Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne mieliśmy Katowice nocą. Czy jeszcze nas kiedyś zachwycą? [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Katowice - neonów nie ma od wielu lat
Katowice - neonów nie ma od wielu lat Witold Stech
Są miasta, które nigdy nie gasną, jak Londyn, Paryż, czy Petersburg. Są też- i tak piękne - którym noc jeszcze dodaje uroku. Są w końcu i takie, którym noc sprzyja, bo gdy dzień odsłania brud, nędzę i ruinę, zmrok kryje wszystkie słabostki. Stolica aglomeracji zachwycającą nocną iluminację już miała, przed kilkudziesięciu laty, gdy miasto rozświetlały setki neonów. Dziś po większości śladu już nie ma, a najwięcej światła dają… podświetlane reklamy.

Na plus dla Katowic jest to, że w centrum palą się bez wyjątku wszystkie latarnie, na minus, że największe wrażenie robią oświetlone reklamy wielkofor-matowe. Budynki - symbole i wizytówki - wrażenie robią czasem, a czasem tylko marne. Kopuła Ronda Sztuki na rondzie im. gen. Ziętka w ostatnich dniach była ciemna jak noc, neon na budynku urzędu miasta przy rynku świecił tylko w połowie, gmach Teatru Śląskiego wyglądał tak, jakby oszczędzano tu na prądzie, a muzealnicy z Muzeum Śląskiego myślami są, zdaje się, już w nowej siedzibie, bo stara tonie pod reklamowymi płachtami.

Stolica skompana w blasku... reklam

W mroku giną perły katowickiej moderny, m.in. drapacz chmur przy ul. Żwirki i Wigury, czy gmach Sejmu Śląskiego, wyjątkiem jest kościół garnizonowy, w którym podświetlona jest wieża.

WIĘCEJ ZDJĘĆ KATOWIC NOCĄ:
Katowice nocą. Ładne czy brzydkie? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Okazale prezentują się Spodek oraz archikatedra Chrystusa Króla. Na iluminację świątyni katowicki magistrat przeznacza 10 tys. zł rocznie, na oświetlenie Spodka - 5 tys. zł rocznie.

Ładnie oświetlone są również Akademia Muzyczna, kościół mariacki oraz nowa hala katowickie dworca. Na tej ostatniej efekt dopełnia neon "Katowice" zamontowany na dachu hali. Niebawem w pobliżu odpalona zostanie iluminacja Galerii Katowickiej, otwarcie sklepu zaplanowane jest na 18 września.

Elewację GK pokrywa 2500 paneli ze stali perforowanej, między nimi a fasadą zamontowane zostały świetlówki. Galeria podświetlona będzie kolorami nawiązującymi do jej logotypu, zobaczymy więc paletę barw od niebieskiego, przez zieleń, po różne odcienie różu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Muzeum Śląskie: Tak wygląda nowe oświetlenie [ZDJĘCIA]
Muzeum Śląskie się świeci! Zobaczcie iluminację Muzeum Śląskiego
Galeria Katowicka: Pierwszy test oświetlenia elewacji galerii [ZOBACZ WIDEO]

- Pracujemy jeszcze nad tym projektem, na pewno będziemy wykorzystywali możliwości rozświetlenia elewacji w różnych kolorach, nawiązujących m.in. do świąt narodowych - mówi Daniel Muc, z biura prasowego Galerii Katowickiej. - Iluminacja nie będzie w żaden sposób agresywnie wpływała na otoczenie - zastrzega Muc.

Galeria biało - czerwona i moc światła na kopalni

Pięknie oświetlony będzie też teren po kopalni Katowice wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej. Gotowa jest tu już nowa siedziba Muzeum Śląskiego, a na ukończeniu budowa gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Część terenu po kopalni Katowice, na której znajduje się siedziba MŚ, będą rozświetlały szklane wieże, doświetlające jednocześnie podziemne kondygnacje głównego muzealnego gmachu. Podświetlone będą również pokopalniane budynki oraz wieża szybu Warszawa. W sąsiedztwie efektywnie ma się prezentować gmach orkiestry oraz oświetlony plac z fontanną, który będzie przed budynkiem.
Pięknej iluminacji przybędzie jednak nie tylko w Katowicach. Przed laty projektował i bezpłatnie montował taką na zabytkowych obiektach Vattenfall. Firma oświetliła m.in. katowickie Rondo Sztuki, Liceum Ogólnokształcące przy placu Chrobrego w Bytomiu, starostwo powiatowe w Rybniku, Urząd Gminy Koronowa, Urząd Stanu Cywilnego w Rydułtowach, żyrafę w parku Śląskim, a także szyb wyciągowy kopalni "Prezydent" w Chorzowie. Podobne inwestycje realizuje Tauron.

- W tym roku oświetliliśmy na Śląsku urząd miasta w Tarnowskich Górach, w planach jest kościół w Pyskowicach, a na początek przyszłego roku urząd gminy w Tworogu. Pokrywamy w całości koszt zaprojektowania i montażu iluminacji - wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy gliwickiego oddziału firmy.

Iluminacja nie tylko dodaje uroku rozświetlonemu budynkowi, ale i pozytywnie wpływa na okolicę. - Często, gdy montujemy oświetlenie ozdobne, właściciel terenu oczyszcza teren wokół, usuwa zasłaniające budynek tablice, krzewy, itp. - wylicza Zimnoch. Dodaje, że najłatwiej iluminować obiekty z cegły, kamienia i betonu, najtrudniej z drewna i szkła. - Bo i drewno, i szkło pochłaniają światło. Dlatego m.in. iluminacja Ronda Sztuki nigdy nie będzie tak mocna jak sąsiedniego Spodka - tłumaczy Zimnoch.

Ratusz, zamek, albo rynek i most świecą na Śląsku

Niestety oświetlanie miejsc reprezentacyjnych i zabytkowych obiektów nie jest na Śląsku normą. Jeśli już iluminowane są wybrane obiekty, rzadko całe kwartały miasta.

W Gliwicach ładnie prezentuje się rynek, radiostacja i sąd administracyjny. Szału nie ma w Rybniku, gdzie nocna panorama rynku niespecjalnie porywa, za to pięknie prezentuje się wspomniany budynek starostwa powiatowego. W Pszczynie robi wrażenie oświetlenie Muzeum Zamkowego, a w sąsiednich Pawłowicach efektowna jest iluminacja ratusza i rynku. W Będzinie pięknie oświetlone są mury miejskie i zamek, a od niedawna także odnowione Wzgórze Zamkowe. W Zabrzu ładnie świeci zabytkowy ratusz, czyli dawna dyrekcja huty Donnersmarcka, a latem duża fontanna na skwerze przy 3 Maja. W Piekarach Śląskich oświetlają to, co mają najładniejszego, czyli bazylikę i niestety na tym koniec. Wrażenie robią Tarnowskie Góry, nie tylko z pięknie iluminowanym ratuszem, ale i wspaniale oświetlonym rynkiem.
W Cieszynie jasno i ładnie jest na rynku, podświetlony jest ratusz i fontanna, a także miejsce upamiętniające cieszyński tramwaj. W Wiśle - kościół ewangelicki w centrum, a w Ustroniu - rynek. Z kolei w Lublińcu wspaniale prezentuje się iluminacja mostu nad rzeką Lublinicą, tu kolor świateł zmienia się co kilka sekund.

Czy iluminacja to zbędna fanaberia zapytaliśmy Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej wziętych polskich architektów.

- Światło to podstawa. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można podciągnąć obiekt, wyciągnąć i pokazać to, co w nim najważniejsze, na czym warto się skupić. Myślenie o odpowiedniej iluminacji zaczyna się już na etapie projektowania danego obiektu - wyjaśnia.

Koszty są znaczne, ale tylko na etapie montażu instalacji świetlnej. Energia? Iluminacja wcale nie pochłania fortuny. Oświetlenie budynku starostwa w Rybniku zużywa jedynie sześć kilowatów energii, a to moc porównywalna do tej zużywanej przez trzy elektryczne czajniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera