Menu Region

Maciej Pieprzyca: "Chce się żyć". Książka już w księgarniach

Maciej Pieprzyca: "Chce się żyć". Książka już w księgarniach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Książka śląskiego scenarzysty i reżysera Macieja Pioeprzycy pt. "Chce się żyć" już w księgarniach. Czy będzie takim sukcesem jak film, który powstał na jej kanwie?

Chce się żyć. Maciej Pieprzyca

"Chce się żyć" - książka Macieja Pieprzycy już w księgarniach
Poruszająca opowieść o uwięzionym przez wiele lat we własnym ciele chłopcu - "Chce się żyć" - to debiut literacki Macieja Pieprzycy. Film, który powstał na podstawie książki, zdobył właśnie główną nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TE KSIĄŻKI MUSISZ PRZECZYTAĆ


- Wszystko zaczęło się od dokumentu "Jak motyl" Ewy Pięty opowiadającego o Przemku, chłopcu chorym na porażenie mózgowe. Po śmierci Ewy zobaczyłem ten film raz jeszcze i zastanawiałem się, czy można tę historię zaadaptować na pełnometrażowy film fabularny.
Decydująca okazała się dokumentacja. Podczas gromadzenia materiału okazało się jednak, że wątków jest zbyt wiele, by upchać je w jednym filmie. Zacząłem więc pisać powieść. Dopiero potem zabrałem się za scenariusz - powiedział Maciej Pieprzyca, autor książki i reżyser filmu "Chce się żyć".

CZYTAJ TAKŻE:
KSIĄŻKI MIMO WSZYSTKO. BLOG MAŁGORZATY POWĄZKI


Rok 1981. Na świat przyszedł Mateusz Rosiński. Lekarze zdiagnozowali u niego porażenie mózgowe, informując rodziców, że chłopiec jest upośledzony zarówno fizycznie jak i umysłowo. Nie dawali mu żadnych szans na prawidłowy rozwój. Postawiona diagnoza okazała się błędna. Mateusz prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ciało nie pozwalało mu na komunikację z otaczającym go światem. Chłopiec przez lata przyglądał się zmaganiom swoich rodziców, którzy nie chcieli się pogodzić z kalectwem syna. Obserwował jak dorasta jego rodzeństwo. Wielokrotnie próbował skomunikować się z otoczeniem i przekazać światu wiadomość, że nie jest rośliną. Udało mu się to dopiero wiele lat później. Niespodziewanie znalazł się ktoś, kto wreszcie zrozumiał sygnały wysyłane przez Mateusza.

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, a jej tłem jest zachodząca właśnie transformacja ustrojowa. Jednak - jak podkreśla reżyser, którego twórczość filmowa dotychczas była związana ze Śląskiem - ani w filmie, ani w książce nie ma konkretnych odniesień. - Chciałem przedstawić historię uniwersalną. Gdyby to była opowieść regionalna, to za granicą mogłaby by nie zostać zrozumiana - dodaje Pieprzyca.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się