Wiatraki wyprą szyby kopalń na Śląsku? Były minister: Węgiel...

  Wiatraki wyprą szyby kopalń na Śląsku? Były minister: Węgiel będzie problemem, a nie bogactwem

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiatrak raczej nie szkodzi zdrowiu, ale protesty są
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiatrak raczej nie szkodzi zdrowiu, ale protesty są ©123RF

  Na mapach przygotowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie Śląsk wypada blado i to dosłownie jeśli chodzi o energię wiatrów. Na tle wietrznego, bordowego Pomorza, nasze województwo jest ledwo pomarańczowe (kolory obrazują strefy, gdzie bordo to pierwsza, a pomarańcz - dopiero czwarta i powiedzmy to sobie szczerze niekorzystna strefa dla lokalizacji farm wiatrowych).
  - Najlepsze tereny, cechujące się największą wietrznością znajdują się w Polsce Północnej (Pomorze Zachodnie, Pomorze, Kujawy, Warmia i Mazury), części Polski Centralnej oraz na Podkarpaciu. Śląsk jest w strefie niekorzystnej. Jednak już teraz dysponujemy urządzeniami dostosowanymi do stref o niewielkiej wietrzności, co pozwala na ekonomiczną opłacalność inwestycji praktycznie w całym kraju - mówi Katarzyna Łukasik z biura prasowego Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

  Inwestorzy widać nie przejęli się kolorami na mapach i uznali, że także u nas się opłaca, bo Śląsk zaczyna się "rozkręcać". Wiatraki zmieniły już krajobraz w powiecie kłobuckim, a wiatr chce łapać teraz także zielona Raciborszczyzna.


  Czy dla Śląska, który węglem stoi rzeczywiście alternatywą mogą być wiatry?

  - Na "dużą energetykę wiatrową" raczej bym nie liczył. Śląsk jest mocno zurbanizowany, występują bariery środowiskowe. Ale Śląsk może sporo ugrać na energetyce wiatrowej - mówi Tomasz Podgajniak, minister środowiska w rządzie Marka Belki, a obecnie wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej. Bo jak mówi - nie ma złudzeń, że węgiel w niedalekiej przyszłości przestanie być źródłem bogactwa w Polsce, a problemem. Czy wiatraki wyprą z krajobrazu Śląska szyby kopalń?

  Czy mogą nam je stawiać pod domem i czy na pewno nam nie szkodzą?

  O ile Don Kichotów, którzy walczą z wiatrakami, bo nie chcą oglądać turbin przez okna swoich domów nie brakuje, to gminy chętnie zapraszają inwestorów, a starostowie podpisują zgody na budowę nowych farm także na Śląsku. Ostatnio zielone światło dla turbin w gminach Rudnik, Krzanowice i Pietrowice zapalił starosta raciborski.

  Wiatrak, czyli zysk

  Na Śląsku jest 15 instalacji (pow. częstochowski 3, kłobucki 2, lubli- niecki 7, tarnogórski 1, żywiecki 1, cieszyński 1), a realizacja kolejnych 23 inwestycji trwa (pow. częstochowski 8, kłobucki 8; lubliniecki 5, wodzisławski 1, tarnogórski 1). Kolejne to kwestia czasu. Bo wiatrak to kura znosząca złote jaja, a konkretnie zyskowny podatek zasilający gminny budżet.

  - Podatki, jakie płyną z dużych farm wiatrowych do lokalnych budżetów, idą w miliony złotych. Dla przykładu gmina Darłowo, gdzie zainstalowano już ponad 190 MW, zyskuje nawet 5 mln zł z podatku - wylicza Tomasz Podgajniak, były minister środowiska i wiceprezes PIGEO.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Węgiel będzie problemem, a nie bogactwem C0@2 DONEK

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Do energii atomowej już straciliśmy zapał..BOSSćiE ZA BIYDNI.ŻEBY Z WIATRU BYŁ POżytek nA TERYNIE POLSZY =1000 000PROPELRÓW NASTYMPNY CFFANIAC POLSZY SKOKO KO KO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyszłość energetyczna

   a realia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Węgiel, ropa, biomasa, geotermia, atom, woda czy wiatr - która energia jest najlepsza? .:
   By odpowiedzieć na to pytanie, należało by sprecyzować kryteria wyboru najlepszego źródła...rozwiń całość

   Węgiel, ropa, biomasa, geotermia, atom, woda czy wiatr - która energia jest najlepsza? .:
   By odpowiedzieć na to pytanie, należało by sprecyzować kryteria wyboru najlepszego źródła pozyskiwania energii. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że najlepiej gdyby taka energia była: tania, niewyczerpalna i ekologiczna.

   Oraz kto powiedział, że cała energia ma pochodzić TYLKO i wyłącznie z jednego źródła? Zdecydowanie lepiej jest, gdy panuje różnorodność, szczególnie na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. W przypadku elektrowni atomowych może być np: kilka dni przestoju z powodu awarii. Mogą zdarzyć się zakłócenia w dostawie ropy bądź niskie stany wody w elektrowniach wodnych itp. Dlatego dobrze jest, jeśli kraj ma kilka źródeł z których czerpie energię. W przypadku tak demonizowanej przez niektórych energii z wiatru, zakłada się, że będzie stanowiła ona maksymalnie 15% całej energii w Polsce, co jest bezpieczne dla naszego systemu energetycznego. Przecież nikt nie zakłada, że wiatr będzie dawał 100% mocy energetycznej kraju, a jedynie w okolicy 15% (obecnie około 1%).
   Poza tym energia uzyskiwana z wiatru jest zależna od wiatru,a on nie zawsze wieje...

   Na razie energia uzyskana z wiatraków jest dużo droższa od energii uzyskiwanej z elektrowni węglowej,więc nie piszcie bzdur o zagrożeniu w wydobyciu węgla.

   Do energii atomowej już straciliśmy zapał..

   Polska na węglu stoi i jeszcze długo,długo węgiel będzie podstawowym surowcem energetycznym kraju.
   Istnieje inne pytanie-na jak długo starczy polskiego węgla?No i co z emisją CO2.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   N0 I DOBSZE

   TerAs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   sie POZbendymy fulcostFa Co za GieRKA nalAZlo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To trzeba będzie zwiększyć areał cebuli

   zatroskany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   No i spożycie .Przed II wojną polskie kopalnie zamykano , gdy niemieckie fedrowały .Obecnie
   polskie znów dołują ,gdy sasiednie czeskie fedrują ile wlezie ,a nawet włażą do Polski ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska nie moze dac sobie rady z Atomowa A REPUBLIKA CZESKA MO I ATOm I WYNGIEL. OPŁACALNY

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   spoznienia,,,propelerki-CZYJE TERENY ŁOD KOGO MONTOWNIE WIATRAKÓW I FTO ZA TO KASA LICZY A W POLSCE ITAk ZA MAŁO WIATRU TO INO ŚĆIYMA NACIONGACZy a INFRADZWIYNKI LUDZIe SKARŻOM SIE ALE KASA NIy...rozwiń całość

   spoznienia,,,propelerki-CZYJE TERENY ŁOD KOGO MONTOWNIE WIATRAKÓW I FTO ZA TO KASA LICZY A W POLSCE ITAk ZA MAŁO WIATRU TO INO ŚĆIYMA NACIONGACZy a INFRADZWIYNKI LUDZIe SKARŻOM SIE ALE KASA NIy SMIERDZi kosztach szkod gorniczych.BO INTERES PRYWAtnych WŁASCICIELI DOMOW Jess WAZNIYJszY OD PRACY KILKU TYSIYNCY LUDZI.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wegiel przestal byc bogactwem wok.1970roku

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   43 lat spoznienia,,,propelerki--baterie spowoduja to ze bedziemy swiecic,,,oczami,,,jezeli w pore nie zalapiemy sie w energie jadrowa ---WODOROWA.Polska nie moze dac sobie rady z Atomowa a Swiat...rozwiń całość

   43 lat spoznienia,,,propelerki--baterie spowoduja to ze bedziemy swiecic,,,oczami,,,jezeli w pore nie zalapiemy sie w energie jadrowa ---WODOROWA.Polska nie moze dac sobie rady z Atomowa a Swiat dazy i jest juz blisko wodorowej.Po drodze bedzie jeszcze gaz a my ciagle harujemy i trujemy sie weglem.Nie mowiac juz o kosztach wydobycia i najwyzszych kosztach szkod gorniczych.KTO TO WSZYSTKO ZAPLACI i na czym zarobi.Polska ?.z czego?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   my momy szyby kopalniane

   yorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   i chodniki na różnych poziomach i energia ziemi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   He he he niemcy sobie juz postawili wiatraki i maja prad tak drogi ze

   z niemiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   ludzie przerabiaja co ogrzewania na piece weglowe,dotego dochodzi zniszczone morze polnocne i przecieta droga ptakow wedrownych co z kolei wiaze sie z ogromnym problemem dla przelotow samolotow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szansa

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   OSTATNIA SZANSA
   DARMOWE DOŁADOWANIE
   Doładowania dowolnej sieci - dowód : iv.pl/images/79132424646141804843.jpg

   Skopiuj w okno przeglądarki d*****/5g1b

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama