Ważne
  Wiktor Swiatski - człowiek, który stworzył Femen. "Krzyczy...

  Wiktor Swiatski - człowiek, który stworzył Femen. "Krzyczy na dziewczyny, nazywa je dziw****"

  Marek Majewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wiktor Swiatski (na zdjęciu z lewej) stworzył i kontrolował ruch Femen
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiktor Swiatski (na zdjęciu z lewej) stworzył i kontrolował ruch Femen

  Organizacja feministyczna stworzona i kontrolowana przez mężczyznę? Kim jest tajemniczy Wiktor Swiatski - założyciel i ideolog grupy Femen?
  W środę na festiwalu w Wenecji premierę miał film "Ukraina to nie burdel". Australijska reżyserka Kitty Green przez rok towarzyszyła dziewczynom z kontrowersyjnej organizacji feministycznej. Teraz ujawnia kulisy ich działalności.  Najciekawszą postacią związaną z Femen jest Wiktor Swiatski.
  Mężczyzna, dotychczas przedstawiany jako jeden z współpracowników, okazuje się faktycznym twórcą ruchu, jego ideologiem i szarą eminencją. - To jego ruch. Osobiście wybiera dziewczyny. Wybiera te najpiękniejsze, ponieważ najpiękniejsze najlepiej się sprzedają - tłumaczy Kitty Green w rozmowie z "The Independent".

  Reżyserka przyznaje, że Swiatski to człowiek niezwykle inteligentny, obdarzony charyzmą i zdolnościami organizacyjnymi. Dodaje jednak, że jest w nim coś przerażającego. - Bywa straszny w stosunku do dziewczyn. Potrafił krzyczeć na nie i nazywać je dziwkami, sukami - relacjonuje Australijka.

  Sam Swiatski przyznaje w filmie, że jego patriarchalna postawa nie idzie w parze z ideologią feministyczną. Próbuje tłumaczyć jednak swoją rolę w organizacji. - Te dziewczyny są słabe. Nie mają siły ani charakteru. Nie mają nawet determinacji, by stać się silne. Uległość, brak punktualności i wiele innych cech uniemożliwia im działalność polityczną. Tego trzeba ich uczyć - wyjaśnia mężczyzna.

  Jedna z działaczek Femen określa relacje łączące Swiatskiego z dziewczynami jako coś w rodzaju syndromu sztokholmskiego. - Jesteśmy psychicznie uzależnione od niego, chociaż zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że możemy działać bez jego pomocy - mówi.

  A sam Swiatski, zapytany przez Kitty Green, czy stworzył Femen, by "mieć swoje dziewczyny", odpowiada: "Być może tak, gdzieś w mojej głębokiej podświadomości".

  Czy to jest prawda o Femen? Aleksandra Szewczenko, jedna z liderek organizacji, próbuje tłumaczyć, że Swiatski od roku nie jest już członkiem ruchu. Ale nie zaprzecza, że mężczyzna miał olbrzymi wpływ na kształt grupy. - Wyzwoliłyśmy się spod jego szaleńczego panowania. Dzięki temu doświadczeniu przekonałyśmy się jeszcze mocniej jak ważna jest walka z patriarchatem - zapewnia.

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radwańska też do nich należy?

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 71

   Też lubi się rozbierać i to podobno za darmo. A i piersi ma ładne...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   robs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 80

   tak wyglądające feministki mi nie przeszkadzaja :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Włos się jeży

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 65

   Drogie panie, to się nie nazywa patriarchat. To się nazywa brak charakteru, woli i głupota. I z tym się walczy w sobie, a nie próbuje zmusić cały świat, żeby zaczął udawać że dorosłyśmy do roli,...rozwiń całość

   Drogie panie, to się nie nazywa patriarchat. To się nazywa brak charakteru, woli i głupota. I z tym się walczy w sobie, a nie próbuje zmusić cały świat, żeby zaczął udawać że dorosłyśmy do roli, którą próbujemy odgrywać. A dopiero potem rusza się do działalności politycznej czy aktywizmu. Nie odwrotnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewactwo i nic więcej.

   doktorNO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 111

   Biedne wykorzystywane bezwstydnice.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama