały największy wpływ na wewnętrzne funkcjonowanie państwa Habsburgów - do takiego stopnia, że król nie miał dostatecznej wiedzy co do ich finansów. Pożądany przez Habsburgów centralizm monarchiczny leżał w gruzach. Zdawano sobie sprawę, że wojowanie ze Ślązakami może mieć negatywne skutki ekonomiczne.

  W XVII w. Ślązacy wpłacali 1/3 dochodu całego Królestwa Czeskiego. Zachowanie autonomicznej struktury gospodarczej wpływało także na więzi społeczne poszczególnych księstw śląskich z państwem Habsburgów. Ich brak bardzo pomógł młodemu królowi pruskiemu Fryderykowi II szybko zdobyć świetnie rozwinięty gospodarczo Śląsk. Prusacy, mimo zapewnień zachowania autonomicznych przywilejów regionu, szybko zaczęli wykorzystywać go do prowadzenia swojej ekspansywnej polityki. Z czasem Fryderyk podporządkował sobie śląską szlachtę, nadając jej tytuły i oznaczenia. W ten sposób praktycznie uzyskał nad nią pełną władzę.

  Politykę Prusaków, a później zjednoczonych Niemiec wobec Ślązaków można oceniać dwojako: jest to okres wielkiego rozwoju przemysłu i gospodarki na dotychczas marginalizowanym Górnym Śląsku, ale także silnej germanizacji polskojęzycznych autochtonów (precyzyjniej śląskojęzycznych - język śląski Niemcy traktowali jako wyraz plebejskości). Gdy Górnoślązacy przelewali krew w pruskich wojnach, polityka wobec nich nadal pozostawała opresyjna. Poprzez agresywną próbę zmiany ich ego, doprowadzono do konfliktów na tle narodowościowym.

  Śląski renesans to najlepszy okres na weryfikację nadziei, która pchała do walk śląskich powstańców. Idąc myślą śląskiego działacza Arki Bożka, potrzeba zjednoczenia się Ślązaków z państwem polskim, była marzeniem o cudownym kraju „ bez panów i parobków”. Gdy dziś złotouści polscy politycy opowiadają o „bohaterstwie powstańców, walczących o powrót Śląska do macierzy” Pytam: Jakiej macierzy? Znam tylko jedną: krainę geograficzną położoną w dorzeczu Odry. Tej macierzy Ślązacy zawsze pozostaną wierni - bo dobrze dziś wiedzą, że historia lubi się powtarzać.

  Paweł Smolorz

  Teksty Pawła Smolorza również na blogu smolorz.com
  agfilm.pl  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (147)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Röbta swoje.

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Doskonaly tekst ! Tylko tak dalej.Ma pan u mnie piwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Teraz Slazacy i Polacy kojarza mi sie jako niewolnicy Niemcow.Hitler robil co mogl, jednak nie udalo mu sie ostatecznie uczynic z Polakow i Slazakow niewolnikow.Teraz z pomocac tych popaprancow z...rozwiń całość

   Teraz Slazacy i Polacy kojarza mi sie jako niewolnicy Niemcow.Hitler robil co mogl, jednak nie udalo mu sie ostatecznie uczynic z Polakow i Slazakow niewolnikow.Teraz z pomocac tych popaprancow z PO udalo sie to zrobic.Najpierw zniszczono przemysl w Polsce,a potem do Niemiec do roboty,za psie pieniadze...A moze za to dostanie nasz premier jakas nagrode Fryderyka,albo Adolfa....?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Franek, Franek - kajs ty bou - za stodolom bimber piol!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Franio - sadzac z Twego prymitywnego polskiego, jestes przedstawicielem tak zwanej mlodej generacji, u ktorej gen debila pospolitego (debilus poloniae), blokuje zdolnosc logicznego i trzezwego...rozwiń całość

   Franio - sadzac z Twego prymitywnego polskiego, jestes przedstawicielem tak zwanej mlodej generacji, u ktorej gen debila pospolitego (debilus poloniae), blokuje zdolnosc logicznego i trzezwego pojmowania rzeczywistosci.
   Wiem - powiesz, ze temu winna jest szkola. Moze tak i czesciowo jest. Ale na pewno nie - jak to tu usilujesz wytuplikowac - Niemcy i Hitler. Bo w czasach, kiedy Hitler mial cos do gadania, byles jeszcze nie zaplanowany i latales w postaci plemnikow po wolnym, choc okupowanym powietrzu kielecczyzny.
   Teraz, usilujesz swe niedoksztalcenie zwalic na jakas tam opcje polityczna, rzadzaca przejsciowo twoja nadwislanska ojczyzna.
   No i dalej na Niemcow - choc to dzieki ich kroplowkom finansowym, utrzymywany jestes przy egzystowaniu w twym kraju. Bo w koncu do - jak tu piszesz - pracy za psie pieniadze w Niemczech - nikt na zsylke i z lapanki nie przesyla. To sami Polacy pojechali tam, gdy w ich ojczyznie sprzedali juz caly zlom.
   Nie lubie uzywac tego waszego polskiego literackiego - ale powiem Ci - nie pieprz glupot! Zapal sobie West, podjedz serek Hochland, albo Kinder-Niespodzianke i zrob rundke skladakiem VW (nim sie ze starosci rozleci).
   Zrobi Ci to moze dobrze - czego Ci zycze!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego dzisiejsi politycy...

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   ... i część "sandmanopodobnych" Polaków nie chce przyjąć do wiadomości iż Ślązacy, którzy naprawdę czuja się tylko i wyłącznie Ślōnzŏkōma mają dosyć życia w państwie "panów", mają dosyć...rozwiń całość

   ... i część "sandmanopodobnych" Polaków nie chce przyjąć do wiadomości iż Ślązacy, którzy naprawdę czuja się tylko i wyłącznie Ślōnzŏkōma mają dosyć życia w państwie "panów", mają dosyć traktowania G..Ślaska jak "polskiej kolonii, maja dosyć być traktowania Ślōnzŏkōw jak swoich parobków czy śląskich, Aborygenów, maja dosyć przymuszania do "polskości" tak samo jak kiedyś mieli dosyć robienia na siłę ze Ślōnzŏkōw Niemców. Ślōnzŏki maja dosyć polskich panów, którzy nie chcą uznać Ślōnzŏkōw za odrębny naród, nie maja ani zamiaru uznać ślōnskij gŏdki za język regionalny chociaż kaszubski uznali. Czy można takim traktowaniem Ślōnzŏkōw przymusić aby pokochali taką "sprawiedliwą" Polskę? Czy można polubić Polaków ziejących jadem nienawiści do Ślōnzŏkōw, którzy z racji pochodzenia, poczucia tożsamości, tradycji i języka nie czują się Polakami, Niemcami czy kimkolwiek innym ?. Polscy politycy i Polacy domagają się wszędzie poszanowania i tolerancji a sami od wywołania wojny domowej na G.Śląsku,terroru, obozów.mordów i wysiedleń przeszli do innej, ale perfidniejszej formy polonizacji i odśląszczenia G.Ślaska (podział terytorialny historycznego G.Ślaska mający na celu "rozrzedzenie" Ślązaków, fałszowanie historii tego regionu, fałszowanie danych i swoiste manipulacje przy spisach ludności, wypowiedzi polityków, biskupów i wszelkiej maści propagandzistów odnośnie G.Śląska, śląskiej narodowości, zakaz nauczania ślōnskij gŏdki, wyzysk ekonomiczny, zniszczone zabytki i zaniedbany region) i niektóre komentarze uświadamiają Ślązakom fakt, że polska polityka wspólnie z polityka części kleru katolickiego dąży wszelkimi sposobami do zniszczenia śląskiej odrębnej od polskiej tożsamości, śląskiej przeszłości i śląskiej kultury, Dzisiejsze pokolenie Ślōnzŏkōw stoi przed wyborem: albo być zdrajcą i przyłączyć się do niszczenia naszej Górnośląskiej Ojcowizny i wszystkiego co śląskie, albo być potulnym parobkiem i obojętnym lemingiem i kajać się na kolanach przed dzisiejszym "panem", albo być dumnym i świadomym Ślōnzŏkym gospodorzym na Gōrnoślōnskij Ziymi, gospodorzym, kery podźwignie G.Ślōnsk na tyla, coby tyn Ślōnsk uzajś bōł "perlōm we korōnie Ojropy", a niy sztyjc po zadku, cyckano cudzo kolōnijo. Dziynki p.Smolorz, piyknie pozdrowjōm a napiszcie uzajś na tyn tymat, mono uzajś tajla Ślōnzŏkōw sie ôcuci.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chciało się uczyć przez 90 lat

   Polak wykształcony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   to teraz trzeba zadoopiać łopatą czy kilofem albo przy strugarce he he he

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stały 59 raczył napisać cytuję:

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   "Biała, to historyczna część Śląska Cieszyńskiego"

   Biała to Małopolska. Ciekawe jak mogła byc Śląskiem,skoro Niemcy bielscy chcieli ją do Śląska PRZYŁACZYĆ?
   Zresztą Biała była w XX w. włączana w...rozwiń całość

   "Biała, to historyczna część Śląska Cieszyńskiego"

   Biała to Małopolska. Ciekawe jak mogła byc Śląskiem,skoro Niemcy bielscy chcieli ją do Śląska PRZYŁACZYĆ?
   Zresztą Biała była w XX w. włączana w struktury Ślaska za czasów: Hitlera (1939), Stalina i Bieruta (1951). Nie muszę chyba dodawać, że bez "konsultacji społecznych".
   A co do Kożdonia. Był to człowiek, który głosił nienawiść do Polaków, marzył o niepodległym państwie śląskim,później współpracował z każdym,kto był w danym momencie wrogiem Polski: z Czechosłowacją w l. 1919-20, następnie z Niemcami w l.1939-45.
   Złote jego myśli to m.in. taka że chciał zwycięstwa bolszewików w Bitwie Warszawskiej, a nieudane zbiory na Śląsku Cieszyńskim tłumaczył tym, że wiatr wiał ze wschodu (czyli z polskiej Galicji).
   Wszystko to tu podaję, żeby Polacy ze Śląska i i z innych regionów naszej Ojczyzny wiedzieli z kim mają do czynienia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   czyli Bialanie mają hitlerowsko-stalinowski pogląd na kwestie administracyjne bo nie zamierzają się odłączyć od śląskiego Bielska.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a wy macie polski punkt widzenia

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   skoro wspieracie autonomię otrzymaną od rządu RP?
   Poza tym my wspieramy włączenie Bielska do Białej i odłączenie od woj. śląskiego. Już w 1999 radni bielscy wsparli ten pomysł.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oczywiste

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Bielsko-Biała to jedno miasto pomimo buczenia hanysowskich frustratów zza Wisły. Co więcej, to miasto całkowicie nieśląskie, już nie, pomimo a może dzięki historii.
   Połączenie stworzyło...rozwiń całość

   Bielsko-Biała to jedno miasto pomimo buczenia hanysowskich frustratów zza Wisły. Co więcej, to miasto całkowicie nieśląskie, już nie, pomimo a może dzięki historii.
   Połączenie stworzyło Bielsko-Białą Krakowską, wbrew projektom bielskośląskich Niemców, komunistom i śląskiemu lobby Buzka, Krzaklewskiego i Olbrychta którzy tworzyli tego wojewódzkiego potworka.
   Miejsce Bielska jest w Małopolsce i wiedzą to również za Wisłą, stąd takie frustracje.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Istnieje Cieszyn Polski

   ISTNIEJE CIESZYN CZESKI-który dzieli Olza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   To dlaczego nie oddzielić Bielska od Białej,które dzieli Biała?
   Bielsko będzie tradycyjnie śląskie,a Biała małopolska.
   I tyle!
   Idźcie administracyjnie ci z Białej do Krakowa-będziecie...rozwiń całość

   To dlaczego nie oddzielić Bielska od Białej,które dzieli Biała?
   Bielsko będzie tradycyjnie śląskie,a Biała małopolska.
   I tyle!
   Idźcie administracyjnie ci z Białej do Krakowa-będziecie geograficznie i administracyjnie w Małopolsce!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzielić to sobie możecie swije ogródki

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Bielsko-Biała jest w przeciwieństwie do wskazywanych przez Was ślaskich przykładów w zupełnie innej sytuacji, to jak Budapeszt, jedno miasto. I nikomu, a najbardziej nam, mieszkańcom Bielska-Białej...rozwiń całość

   Bielsko-Biała jest w przeciwieństwie do wskazywanych przez Was ślaskich przykładów w zupełnie innej sytuacji, to jak Budapeszt, jedno miasto. I nikomu, a najbardziej nam, mieszkańcom Bielska-Białej do głowy nie przyjdzie, żeby cokolwiek dzielić. U nas nie ma ŻADNYCH podziałów. Niestety dla Was i na szczęście dla nas, bo nasza historia przed IIwś ma wiele wydarzeń negatywnych mających źródła w konflikcie niemiecko-polskim.
   Na nieszczęście dla Was, zza Wisły i spod Cieszyna, a na szczęście dla nas, mieszkańców Bielska-Białej i okolic, dawne Bielsko zostało przejęte i wchłonięte przez 'Białą Krakowską'.
   Rozumiem Wasza frustrację, .... bo historia, ... bo to i tamto. No cóż........, żadna Wasza ekwilibrystyka, manewry administracyjne itd. itp. nie doprowadza do podziału naszego miasta a nawet uznania że jesteśmy częścia Śląska. Historie i geografię znamy, ale częściowa historyczna i geograficzna przynależność to nie byt i nie tożsamość. A w tej części jesteśmy coraz bardziej zdecydowani na 'małopolskość', tym bardziej, im dłużej przebywamy w woj. 'śląskim' i tym bardziej im więcej wsłuchujemy się w śląskie komentarze o tym kim powinnismy się czuć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biala Krakowska

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   rozne miejscowości się oddzielają od innych
   Bierun się odlaczyl od Tychów
   Imielin od Myslowic
   Biala może spokojni być osobnym miastem. to co jest na wschód od Bialki daje gdzie w okolicach 80...rozwiń całość

   rozne miejscowości się oddzielają od innych
   Bierun się odlaczyl od Tychów
   Imielin od Myslowic
   Biala może spokojni być osobnym miastem. to co jest na wschód od Bialki daje gdzie w okolicach 80 tys miastazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na szczęście NIE

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   bezsensowne porównanie, błędny wniosek.
   My to nie Wy, a Bielsko-Biała to już nie Śląsk, niezależnie od geografii, historii i bieżącej administracji.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak przebiega proces tworzenia Podbeskidzia?

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   Ze My to nie WY wiemy!!!! Jak tam wytyczanie granic owej krainy prybylych ze wschodu w bydlęcych wagonach z paczka z unry???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śląski mitomanie

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   nie mierz naszą historię historią swojej wsi i legendami, bo to Wasze tereny a nie nasze zostały obsadzone po IIwś, przesiedleńcami ze wschodu. Ja mam groby wszystkich przodków na miejscu i...rozwiń całość

   nie mierz naszą historię historią swojej wsi i legendami, bo to Wasze tereny a nie nasze zostały obsadzone po IIwś, przesiedleńcami ze wschodu. Ja mam groby wszystkich przodków na miejscu i absolutnie nie przeszkadza mi to, że na wskutek wielu zmian nasze wcześniej ~40tys. dwumiasto rozwinęło się do 180tys.. Jakie to były zmiany, to trzeba znać historie tego miejsca a uwierz mi, że Twoje wyświechtane bzdury do rzeczywistości maja się nijak.
   Co do granic regionów, ich istnienia, etc. to tak jak, cytując herr Gorzelika 'tożsamość jest dynamiczna', tak też jest, jak to udowadnia historia, z granicami regionów, ich nazwami, etc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzielisz ludzi na nadludzi (ze Śląska)

