Ważne
  W niedzielę dożynki na Jasnej Górze z kombajnami i miodami

  W niedzielę dożynki na Jasnej Górze z kombajnami i miodami

  JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W niedzielę na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości dożynkowe z udziałem prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Sumie pontyfikalnej, na wałach jasnogórskch, z błogosławieństwem wieńców żniwnych, będzie przewodniczył bp Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej, natomiast homilię wygłosi bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.
  Dożynkom jasnogórskim towarzyszy XXII Krajowa Wystawa Rolnicza. Przy okazji trwają również XIV Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na wystawie już w sobotę można zobaczyć maszyny rolnicze, a także kupić warzywa, owoce, przetwory, miód oraz wędliny wyrabiane w tradycyjny sposób.

  Z kolei na Targach Sztuki Ludowej bezpośrednio od twórców można będzie kupić rzeźby, koronki, haftowane serwety czy też ręcznie malowaną porcelanę. Uda się zresztą podejrzeć sam proces powstawania tych małych dzieł, a nawet spróbować swoich sił i wykonać na przykład drewnianą zabawkę czy wycinankę łowicką pod okiem mistrza.

  W tym roku do Częstochowy przyjeżdża 28 twórców. Natomiast Dni Europejskiej Kultury Ludowej to doskonała okazja do prezentacji bogactwa kultury wsi Starego Kontynentu - od Wschodu po Zachód. Podczas tegorocznych dożynek będziemy mogli poznać kulturę naszych sąsiadów: Rosji i Czech, a także Portugalii.

  W sobotnie i niedzielne popołudnia na scenie na placu Biegańskiego wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Zorenka (Rosja), Zespół Folklorystyczny Gaudeamus VSE (Czechy) i Folklorystyczna Grupa Barcelinhos (Portugalia). Przed publicznością zaprezentują się także polskie zespoły - kapele ludowe z Blachowni, Mykanowa, Katowic oraz zespoły folklorystyczne m.in. z Rybnika, Lelowa, Poczesnej, Kamienicy Polskiej i Kroczyc.  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama