Ważne
  Mój Reporter: Jak będzie wliczona do emerytury moja praca w...

  Mój Reporter: Jak będzie wliczona do emerytury moja praca w Niemczech?

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mój Reporter: Jak będzie wliczona do emerytury moja praca w Niemczech?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Jestem pracownikiem kopalni "Pniówek" w Pawłowicach i wkrótce wybieram się na emeryturę. W latach 1989 - 1990 zostałem oddelegowany z ówczesnej firmy do pracy w Niemczech. Pracowałem tam w kopalni węgla brunatnego. Ten okres pracy mam zakwalifikowany jako robota górnicza.
  Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku:

  Zgodnie z art. 22 pkt 2 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podstawę wymiaru emerytury dla pracowników zatrudnionych za granicą ustala się na podstawie wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym w tym okresie w kraju w tym samym lub podobnym charakterze, w jakim pracownik był zatrudniony przed wyjazdem za granicę.

  Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się za okresy tego zatrudnienia kwoty, od których za te okresy opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne w kraju albo jeżeli okres zatrudnienia za granicą przypada przed dniem 1 stycznia 1991 r. - kwoty wynagrodzenia przysługującego w tych okresach pracownikowi zatrudnionemu w kraju w takim samym lub podobnym charakterze, w jakim pracownik był zatrudniony przed wyjazdem za granicę.

  Zakład pracy wystawiając zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu tak zwanym zastępczym za okres do 31.12.1990 r. powinien opierać się na danych zawartych w posiadanej dokumentacji.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama