Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Żywiecczyźnie wilki mordują psy gospodarzy

Łukasz Gardas
Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego żyje kilkanaście wilków. Jest to gatunek chroniony
Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego żyje kilkanaście wilków. Jest to gatunek chroniony 123rf
Górale z gminy Rajcza żyją w strachu! Wszystko przez wilki, które najczęściej pod osłoną nocy podchodzą pod ich domy i zagryzają psy. Gospodarze obawiają się o swoje zdrowie, a nawet życie, tym bardziej, że ich w miejscowości ciągle przybywa takich przypadków. Do tej pory zginęło już blisko 10 czworonogów. Ludzie zaczęli o problemie alarmować różne służby.

- U nas wilk był już dwa razy. Najpierw o 4.00 nad ranem zagryzł nam psa - kundla leżącego na schodach, którego zabrał ze sobą - opowiada Krystyna Zawada z Rycerki Górnej.

Twierdzi też, że jakiś czas później drapieżnik pojawił się przed jej domem jeszcze drugi raz, ale znacznie wcześniej, bo przed godz. 22.00.

- W całej okolicy zaczęły szczekać psy. Wyjrzałam przez okienko w drzwiach, a na posesji zobaczyłam szarego, wychudzonego wilka. Zaświeciłam światło przed domem, narobiłam trochę hałasu, a on popatrzył wtedy na mnie i bez paniki, całkiem spokojnie zaczął się wycofywać. Dopiero po chwili zaczął biec w kierunku lasu - dodaje Zawada.

Wilk zagraża dzieciom?

Mieszkańcy wsi uważają, że skoro drapieżniki tak często zjawiają się pod prywatnymi domami, to chyba nie szczególnie boją się ludzi. Nie ukrywają też, że zaczęli ostrzegać nawet swoje rodziny, przede wszystkim dzieci, ale też sąsiadów oraz znajomych przed wilkami. Zaznaczają, że to konieczne, bo częstotliwość pojawiania się tych zwierząt w pobliżu zabudowań jest coraz większa, przez co - ich zdaniem - stwarzają one realne zagrożenie nie tylko dla czworonogów, innych domowych zwierząt, ale także dla ludzi.

Jednak dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" w Twardorzeczce w gminie Lipowa przekonuje, że te właśnie drapieżniki nie są zagrożeniem dla człowieka, ponieważ się nas boją. - Gdy człowiek się zbliża, one uciekają - podkreśla dr Pierużek-Nowak.

Szefowa organizacji podkreśla, że co prawda wilki są drapieżnikami i konkurentami dla psów, ale zaznacza jednocześnie, że nie słyszała o żadnych przypadkach zagryzania psów przez wilki przy domach na Żywiecczyźnie.

- Wiem tylko, że były sytuacje, gdy wilki atakowały psy wałęsające się po lasach - mówi dr Pierużek-Nowak.

Atakuje i zabiera do lasu

Górale zastanawiają się również, czy któryś z wilków nie ma wścieklizny? Bo dziwi ich fakt, że drapieżnik jest taki odważny.
- Nam na początku lipca wilk też zabrał psa, do którego byliśmy bardzo przywiązani. Przy budzie został tylko łańcuch, a parę dni później w lesie znaleźliśmy z niego tylko resztki, czyli głowę, łapki i jelita - opisuje Bożena Biernat z Rycerki Górnej.
Podobna sytuacja spotkała też Rafała Zawadę. - Tak samo jak u innych, wilk podszedł nam pod dom w nocy, zaatakował psa - kundla i zawlekł go sobie do lasu - twierdzi Zawada.

Do gminy oraz na policję

Mieszkańcy Rycerki Górnej zgłosili sprawę do Urzędu Gminy w Rajczy. - Była to tylko informacja telefoniczna, a cięgle czekamy na pisemne zgłoszenie - tłumaczy Jerzy Motyka, wicewójt Rajczy.

Dodaje, że na razie powiadomił o problemie komendanta Komisariatu Policji w Rajczy.

- Ale pismo, najlepiej z załączonymi zdjęciami rozszarpanych psów musimy mieć, aby przesłać je dalej, m.in. do dyrekcji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz do organizacji zajmujących się ochronią zwierząt, aby te mogły podjąć jakieś działania w tym zakresie - podkreśla wicewójt Motyka.

Zaznacza, że decyzję o ewentualnym odstrzale, czy jakichkolwiek innych działaniach, muszą podjąć stosowne instytucje.
Jednak policja nie zajmie się tematem. - Nie prowadzimy żadnego postępowania w tej sprawie, bo nie zostało naruszone prawo - wyjaśnia asp. Mirosława Gruszka, rzeczniczka żywieckiej komendy.

Małgorzata Zielonka, rzeczniczka katowickiego oddziału RDOŚ podkreśla, że nie dotarły do nich żadne informacje o przypadkach zagryzienia psów przez wilki na terenie województwa śląskiego. - W świetle obowiązujących przepisów, pies nie jest zwierzęciem gospodarskim. W związku z tym państwo nie ma obowiązku wypłacenia odszkodowania - podsumowuje Zielonka.

Wilki atakują psy, bo to najłatwiejsza droga na zdobycie pożywienia

Rozmowa z Michałem Jordanem, szefem bielskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego

Dlaczego wilki żyjące w lasach podchodzą coraz bliżej domów mieszkańców Rycerki Górnej, gdzie w ostatnim czasie często dochodzi do przypadków zagryzania psów?
To nie jest nic nowego. Mięso z psów zawsze było przysmakiem dla wilków. U nas takich przypadków nie odnotowujemy może jeszcze aż tak wiele. Mieliśmy do tej pory pojedyncze przypadki. Dopiero teraz nieco ich przybyło, przez co zaczęło się też więcej mówić o tych sytuacjach. Natomiast w Bieszczadach zdarza się to bardzo często. Na naszym terenie zagęszczenie wilków jest bowiem znacznie mniejsze niż w bieszczadzkich lasach.

Czy osoby, którym wilk #zaatakował psa lub inne zwierzę mogą domagać się gdzieś finansowego odszkodowania? Jeśli tak, to gdzie powinni się zgłosić w takiej sprawie?
Tak, zajmuje się tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Oni szacują takie szkody, a następnie wypłacają odszkodowania. Jednak wydaje mi się, że w przypadku psów takie oszacowanie szkody nie będzie łatwe, bo pewnie będzie to zależało od tego, czy był rasowy, czy też tylko zwykły kundel. Do tego dochodzi jeszcze kwestia, czy wilk zabrał komuś psa od domu, czy też czworonóg zginął w lesie, gdy się tam wałęsał. Ale to już nie jest nasze zadanie, tylko rola RDOŚ. To właśnie do nich trzeba się zwracać w takich sprawach.

Wilk od wielu lat jest w Polsce gatunkiem chronionym, czyli nie można na niego polować. A ile takich drapieżników mamy w naszych beskidzkich lasach?
Na terenie całych Beskidów żyje ich kilkanaście. Ale przemieszczają się też przez granicę z Czechami oraz Słowacją, więc ta liczba ciągle się zmienia.

Rozmawiał: Łukasz Gardas



*Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na Żywiecczyźnie wilki mordują psy gospodarzy - Dziennik Zachodni