Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn, Wisła, Hażlach: Nasze biblioteki starają się walczyć o czytelników

Katarzyna Koczwara
Biblioteki zmieniają swój wizerunek, otwierają się na nowości technologiczne
Biblioteki zmieniają swój wizerunek, otwierają się na nowości technologiczne arc.
Statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce od lat są fatalne. Większość Polaków nie czyta książek, z roku na rok ten odsetek się zwiększa. Problemem jest także dostępność książek. Nowe są drogie, a popularność bibliotek maleje. Część jest zamykana, części nie stać na zakup nowości wydawniczych, a do części trudno się dostać. Na Śląsku Cieszyńskim trzy biblioteki zmienią swoje oblicze, wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno osób młodych, jak i seniorów.

Większość bibliotek w Polsce nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Architektonicznie nie są także przyjazne dla osób starszych. Biblioteki miejskie w Cieszynie i Wiśle, a także biblioteka gmin-na w Hażlachu niebawem otworzą się na seniorów, Wszystko dzięki dofinansowaniu z programu "Biblioteka +".

- Planujemy duże zmiany, przede wszystkim likwidację barier architektononicznych, instalację windy osobowej. Teraz tracimy czytelników. Wypożyczalnia mieści się na piętrze, tak naprawdę są to dwa piętra nowego budownictwa, niektórzy nie są wstanie podejść za jednym razem - zauważa Izabela Kula, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszynie.

W Wiśle z budynku Domu Zdrojowego wyprowadzona zostanie Straż Miejska, co umożliwi montaż windy osobowej.

Biblioteki mają być miejscem otwartym na ludzi młodych, nowoczesnych. By tak się stało, muszą udostępniać sprzęt i technologie na miarę XXI wieku.

- Przystosowana do potrzeb sali wielofunkcyjnej w tym czytelni zostanie sala dawnego kina. Wybudowana zostanie antresola, gdzie powstanie centrum multimedialnie z komputerami, możliwością wypożyczenie e-booków (książek zapisanych w formie elektronicznej) - mówi o inwestycji w Wiśle Lidia Forias, wiceburmistrz miasta.

W Cieszynie, podobnie jak w Hażlachu, powstanie pracownia multimedialna .

- Jej gospodarzami w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych, mają być młodzi ludzie. Ma powstać Klub Planszowych Graczy. Obecnie jest moda na naukę sztuki dj'owania. Zaplanowaliśmy zakup profesjonalnych laserów. Chciałabym, by pojawili się tu instruktorzy, by młodzież się tu rozwijała przejmując z czasem funkcję instruktora - zdradza swoje plany Izabela Kuna.

Pozyskane środki maja otworzyć biblioteki na nowości technologiczne. O ile od lat w placówka dostępne są audiobooki, wciąż nie ma możliwość wypożyczenia e-booków , z których chętnie korzystają osoby dojeżdżające do pracy autobusami.

- Musimy wyjść w stronę nowoczesnych form czytelnictwa. Za e-booki trzeba zapłacić, co jest niezgodne z ustawą o bibliotekach, która zakłada, że udostępnianie wszystkich materiałów bibliotecznych jest bezpłatne. Prawdopodobnie płacić będziemy tylko za książkę ściągniętą na nośnik - przyznaje Izabela Kula.

Nie wiadomo jednak skąd pochodzić będą środki na te opłaty.

Na zmianę wizerunku placówek idą konkretne środki. Cieszyn otrzyma dofinansowanie na poziomie ponad 1,5 miliona złotych, Wisła około 1,8 mln zł, a Hażlach 1,2 mln zł. Koszty inwestycyjne na montaż wind, pokrywają miasta i gminy.



*Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!