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   i podludzi (Polacy)?. Odpowiedz tak lub nie jeśli masz cywilną odwagę najlepiej pod swoim imieniem i nazwiskiem.
   Tak na marginesie 3/4 Podbeskidzia to Małopolska historyczna z rdzenną małopolską...rozwiń całość

   i podludzi (Polacy)?. Odpowiedz tak lub nie jeśli masz cywilną odwagę najlepiej pod swoim imieniem i nazwiskiem.
   Tak na marginesie 3/4 Podbeskidzia to Małopolska historyczna z rdzenną małopolską ludnością.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może się oddzielić

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Bielsko też może przejść do małopolskiego. Zabronisz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmiyń fota

   żyniaty kopruch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Pałlek to wszystko je OK dobry tekst yno prosza cie wciep nikedy inkszo fotka bo ta mi sie zmierzła :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kopruch , tyś ceski mioł ,a żynić sie chciół!

   Sztichlok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Żyniaty ,moja propozycjo je tako,jak ci ta fotka sie zmierzła to wejrzi sie do rzadła.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski Slonsk... - Auf Misthaufen!

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Polski Slonsk chciol tyn gupi Korfanty i calo resta tych gupich Powstancow Slonskich do kupy z Dziadym Polskim!!!
   Korfanty kam geritten auf einem Ziegenbock da dachten die Polacken es wäre der...rozwiń całość

   Polski Slonsk chciol tyn gupi Korfanty i calo resta tych gupich Powstancow Slonskich do kupy z Dziadym Polskim!!!
   Korfanty kam geritten auf einem Ziegenbock da dachten die Polacken es wäre der liebe Gott.
   Da knieten sie hin nieder und beteten im an. Dabei war es Korfanty der alte Leiermann.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autonomi chcą tez tylko głupieloki

   Badacz zjawisk nienormalnych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   z pod hałd i familoków


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dejcie Autonomia gorolstwu za Brynicom - w uni z Rosjom!"

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   Pod tymi holdami i w tych familokach miyszkali uczciwe, a i mozno trocha dupiate - Slonzoki i robjyli latami na wos polske okupanty!
   To ty sie synek pobadej sfojich ziomoli zza Brynicy - na...rozwiń całość

   Pod tymi holdami i w tych familokach miyszkali uczciwe, a i mozno trocha dupiate - Slonzoki i robjyli latami na wos polske okupanty!
   To ty sie synek pobadej sfojich ziomoli zza Brynicy - na niynormalnosc - choc po twojymu zabijanie niymowlont we Sosnofcu i inksze bandyctwo, je dlo Poloka normalne!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ino koziol ofiarny

   fanatyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   Bez poparcia "polskigo kościoła katolickigo", jego ambony, Korfanty by ani niy gyngnoł! Niy miołby żodnyj siyły przebicio. To czorni sprzedali Ślonsk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy !

   konficjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Nie chce mi się z Wami gadać , niski poziom moralny .Brak etyki , a kultury osobistej tyle ,że nawet szkoda słów .Wyjeżdżam od tej zielonej wyspy byle dalej w tak zwaną siną dal .

   Zdjęcie autora komentarza
   Słowo "Macierzy" pisze się z wielkiej litery.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 23

   Ale ktoś kto jak baby smolosch miał jedynkę z ortografii, nie musi tego wiedziec. No chyba, że wie, ale świadomie prowokuje i jątrzy. Tak jak już kiedyś napisał "polak".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grammatik

   Schkryflok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Mosche recht, ino kiedy implemyntujesch polsko grammatyka do schlonnskiego. A kiery so deliberuje mo ino polackocyntrytschno we uebie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   zabieraj tą maciore i caly ten polski chlew


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @:::

   Sanepid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   chlew to masz za wyrem zasrańcu.

   Zdjęcie autora komentarza
   Przywrij tyn swój pruski pomyjok

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

   Mamlasie...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman-Przywrij tyn swój CIELMICKI pomyjok

   HAU HAU HAU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Sandman
   Mamlasie...
   WEJRZYJ DO SZPIGLA TO OBEJRZYSZ JAK --MAMLASY--- wyglondajom majom twoja fizjonomia HAHAHAHA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paweł Smolorz: Śląsk w państwie "panów i parobków"

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

   Bardzo dobre, gratuluję.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   settembrini (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

   Świetny tekst, winszuję!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo