Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawała: Jak nie zatruć się żywnością

Zdrowie od A do Z
Jedzenie może ci zaszkodzić
Jedzenie może ci zaszkodzić ARC
Niedawno media obiegła wiadomość o zbiorowym zatruciu w domu pomocy społecznej w Olsztynie. Choć dzięki konserwantom epokę powszechnych zatruć żywności mamy już za sobą, jak widać, uważać trzeba, zwłaszcza na sposób przechowywania żywności, bo bakterie są przecież wszędzie. Dziś przypomnę zasady obchodzenia się z jedzeniem i objawy zatrucia pokarmowego

Podstawowe zasady obchodzenia się z jedzeniem są oczywiste, ale jak się czasem okazuje, nie wszyscy o nich pamiętają, więc dziś je przypomnę.

1. Myj ręce przed kontaktem z jakimkolwiek produktem żywnościowym. Na wszystkie zadrapania i rany należy przykleić plaster.

2.Deseczki do surowego mięsa, drobiu i ryb powinny być bardzo dokładnie myte i przechowywane oddzielnie. Również oddzielnie przechowywać trzeba gotowane i surowe produkty mięsne.

3.Przed spożyciem sprawdzić, czy mięso jest dobrze ugotowane.

4.Trzeba dokładnie podgrzewać ugotowane potrawy i nigdy nie podgrzewać ich więcej niż raz.

5.Nie wolno trzymać ugotowanych potraw na małym ogniu, ponieważ w cieple bakterie gwałtownie się rozmnażająˆ.

6.Szczególną uwagę należy zwrócić na niedogotowany drób i mięso, niepasteryzowane produkty mleczne, skorupiaki z niepewnych źródeł, tłuste, szybko psujące się ryby,gotowane produkty mięsne oraz niedogotowane i surowe jaja (szczególnie z popękanymi skorupkami). Właściwie każdy produkt trzymany przez dłuższy czas w nieodpowiedniej dla niego temperaturze, niewłaściwie przechowywany lub odgrzewany może być przyczyną zatrucia pokarmowego.

7. Trzymać zwierzęta z dala od kuchni i stołu, przy którym spożywa się posiłki.

8. Sprawdzać daty przydatności do spożycia umieszczane na opakowaniach.

9. Szczególną uwagę na to, co się je powinny zwracać kobiety w ciąży, dzieci, ludzie starsi, osoby przewlekle chore oraz z obniżoną np. w wyniku AIDS lub raka odpornością.

Źródłem zatruć pokarmowych mogą być:

Jaja
Są głównym źródłem Salmonelli - bakterii, która bardzo często wywołuje zatrucia pokarmowe. Główne objawy to bóle brzucha wymioty. Bakteria rozwija się w kremach, sałatkach i innych potrawach zawierających surowe lub lekko ugotowane jaja, zwłaszcza gdy nie sąˆ przechowywane w lodówce. Bakterie salmonelli można zlikwidować, gotując jaja (w skorupkach 7 minut, bez skorupki 5 minut) lub smażąc je (3 minuty z każdej strony). Należy unikać produktów zawierających surowe jaja, takich jak świeży majonez czy sos holenderski.

Drób
Jest źródłem bakterii z rodzaju Salmonella i Kampylobakter, które wywołują trwające do 5 dni bóle głowy, nudności, wymioty oraz biegunki. Kurczaki i indyki powinno się zostawiać do całkowitego rozmrożenia w w lodówce lub spiżarni, a nie na blacie w kuchni, ponieważ jest tam zbyt ciepło. Piec należy w piekarniku rozgrzanym do co najmniej 80 stopni Celsjusza. W trakcie przygotowania potraw trzeba pamiętać o tym, że sami też możemy przenosić bakterie. Jeśli trzyma się surowe mięso lub drób w rękach albo przytrzymuje się je podczas krojenia, to - zanim dotknie się jakiegokolwiek naczynia czy produktu, który nie będzie podgrzewany - należy umyć ręce.

Wieprzowina i wołowina
Mogą być siedliskiem Salmonelli lub innych bakterii. Zwłaszcza wieprzowiny nigdy nie wolno jeść różowej, ponieważ może ona być zarażona włośnicą. Należy więc starać się, by mięso było dobrze dopieczone. Także uważać należy na tatara. Ponieważ robi się go z surowej wołowiny oraz surowego żółtka - może być siedliskiem Salmonelli, E. Coli oraz innych bakterii.

Ser dojrzewający, niepasteryzowane mleko, śmietana, surówka z kapusty, sałatki
To wszystko oraz niedokładnie ugotowane mrożone produktyi pasztety mogą zawierać bakterię Listeria monocytogenes, która wywołuje listeriozę. Chorobie tej towarzysząˆ zwykle objawy takie jak przy grypie lub poważniejsze, na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejsza jest ona dla kobiet w ciąży, ponieważ może być powodem poronienia lub uszkodzenia płodu.

Owoce morza
Mogą wywoływać ostre zatrucie pokarmowe. Zazwyczaj jest to spowodowane ściekami zatruwającymi wody, w których żyjąˆ skorupiaki. Zepsute tłuste ryby, takie jak makrele, śledzie czy tuńczyki (na przykład podane na surowo w sushi) mogąˆ również wywoływać ciężkie zatrucie pokarmowe. Głównymi objawami są: ostre pieczenie w ustach, biegunka i nudnoćsi, bóle głowy oraz jasnoczerwona swędzaca wysypka.

Objawy zatrucia- leczenie

Objawy zatrucia pokarmowego występują w czasie od kilku minut do kilku dni po spożyciu zatrutego produktu. Są to zazwyczaj nudnoćsi, bóle żołądka, wymioty, biegunka, a czasami nawet gorączka. Zatrucie jadem kiełbasianym wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Wymioty sąˆ naturalnym sposobem na wydalenie z organizmu szkodliwego produktu, nie trzeba więc im zapobiegać. Głównym niebezpieczeństwem przy zatruciu, zwłaszcza w przypadku dzieci lub osób chorych, jest odwodnienie oraz utrata niezbednych minerałów z organizmu. Nalezy popijać małymi łykami rozcieńczony roztwór z cukru, glukozy lub miodu, a jeśli utrata płynów była duża i objawy utrzymująˆ sie przez kilka dni, dobrze wypić także niewielkąˆ ilość soli rozpuszczonej w przegotowanej wodzie. W razie podejrzeń poważnego zatrucia, naturalnie wezwać pogotowie.
***
Maria
Maria Zawała
Szefowa działu publicystyki "Dziennika Zachodniego", członek Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia", współautorka Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek, laureatka nagród dziennikarskich m.in. za teksty o zdrowiu. Pomysłodawczyni charytatywnej akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja". Miłośniczka włoskiej kuchni i mody.

A poniżej jeszcze dwa linki.

CZYTAJ KONIECZNIE:
BLOG MEDYCZNY MARII ZAWAŁY: ZDROWIE OD A DO Z

i

CZYTAJ KONIECZNIE:
SERWIS ZDROWOTNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!