Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audyt w spółkach górniczych. Będzie kosztował miliony dolarów?

Aldona Minorczyk-Cichy
Arkadiusz Gola
Prawdopodobnie w listopadzie zakończy się audyt, prowadzony w spółkach węglowych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Na wyniki tych prac, będących analizą rynku górnictwa węgla kamiennego, trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Audyt, który jest przeprowadzany w trzech spółkach - Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej - przez firmę Roland Berger, ma bowiem ocenić sytuację całego sektora węglowego.

Najpierw trzeba diagnozy, a potem lekarstwa

Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW, podkreśla w rozmowie z mediami, że zanim się postawi jakieś hipotezy dotyczące górnictwa, trzeba zrobić diagnozę sektora. Liczy także, że wyniki audytu pozwolą na zmiany, które poprawią kondycję górnictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PLANY JSW NA 2013 ROK: SZEŚCIODNIOWY TYDZIEŃ PRACY I INWESTYCJE WARTE PRAWIE 2 MLD ZŁ

Z kolei Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, przemysłu i handlu, dziwi się pomysłowi przeprowadzenia audytu. Nie zostawia na nim suchej nitki: - To kompromitacja, dowód na to, że po siedmiu latach rządów koalicja PO-PSL nie ma pomysłu na górnictwo. To także wotum nieufności resortu dla rad nadzorczych i zarządów, które przecież ten resort sam powołał - podkreśla Markowski.

Dodaje, że wyniki audytu gotowe będą za rok, kiedy z dużym prawdopodobieństwem koalicja PO-PiS może już nie być przy władzy: - Nowy rząd będzie miał swoje pomysły na górnictwo. Nie sądzę, aby korzystał z dokumentów poprzedników. Tak więc miliony dolarów wydawane obecnie na audyt to po prostu marnotrawstwo, wyrzucanie pieniędzy w błoto - irytuje się Markowski.

Audyt, który wart jest miliony dolarów?

Audyt przygotowuje firma Roland Berger. Ma on ocenić sytuację całego sektora, jak i poszczególnych kopalń, wchodzących w skład spółek JSW, KW oraz KHW. Ile kosztuje? Tego resort gospodarki nie zdradza.

- Godzina pracy audytora tak znanej i poważanej firmy to 150-200 euro. Kiedy za rządów AWS przeprowadzano przedprywatyzacyjny audyt jednej tylko kopalni Budryk, zapłacono za niego milion dolarów. Tutaj koszty mogą być znacznie wyższe - uważa Jerzy Markowski. Dodaje, że to wysoki koszt pustych politycznych gestów.

Tymczasem resort gospodarki nie podziela tych wątpliwości. Prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa podkreśla, że audyt ma zdiagnozować sytuację poszczególnych kopalń oraz całych spółek. Zadaniem tego audytu będzie pokazanie słabych elementów, obszarów, w których trzeba podjąć działania uzdrawiające. Pracownicy resortu dodają, że rok 2013 jest dla górnictwa rokiem trudnym. Sukcesem będzie, jeśli sektor górniczy zakończy ten rok z wynikiem "zero plus", a na to się nie zanosi.

CZYTAJ TAKŻE:MARKOWSKI: GÓRNICY NIE MUSZĄ SIĘ BAĆ. ONI DALEJ BĘDĄ WYDOBYWAĆ WĘGIEL

Resort sprawdzi, ile węgla potrzebujemy

Niezależnie od audytu w spółkach górniczych prowadzone są także prace eksperckie. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Polskiej Akademii Nauk tworzą swoisty model zapotrzebowania na surowce energetyczne w dłuższej perspektywie czasowej. Chodzi o odpowiedź na pytanie, ile węgla będzie nam potrzeba w perspektywie lat 2030-2050.

Spowolnienie gospodarcze i obniżenie produkcji energii daje się spółkom węglowym mocno we znaki. W okresach porównywalnych (6 miesięcy 2012 roku do 6 miesięcy br.) cena węgla spadła o 15 proc., czyli ok. 45 zł za tonę!

Czy audyt przeprowadzany przez firmę Roland Berger uzdrowi sytuację w spółkach górniczych? Na to liczyć nie można. Nie wystarczy diagnoza, trzeba jeszcze wprowadzić w życie jej zalecenia. Zdaniem ekspertów audyt to raczej alibi dla szefów resortu gospodarki, i to alibi bardzo kosztowne. Tymczasem ten rok górnictwo może zakończyć ze sporą stratą. Eksperci mówią nawet o kilkudziesięciu milionach złotych i podkreślają, że to bardzo ostrożne przewidywania. Najgorszy wynik grozi Kompanii Węglowej. Niewątpliwie będzie to zdecydowanie najsłabszy wynik spółek od kilku lat. Nie pomoże tu raczej nawet ograniczanie kosztów o 5 proc., jakiego kilka miesięcy temu zażądał od zarządów spółek wicepremier Janusz Piechociński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Audyt w spółkach górniczych. Będzie kosztował miliony dolarów? - Dziennik Zachodni