Programy antykryzysowe samorządów dają pozorne korzyści

  Programy antykryzysowe samorządów dają pozorne korzyści

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Specjalny okólnik dotyczący oszczędzania wydał naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta w Częstochowie, Paweł Ruksza. To ma być sposób na oszczędności w budżecie magistratu.
  Naczelnik przyznaje jednak, że efektów swojego zalecenia w sprawie oszczędności w urzędzie jeszcze nie zna. - To dopiero trzy tygodnie od mojego apelu - zastrzega Ruksza.

  Ale pewnie jakieś obliczenia w urzędzie są robione, bo przecież wydział organizacyjny na bieżąco monitoruje opłaty za energię, sprawdzając liczniki. Z drugiej strony ile można zaoszczędzić, zakazując urzędnikom ładowania w pracy prywatnych telefonów komórkowych, przykręcając kaloryfery i wyłączając zbędne oświetlenie? Pomysł programu oszczędnościowego sprawia wrażenie działania pozornego.

  - Przecież to bez sensu - mówi jeden z urzędników. - W skali budżetu miasta uzyskane oszczędności będą niezauważalne. Czy w ramach tego programu latem będzie wyłączona klimatyzacja w gabinecie prezydenta i sali sesyjnej?

  Inną drogą poszła sprawująca obowiązki inżyniera miejskiego Bożena Herbuś i jeszcze zanim na Wall Street ogłoszono kryzys, tak poprowadziła przetargi na zakup energii elektrycznej do budynków urzędu miasta, że w tegorocznym budżecie gminy zaoszczędzono tylko na dwóch przetargach 81 tysięcy złotych. Natomiast formuła przetargu została zarekomendowana przez prezesa Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji wszystkim samorządom.

  Do oszczędności wzywają też starostwa częstochowskie i myszkowskie. W Myszkowie zrezygnowano z obchodów dziesięciolecia powiatu, starosta zaniechał spotkań noworocznych. Dyrektorzy jednostek podległych starostwu dostali polecenie wstrzymania remontów z wyjątkiem niezbędnych.

  Z powodu obcięcia subwencji oświatowej o 1oo tys. zł zrezygnowano z planów budowy kolejnego boiska Orlik 2012 w Żarkach i wymiany kotłowni w Zespole Szkół nr 2 w Myszkowie - Będuszu. Ograniczono zakupy materiałów biurowych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama