Ważne
  Premiera "Wałęsy" w Wenecji. Andrzej Wajda pokaże dziś...

  Premiera "Wałęsy" w Wenecji. Andrzej Wajda pokaże dziś światu nowy film

  Urszula Wolak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W roli przywódcy Solidarności wystąpił Robert Więckiewicz
  1/2
  przejdź do galerii

  W roli przywódcy Solidarności wystąpił Robert Więckiewicz ©KAROLINA MISZTAL

  Dzisiejszy wieczór w Wenecji będzie należał do "Wałęsy. Człowieka z nadziei". Film w reżyserii Andrzeja Wajdy zostanie bowiem pokazany na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który trwa we Włoszech. Będzie to jego uroczysta, światowa premiera.
  Widzowie zobaczą obraz laureata Oscara dwa razy - o godz. 17.15 i godz. 21.45. Tuż przed drugim seansem Andrzej Wajda odbierze Nagrodę Specjalną Persol, przyznawaną wybitnym postaciom światowej kinematografii.

  Alberto Barbera - dyrektor festiwalu w Wenecji - nie miał żadnych wątpliwości, że prestiżowy laur powinien trafić do polskiego twórcy. Barbera podkreślił, że Wajda jest najwybitniejszym reprezentantem polskiego kina powojennego.
  Powiedział, że reżyser potrafi postawić najważniejsze i najbardziej kluczowe pytania dotyczące historii Polski, a przez to całej Europy. Jego twórczość zachęca do refleksji nad decydującym związkiem między losami jednostek i całego narodu.

  Przyznanie Wajdzie Nagrody Specjalnej Persol na festiwalu jest dla twórcy znamienne. To właśnie w Wenecji, pięć lat temu, otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości. To także w mieście dożów "Katyń" został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d'Argento Europeo w 2009. I to w końcu tu, w 1959 roku, został dostrzeżony wybitny "Popiół i diament".

  Najnowszy film Andrzeja Wajdy zostanie pokazany w Wenecji poza konkursem. Polską premierę dzieła zaplanowano na 4 października. Na razie możemy obejrzeć interesujący zwiastun "Wałęsy…". Powstawał on we współpracy ze Zbigniewem Rybczyńskim - laureatem Oscara, wybitnym reżyserem, twórcą teledysków do piosenek m.in. Johna Lennona czy Micka Jaggera.

  Oglądając zwiastun, zobaczymy zdjęcia z planu "Wałęsy…" przeplatane interesującą animacją. Prócz oficjalnego zwiastuna nakręcono też animowany teledysk do filmu. Ścieżkę dźwiękową opracował Łukasz "L.U.C" Rostkowski. Eksperymentalnej muzyce towarzyszą grafiki Zbigniewa Rybczyńskiego. Reżyserem klipu jest Maciej Kawalski.

  Andrzej Wajda pokazał fragmenty "Wałęsy..." już w czerwcu. Mówił wtedy, że to najtrudniejszy film w jego życiu, bo opowiada o żyjącej legendzie.

  Rolę przywódcy Solidarności zagrał w filmie Robert Więckiewicz. Jak mówił Michał Kwieciński, producent dzieła, Więckiewicz jest nawet... lepszy niż sam Lech Wałęsa.
  - Gdyby zasłonić oczy i słuchać jego dialogów, trudno byłoby rozróżnić aktora od pierwowzoru. Nawet słynne "nie chcem, ale muszem" brzmi identycznie - mówił Kwieciński.

  Pytany o pracę nad filmem, Andrzej Wajda podkreślał wielokrotnie, że nie chciał stworzyć Wałęsie obrazowego pomnika. Nie zgodziłby się zresztą na to Janusz Głowacki - autor scenariusza do "Wałęsy...".

  W filmie pojawia się m.in. scena przesłuchania Wałęsy przez SB w 1983 roku, która powstała w oparciu o protokół zachowany w IPN. - Teraz będzie pan odpowiadał na nasze pytania - mówi śledczy, grany przez Zbigniewa Zamachowskiego. - Będem albo nie będem, to ja zdecyduję - odpowiada Wałęsa (Więckiewicz).

  Zobaczymy także sceny, które znamy doskonale ze zdjęć archiwalnych, ale nie tylko.
  - Myślę, że dla widza ciekawsze będzie, jak wyglądało prywatne, osobiste życie Wałęsy. Coś, co było ukryte, czego nie oglądaliśmy w filmowych migawkach - powiedział Andrzej Wajda.

  Istotną rolę w filmie odegra Agnieszka Grochowska w roli Danuty Wałęsy, żony tytułowego bohatera. To właśnie ona w pewnym momencie wyrzuci z domu wszystkich związkowców i opozycjonistów naradzających się z Wałęsą, a wreszcie i samego Lecha. Wypowie wtedy kwestię: - Żyję w mieszkaniu, w którym drzwi się nie zamykają.

  To zapewne niejedyna scena, która zaskoczy widzów podczas seansu "Wałęsy. Człowieka z nadziei".

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lech

   Helena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   Panie Wajda, dlaczego nie zgłosił Pan filmu do konkursu!
   W Polsce wyśle się szkoły prawda, koszty się zwrócą!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Premiera "Wałęsy" w Wenecji. Andrzej Wajda pokaże dziś światu nowy film

   stary Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Wajda twierdzi że Lech Wałęsa jest w Polsce niedoceniany ? Ale mr. Wajda nie wie bo skąd ? Że grożono niewinnym ludziom posiadającym rodziny i małe dzieci a często na siłę wcześniej będący wcielani...rozwiń całość

   Wajda twierdzi że Lech Wałęsa jest w Polsce niedoceniany ? Ale mr. Wajda nie wie bo skąd ? Że grożono niewinnym ludziom posiadającym rodziny i małe dzieci a często na siłę wcześniej będący wcielani w szeregi PZPR aby właśnie pomóc tym biednym rodzinom - grożono publicznym powieszenie na ulicznych latarniach z całymi rodzinami. wiec niech się teraz mr. Wajda nie dziwi ze wielu to pamięta. Co było terror i zastraszanie. Mr. Wajda nic nie widział i nic na ten temat nie wie. Teraz niech napisze scenariusz jaka była faktyczna prawda, ze o mało nie skończyło się masowymi mordami przy której Jugosławia to pikuś. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez komentarza

   akumulator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   Podręcznik sprzed pół wieku.Najniższy stopień uprawnień elektryka: "Sprzątanie rozdzielni niskiego napięcia. Pod nadzorem".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bolek bohaterem narodowym!!!

   Jarek48 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

   Też mi bohater. Moje dzieci uczę prawdy nie mitów. Pokażcie płot przez który skakał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama