Ważne
  Audyt w spółkach górniczych. Będzie kosztował miliony...

  Audyt w spółkach górniczych. Będzie kosztował miliony dolarów?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Audyt w spółkach górniczych. Będzie kosztował miliony dolarów?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  Prawdopodobnie w listopadzie zakończy się audyt, prowadzony w spółkach węglowych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Na wyniki tych prac, będących analizą rynku górnictwa węgla kamiennego, trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Audyt, który jest przeprowadzany w trzech spółkach - Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej - przez firmę Roland Berger, ma bowiem ocenić sytuację całego sektora węglowego.
  Najpierw trzeba diagnozy, a potem lekarstwa

  Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW, podkreśla w rozmowie z mediami, że zanim się postawi jakieś hipotezy dotyczące górnictwa, trzeba zrobić diagnozę sektora. Liczy także, że wyniki audytu pozwolą na zmiany, które poprawią kondycję górnictwa.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  PLANY JSW NA 2013 ROK: SZEŚCIODNIOWY TYDZIEŃ PRACY I INWESTYCJE WARTE PRAWIE 2 MLD ZŁ


  Z kolei Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, przemysłu i handlu, dziwi się pomysłowi przeprowadzenia audytu. Nie zostawia na nim suchej nitki: - To kompromitacja, dowód na to, że po siedmiu latach rządów koalicja PO-PSL nie ma pomysłu na górnictwo. To także wotum nieufności resortu dla rad nadzorczych i zarządów, które przecież ten resort sam powołał - podkreśla Markowski.

  Dodaje, że wyniki audytu gotowe będą za rok, kiedy z dużym prawdopodobieństwem koalicja PO-PiS może już nie być przy władzy: - Nowy rząd będzie miał swoje pomysły na górnictwo. Nie sądzę, aby korzystał z dokumentów poprzedników. Tak więc miliony dolarów wydawane obecnie na audyt to po prostu marnotrawstwo, wyrzucanie pieniędzy w błoto - irytuje się Markowski.

  Audyt, który wart jest miliony dolarów?

  Audyt przygotowuje firma Roland Berger. Ma on ocenić sytuację całego sektora, jak i poszczególnych kopalń, wchodzących w skład spółek JSW, KW oraz KHW. Ile kosztuje? Tego resort gospodarki nie zdradza.

  - Godzina pracy audytora tak znanej i poważanej firmy to 150-200 euro. Kiedy za rządów AWS przeprowadzano przedprywatyzacyjny audyt jednej tylko kopalni Budryk, zapłacono za niego milion dolarów. Tutaj koszty mogą być znacznie wyższe - uważa Jerzy Markowski. Dodaje, że to wysoki koszt pustych politycznych gestów.

  Tymczasem resort gospodarki nie podziela tych wątpliwości. Prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa podkreśla, że audyt ma zdiagnozować sytuację poszczególnych kopalń oraz całych spółek. Zadaniem tego audytu będzie pokazanie słabych elementów, obszarów, w których trzeba podjąć działania uzdrawiające. Pracownicy resortu dodają, że rok 2013 jest dla górnictwa rokiem trudnym. Sukcesem będzie, jeśli sektor górniczy zakończy ten rok z wynikiem "zero plus", a na to się nie zanosi.

  CZYTAJ TAKŻE:MARKOWSKI: GÓRNICY NIE MUSZĄ SIĘ BAĆ. ONI DALEJ BĘDĄ WYDOBYWAĆ WĘGIEL

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak się defrauduje polską kasę czyli NASZĄ!!!

   NIECH SIĘ UDŁAWIĄ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   reszta co zostanie z defraudacji podzieli się między związkowców dając im krociowe odprawy emerytalne jak to już było w niedalekiej przeszłości, o czym pozostali emeryci nawet nie mieli prawa...rozwiń całość

   reszta co zostanie z defraudacji podzieli się między związkowców dając im krociowe odprawy emerytalne jak to już było w niedalekiej przeszłości, o czym pozostali emeryci nawet nie mieli prawa marzyć. Tak realizują się porozumienia sierpniowe 1980 roku, wg "S" to jest sprawiedliwe wg nich bo przymierają głodem na stanowiskach związkowych.Bezgraniczna bezczelność,hipokryzja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O ile dobrze pamiętam,a pamiętam dobrze

   Właśnie Jeszy Markowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Był przeciwnikiem prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w tym stylu w jakim się to odbyło!
   Tylko Markowski to długoletni dyrektor Kopalni Budryk-naszej najnowocześniejszej,która kosztowała...rozwiń całość

   Był przeciwnikiem prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w tym stylu w jakim się to odbyło!
   Tylko Markowski to długoletni dyrektor Kopalni Budryk-naszej najnowocześniejszej,która kosztowała wielkie pieniądze,a potem Wiceminister Gospodarki.
   Dla mnie ,a także Markowskiego prywatyzacja górnictwa przeprowadzona była źle,bardzo źle!
   Zaś nie najlepsze pieniądze,chociaż ogromne otrzymane z prywatyzacji, zjedzone przez Skarb Państwa ani w małym stopniu nie były przeznaczone na rozwój górnictwa.
   Tak ,Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest niekompetentna.
   Może dlatego rząd zlecił te analizy?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niekompetencja

   Bogdan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Niekompetencja rad nadzorczych i zarządów, sprawdzić kto tam kat naprawdę zasiada i jakie ma doświadczenie w tym kierunku. Tam są kolesie wicepremierów oraz naszych wybrańców narodu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CAła nadzieja.

   Józef W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Cała nadzieja w Kaczyńskim.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cd...

   Józef W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   On ich z tych audytów (i nie tylko) rozliczy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama